Kinga S.

Kinga S. Mechatronika Budowa
Maszyn

Temat: Kobieta-inżynier

Czy kobieta po studiach inżynierskich ma się czego obawiać na rynku pracy w branży :)?

Wpisujcie swoje spostrzeżenia i rady.

konto usunięte

Temat: Kobieta-inżynier

moim zdaniem w obecnych czasach żaden inżynier nie będzie bezrobotnym ....... tym bardziej kobieta :-D
Bartosz Dabrowski

Bartosz Dabrowski Plant Manager ; Lean
Manager ; WCM ;
Production
Management

Temat: Kobieta-inżynier

Ja z mojego doswiadczenia widze ze jest im wrecz latwiej wsrod ogromu facetow :) .

konto usunięte

Temat: Kobieta-inżynier

Kinga Sternik:
Czy kobieta po studiach inżynierskich ma się czego obawiać na rynku pracy w branży :)?

Wpisujcie swoje spostrzeżenia i rady.

Absolutnie nie ma się czego obawiać! Nasi Klienci bardzo chętnie widzą Panie w swoich w dużej mierze męskich zespołach. Trzymam kciuki za coraz więcej kobiet w inżynierii i powodzenia!
Agata K.

Agata K. Marketing Manager |
strategy | media |
performance |

Temat: Kobieta-inżynier

Ale zależy czego inżynier...
Agnieszka Pluta

Agnieszka Pluta HRM kom.:+48 602
17 66 05;
pluta_aga@wp.pl;

Temat: Kobieta-inżynier

to miłe i pocieszające co mówią tutaj zwłaszcza mężczyźni :-D, ale tak jak wspomniała Agata "zależy od czego.." i pewnie zależy gdzie.
Ja jednak mam trochę inne doświadczenia. Owszem kobieta inzynier,
ale w wybranych "działkach". U nas ciężko było spotkać kobietę- inż. w działach takich jak Technologia, czy np. UR lub Produkcji (tylko 2 mistrzynie zarzadzające liniami, gdzie także
pracowały same kobiety) . W technologii pracowała 1 (słownie: jedna) kobieta, jako technolog gumy. Jak szukaliśmy drugiego "gumiarza", to szef działu tech. delikatnie mi wspomniał, że ...on by jednak chciał faceta. Kobiety-inż są mile widziane (akceptowane) np. w Logistyce, czy w KJ.
Jest coraz lepiej , ale jednak moim zdaniem, tak jak wspomniałam, nadal sa 'działki" gdzie kobieta-inż ma "pod górkę" i to bardziej stromą niż mężczyźniAgnieszka Pluta edytował(a) ten post dnia 24.07.09 o godzinie 21:10
Michał Jaraczewski

Michał Jaraczewski Supplier Quality
Engineer w General
Motors Manufacturing
...

Temat: Kobieta-inżynier

Kinga Sternik:
Czy kobieta po studiach inżynierskich ma się czego obawiać na rynku pracy w branży :)?

Wpisujcie swoje spostrzeżenia i rady.

Ciekawy temat. W swojej pracy podczas wykonywania różnego rodzaju audytów spotykam się z kobietami inżynierami na różnych stanowiskach, od inżyniera procesu, przez quality managera aż po plant managera skończywszy. Uważam, że można być świetnym inyżynierem bez względu na płeć, chociaż przyznam że czasami podczas wyjaśniania różnego rodzaju problematycznych reklamacji kobieta inżynier wynegocjuje lepszy kompromis niżeli facet inżynier, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie siedzą sami faceci :)

konto usunięte

Temat: Kobieta-inżynier

Kinga Sternik:
Czy kobieta po studiach inżynierskich ma się czego obawiać na rynku pracy w branży :)?

Wpisujcie swoje spostrzeżenia i rady.


Pani Kingo a jaką branżę ma Pani na myśli?
Sądząć po praktykach to miała Pani okazję zapoznać się z naprawdę odmiennymi branżami.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaką pracę chciałaby Pani wykonywać.

Dodatkowo uważam, że w dzisiejszych czasach jedynym stanowiskiem, gdzie może być naprawdę pod górkę to Prezydent RP. Jak narazie to stanowisko jest mentalnie zarezerwowane dla mężczyzny. Jednak uważam, że kobieta równie dobrze sprawowałaby ten urząd.

Temat: Kobieta-inżynier

Kinga Sternik:
Czy kobieta po studiach inżynierskich ma się czego obawiać na rynku pracy w branży :)?

