Dorota Osóbka

Dorota Osóbka Dietetyk,
właścicielka Poradni
Żywieniowej FOOD
LINE

Temat: Jaka forma prawna współpracy?

Witam, mam dylemat pod jaką formą prawną rozpocząć pewną współpracę by jak najlepiej zabezpieczyć swoje przyszłe interesy.
Zamierzam zrealizować pewien długoterminowy projekt przy którym będę współpracowała z 2 innymi osobami (ja mam od wielu lat działalność gospodarczą, oni nie, ale jeśli jest potrzeba mogą założyć). Każdy z nas prócz tego wspólnego projektu będzie miał nadal inne, własne tematy biznesowe (choć te tematy łączą się z projektem który będziemy robić wspólnie).

Współpraca będzie wymagała zatrudnienia osób, wynajęcia oddzielnego lokalu itp. czyli koszty stałe, którymi musimy się podzielić, jednak główny wkład jaki wnosi każdy z nas to know how i sporo własnej pracy w wymyślenie i rozkręcenie projektu.

Produkt jaki powstanie w wyniku naszej współpracy jest ściśle związany z moją działalnością, z pewnością będzie go kupowało wielu moich aktualnych klientów, więc zależy mi aby był sprzedawany pod moją marką i by był opatrzony moim logo. Ale moim współpracownikom także zależy na tym by promować swoje logo i swoją markę (nasz produkt jest związany także z ich aktualną działalnością). Rozwiązaniem byłoby promowanie produktu pod zupełnie nową marką, ale zbyt dużo na tym stracimy ponieważ marka mojej firmy jest już znana i ceniona na rynku, a nową markę trzeba byłoby wypromować od zera. Jak to rozwiązać? 2 loga na produkcie?

Jaką formę prawną współpracy wybrać? Spółka z o.o. jest dość kosztowna w obsłudze (np. księgowości) i przynajmniej na początek nie będzie to dla nas opłacalne. Z drugiej strony pomysł jest dość nowatorski i jeśli wszystko nie będzie prawidłowo ustalone to moi współpracownicy mogą po rozkręceniu działalności zrezygnować ze współpracy ze mną i mając całe know how realizować pomysł pod innym logo ale już samodzielnie.

Możecie coś doradzić?

konto usunięte

Temat: Jaka forma prawna współpracy?

Dwa różne opakowania tego samego produktu (dwie marki).
Podział zysków zgodnie z umową.
Dorota Osóbka

Dorota Osóbka Dietetyk,
właścicielka Poradni
Żywieniowej FOOD
LINE

Temat: Jaka forma prawna współpracy?

Jednym z ważniejszych wkładów jest know how po obu stronach - jeśli forma współpracy nie będzie dobrze sprecyzowana to jedna ze stron może za jakiś czas, po tym jak pozna know how drugiej strony, zrezegnować ze współpracy - tego przede wszytkim chcę uniknąć. A wydaje mi się, że sprzedaż produktu pod dwoma markami właśnie w stronę takiego scenariusza może prowadzić...

konto usunięte

Temat: Jaka forma prawna współpracy?

Producent będzie jeden - będzie to Wasza wspólna firma w której każde z Was będzie miał tyle udziałów, ile ustalicie.

I ta nowa firma będzie wypuszczała na rynek swój produkt w dwóch odmianach, pod dwoma markami Twoją i partnera.

Zyski ze sprzedaży podzielicie wg udziałów.

Następna dyskusja:

Pomoc charytatywna, a forma...




Wyślij zaproszenie do