Temat: 8Bitowe Atari wraca na impreze targową?!
Rafał Kiełbus:
Wiadomo, wygodniej jest pisać w wyższych językach, ale czasami warto by zoptymalizować/przejrzeć to, co stworzył kompilator...Ale tego już nikt nie robi :/
Ostatnio taką potrzebę widziałem 4 lata temu, kiedy Atmel ATMEGA32 działający na lini produkcyjnej nie wyrabiał się w czasie rzeczywistym z softem skompilowanym w C, ale w assemblerze sobie radził.
Co ciekawe soft w assemblerze nie pisał programista tylko elektronik i z tego co pamiętam, to finansowo wcale mu nie zazdrościłem mimo, że podziwiałem jego niskopoziomowe zdolności.
Takie kodowanie to obecnie hobby. Jeżeli się mylę to bardzo proszę o podanie komercyjnych projektów, gdzie można by w ten sposób się utrzymać.
Ja czarno to widzę: dzisiaj nawet platforma telefonów komórkowych, która jest lekko zacofana (brak sprzętowego wsparcia dla operacji zmiennoprzecinkowych, raczkująca akceleracja 3D) nie wydaje się być dobrym miejscem na rozwój algorytmów. Wszyscy czekają bo dobrze wiedzą, że za rok w komórkach będziemy mieli wszystko to co teraz w PCtach i nie warto inwestować.
Jeżeli ktoś chciałby się wykazać umiejętnościami optymalizacji obliczeń to jest pewna robota do zrobienia: przepisanie algorytmów Augmented Reality (dostęp do źródeł istnieje) na platformę mobilną tak, aby obrabiać 30 klatek/sek. Nie ja finansuję projekt ale mógłbym skontaktować:)