Wpisujcie swoje spostrzeżenia i rady.

Ciężki kierunek sobie koleżanko wybrałaś. Ale z tego co pamiętam, na Mechatronice zawsze dużo kobiet było, w odróżnieniu od mojego wydziału. Ja sądzę, że nie liczy się płeć, trzeba dobrze tylko się sprzedać, aczkolwiek do inżynierów przylgnęła łatka, że to mężczyźni. Czas to może zmienić ?

konto usunięte

Temat: Kobieta-inżynier

Witam
ja uwazam calkiem inaczej jako kobieta inzynier pracujaca juz prawie 3 lata w zawodzie moge powiedziec ze nie jest ciekawie dla nas. Nie dosc ze zarabiamy przecietnie 20% mniej od facetow to za kazdym razem musimy udowadniac ze jestesmy lepsze od facetow zebysmy byly traktowane na rowni albo z szacunkiem.
czesto wyjezdzam na delegacje i moge powiedziec ze jak widza w firmach kobiety to od razu maja do nas inny stosunek, ten gorszy. Ostatnio dosc czesto dowiaduje sie ze w wiekszosci firm dokumenty aplikacyjne kobiet ktore maja lepsze kwalifikacje od facetow trafiaja do kosza. Mamy naprawde gorzej:/
Małgorzata Barbara K.

Małgorzata Barbara K. Production Manager

Temat: Kobieta-inżynier

Witam
Kobieta inżynier w przemyśle - na ok. 60 inżynierów pracują 4 kobiety. Z tego na stanowisku kierowniczym była 1( już nie pracuje). Kobiety nie tylko mniej zarabiają( na rónorzędnych stanowiskach)ale najczęściej traktowane są z lekceważeniem chociaż są lepsze.Nie wystarcza, że powiedzą jak coś ma wyglądać ale bardzo często muszą udowadniać, że białe jest naprawdę białe a i tak są traktowane jakby nic nie wiedziały. Chociaż wielu z panów ( zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych) oficjalnie mówi jak to im się dobrze współpracuje z kobietami. Jeżeli jednak chcą być traktowane tak jak inni - pozbywa się ich. W przemyśle nie jest to trudne. Wiem co mówię bo jako inżynier pracuję w tej branży od 12 lat.
Dominik Grochocki

Dominik Grochocki injection expert
specialist

Temat: Kobieta-inżynier

(nie mam Polskich liter)
Patrzac na moja grupe ze studiow to ciezko maja kobiety, pracodawcy boja sie, ze jak sie wdrozy w proacy to ciaza itp, a w pracy inzyniera ciagŁosc to podstawa. nie mozna od tak zostawic wszystkiego etc.
Andrzej Z.

Andrzej Z. Sky's the limit

Temat: Kobieta-inżynier

To zależy od kobiety, podobnie jak u facetów. Jedni mają lewe ręce a inni złote. Na 4 kobiety z jakimi bezpośrednio pracowałem dwie nie odbiegały niczym w wykonywaniu obowiązków od nas (powiedzmy że jedna była ciut lepsza). Druga sobie radziła w oczach większości teamu. Trzecia to totalna pomyłka. Mimo to nie zraziliśmy się do płci pięknej i następnej rekrutacji preferujemy kobiety. Sporo kobiet spotkałem we wszelkiego rodzajach walidacjach itd. W Rosji jedna na stanowisku quality managera w fabryce GM-Avtovaz. Myślę że skoro program nauczania kobiet i mężczyzn jest taki sam to nic nie stoi na przeszkodzie aby kobiety pojawiały się w automotive.
Mariusz Andrzej Wrona

Mariusz Andrzej Wrona Inżynier jakości ds.
nowych uruchomień -
obługa klienta z...

Temat: Kobieta-inżynier

Wg mnie jeśli chodzi o fachowość nie ma różnicy, czy to kobieta czy mężczyzna.
Faktem jest, że jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów i kontakt z klientem kobietom jest zdecydowanie łatwiej.
Choćby z jednego powodu - facet na faceta pokrzyczy, facet na kobietę już nie bardzo, nie wypada ze względów kulturalnych

Podsumowanie:
Kobietom - inżynierom jest zdecydowanie łatwiej.

