Olga
Chądzyńska-Kaczm
arczyk
Biuro Efektywności i
Rozwoju Sprzedaży w
GK ORLEN
Temat: "Rafał Malczewski i mit Zakopanego"
Jakiś czas temu byłam na wystawie "Rafał Malczewski i mit Zakopanego", na której zakupiłam 2 tomy ksiązki – I tom pod takim samym tytułem jak ww. wystawa, tytuł II-go tomu to "Zakopane w czasach Rafała Malczewskiego".Biografie oraz eseje przedstawiające miejsca z danego okresu historycznego zazwyczaj są mało ciekawe. Jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej.
"Rafał Malczewski i mit Zakopanego" Tom I - przedstawia życie i twórczość Rafała Malczewskiego na tle Zakopiańskiej bohemy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zakopane w tym czasie przeżywało okres rozkwitu - właściwie w każdej dziedzinie (narciarstwo, kultura, sztuka). Do grona przyjaciół Rafała należeli m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jarosław Iwaszkiewicz i wielu innych.
Co jest jednak najbardziej warte uwagi w tej publikacji, to samo Zakopane z okresu (1918-1939), widziane oczami wybitnego malarza. Rafał malował górskie pejzaże, taterników, narciarzy, utrwalał sceny z niecodziennych wydarzeń miasta.
Tom II - "Zakopane w czasach Rafała Malczewskiego" - zawiera zbiór rozdziałów na temat wybitnych osobowości zakopiańskich okresu międzywojennego, zarysy przybliżające ówczesny styl życia, kulturę i sztukę.
Przeczytałam obydwa tomy jednym tchem i mogę śmiało powiedzieć, ze jestem pod wielkim wrażeniem.
Polecam wszystkim miłośnikom Zakopanego!!!