Pzdrw Mariusz
Wioletta Nowak

Wioletta Nowak Audytor wiodący
Systemów Zarządzania
Jakością i
Środowiskiem

Temat: Kobieta-inżynier

Tomek J.:
Dorota K.:
pracuje zaledwie od 1.5 roku więc nie mogę powiedzieć że jestem już świetnym inżynierem. Powiem jednak że często odczuwam kiepskiepodejście innych współpracowników do mnie, bardzo często lekceważą moje zdanie i niemalże równie często okazuje się że miałam rację, ale tej racji już nikt mi nie wróci.
wiem że to nie jest tylko kwestia mojego krótkiego stażu ale również płci.

u mnie w firmie kobiety nadają się tylko do sprzedaży i jakości


Doroto
Uważam że masz bardzo niską samoocenę. Lekceważenie ma związek z Twoim krótkim doświadczeniem. Nie z tym że jesteś kobietą. Niestety wszyscy na początku przez to przechodzą, jednak kobiety boli to bardziej. (zapewne czarnoskórzy mówią tak samo).
Pozwolę się tu zgodzić co do niskiej samooceny. W grę wchodzi również prawdopodobnie niska asertywność, której nam kobietom często brakuje...
A szkoda, bo kobieta idąc na kierunek techniczny i zmagając się z typowymi technicznymi sprawami, mająca nierzadko szerokie spojrzenie na problemy techniczne (celowo podkreślam słowo techniczne) jest kobietą już z natury silną i powinna być pewna swoich możliwości idąc do pracy w przemyśle.

Ale niestety tu jest prawda, że typowo inżynieryjne stanowiska obsadzone są przez mężczyzn, bo zwyczajnie, niestety też, więcej jest wykształconych mężczyzn w kierunkach technicznych.

Ja kończąc swoje studia (chemia i technologia chemiczna ropy naftowej i gazu) na Politechnice Wrocławskiej spotkałam się w rozmowach z działem personalnym Rafinerii i Petrochemii, że póki co kobiety nawet świetnie zdające egzaminy na studiach mają o 30% mniej szans na zatrudnienie niż mężczyźni...
przykre to, bo zdeptało to trochę moją chęć aplikowania do tegoż przemysłu. i nie dlatego że zniechęciła mnie ta rozmowa.. ale dlatego, że zwyczajnie powiedzieli aby żadne kobiety nie składały aplikacji, gdyż takie kobiece aplikacje najnormalniej w świecie lądują na dzień dobry w koszu... może za kilka lat was odblokują... to usłyszałam....
Tomek Jurczyński

Tomek Jurczyński KAM OEM Automotive /
Aftermarket
Automotive

Temat: Kobieta-inżynier

Głowa do góry i nie poddawajcie się Panie. W wielu zakładach przemysłowych spotykam kobiety. Nie mówię już o działach zakupu, gdzie mniej więcej jest 50/50. Ale bardzo często w różnych laboratoriach - R&D, kontrola jakości, aplikacje, i inne. Na liniach produkcyjnych większość pracowników to kobiety - jednak tutaj to głównie niewykwalifikowani pracownicy.
Szkoda, że na uczelniach nie uczą jak się odnaleźć w przemyśle. Najczęściej myślimy, że z naszej specjalizacji jest jeden/dwa zakłady w Polsce. A tymczasem zakładów kooperujących jest mnóstwo. Dzisiaj zakład główny coraz częściej nie wykonuje wszystkiego sam, a korzysta z innych firm kooperujących. Fabryki to dziś przeważnie montownie elementów wykonanych gdzie indziej. Musimy tylko zmodyfikować naszą wiedzę dla konkretnych potrzeb.
Nie można stawiać się na przegranej pozycji z powodu stereotypów.
Znam kobiety pracujące w przemyśle, którym ciężko będzie dorównać. Także nie ma co się załamywać jedną czy więcej porażką i marsz do przodu.
Uwierzcie drogie Panie - mężczyźni również stają przed szklaną ścianą pracodawcy, który odpowiada: wykształcenie ok, ale szkoda, że nie ma pan doświadczenia. Niestety pracodawcy nie chcą dopuszczać kogoś ze świeżym spojrzeniem i rzadko podejmują się roli wychowawcy dla nowego inżyniera. A szkoda.
Dorota K.

Dorota K. inżynier produkcji

Temat: Kobieta-inżynier

Niska samoocena? Jakies ziarnko prawdy moze i w tym jest ale tylko ziarnko bo dzieki swojej determinacji doczekalam sie przeniesienia z dz.handlowego do technicznego kilka miesiecy temu :-D zle nie mam i jestem dumna ze osiagnelam swoj cel ale jestem pewna ze gdybym przyszla po studiach jako facet to nie proponowali by mi pracy w handlu



Wyślij zaproszenie do