Temat: I Love Zakopane.pl
Dostaliśmy ciężkie baty. Co Wy na ten temat ? To wklejka z Tygodnika Podhalańskiego
Zakopiańskie Spotkania w Gdyni
W mieście, które tak chętnie odwołuje się do miana Pępka Świata, a poziom megalomanii przekracza często zasady dobrego smaku, są na szczęście ludzie i instytucje, które konsekwentną, rzetelną pracą, odnoszą sukcesy na niwie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Dzięki temu podnoszony jest ogólny poziom kulturalny dawnych Polskich Aten. 6 czerwca podczas uroczystej Gali otwarcia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 6. edycja zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim z 2010 roku, otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jest się z czego cieszyć. Bo to takie nieskrępowane żadną polityką światło w często zalegającej mgle w Kotlinie Zakopiańskiej.
Meteorolodzy mówią na to: inwersja. Ale są też inne nazwy. Fakty bywają przerażające. Sięgać można pełnymi garściami. Zaczynając od tego, że "w biały dzień" pozwala się katować konie w zaprzęgach na terenie TPN, na drodze do Morskiego Oka - w nimbie ochrony fauny i flory (sic!), które widać gołym okiem, że w potokach piany i z przekrwionymi oczami, z mięśniami napiętymi do granic bólu, wywożą tusze ludzkie. Jest to hańba dla całego TPN, że zamiast wprowadzenia elektrycznych meleksów, pozwala się na ten precedens. Chyba trzeba rozszerzyć powiedzenie "Dzieci, ryby i konie - głosu nie mają". Nie mają na pewno sumienia ci, którzy na to beznamiętnie patrzą.
W samym Zakopanem też nie lepiej. Raz po raz któraś impreza potyka się a to o brak funduszy, a to nowoczesny lokal (czytaj: hala widowiskowo- sportowa), w którym można zrobić imprezę na światowym poziomie. Bo Zakopane ma wszelkie predyspozycje, by stać się kulturalnym gigantem, miastem festiwalowym. Ale trzeba to zauważyć, zamiast inwestować czas i ogromne pieniądze w utopie o zimowej stolicy Polski i promowanie Kotliny Zakopiańskiej, jako centrum międzynarodowych imprez zimowych. Do tego trzeba by wiele spraw zmienić - z mentalnością mieszkańców Podhala na czele. A póki tego nie będzie, póty Zakopane będzie stało w miejscu. Na koniec tych narzekań można za to wyrazić szacunek i jednocześnie gratulacje dyrektorowi Teatru Witkacego, iż doprowadził do remontu teatru, opiewającego na kilkadziesiąt milionów złotych.
To prawdziwy cud, iż instytucja kulturalna w Zakopanem jest tak dotowana. Brawo. Ale wróćmy do meritum sprawy. W kategorii: krajowe wydarzenia filmowe, 6. Spotkania z Filmem Górskim z Zakopanego, otrzymały nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To miłe uczucie, gdy podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, po pojawieniu się na głównym ekranie planszy: 6. Spotkania z Filmem Górskim, sala odpowiada burzą oklasków. Nawet, jeśli te oklaski są tylko kurtuazyjne. Taka nominacja podnosi prestiż imprezy, podnosi również ambicje organizatorów. Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz w uzasadnieniu werdyktu nominacji napisała: "zostało nominowanych w 13 kategoriach 46 instytucji czy festiwali, które w znaczący sposób wpłynęły na zainteresowanie polskim kinem i przyczyniły się do promocji sztuki filmowej". To, że Spotkania z Filmem Górskim przyczyniają się do promocji sztuki filmowej, to prawda. To właśnie na tym festiwalu m.in. "najlepszy filmowiec wśród himalaistów i najlepszy himalaista wśród filmowców"- Darek Załuski, zawiązał kontrakt ze stacją telewizyjną Planete, to na Spotkaniach Jurek Porębski, producent i reżyser filmów górskich jest stałym gościem, to wreszcie na Spotkaniach reżyser i operator Marcin Koszałka pokazał premierowo "Deklaracje Nieśmiertelności" - historie wspinacza Piotra Korczaka i Andrzeja Marcisza.
Film ten uzyskał Nagrodę Publiczności w Zakopanem oraz Specjalną Nagrodę Jury. Po zakopiańskim sukcesie "Deklaracja Nieśmiertelności" otrzymała Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Górskim, a podczas Trento Film Festival w 2011 roku we Włoszech - Brązową Gencjanę, by w końcu w Chicago podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego otrzymać nagrodę Srebrnego Hugo dla najlepszego filmu dokumentalnego. Zakopiańskie spotkania odwiedzili także: Krzysztof Zanussi, Krzysztof Lang czy Michał Lorenc. Stale współpracują filmowcy i artyści: Szymon Kapeniak (absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserskiej Andrzeja Wajdy), Krzysztof Kokoryn, Marcin Rząsa czy Wojciech Kliczka. Warsztaty filmowe prowadzili m.in.: włoski reżyser Allesandro Anderloni, czy wspomniani już Krzysztof Kokoryn i Wojtek Kliczka (zdobywcy nominacji w 2008 roku do Nagrody Fryderyka w kategorii: projekt graficzny płyty muzycznej - Tischner - Trebunie Tutki + Voo Voo-nootki). Dodatkowo Krzysztof Kokoryn jest autorem filmu "Boży Drwal" o Antonim Rząsie, który w 1995 roku na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, otrzymał Nagrodę Publiczności.
Swoimi animowanymi wideoklipami "Wzgórze" czy "Zorro" był nagradzany na Festiwalu YachFilm w Gdyni w 1999 i 2001 roku. Krzysztof Kokoryn jest także współtwórcą strony graficznej festiwali: Kazimierz Dolny Lato Filmów, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Spotkania z Filmem Górskim. Rokrocznie piękne plakaty jego autorstwa reklamują Spotkania na ulicach Zakopanego, które w parze z przyznawanymi podczas uroczystej Gali kończącej Spotkania - rzeźbionymi statuetkami Marcina Rząsy - stanowią artystyczny "creme de la creme". W tym miejscu należą się także ogromne podziękowania zakopiańskiemu przyjacielowi Spotkań - Maćkowi Wojakowi (absolwentowi Produkcji Filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej, członkowi Polskiego Stowarzyszenia Filmowców), którego zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy przez wszystkie lata istnienia festiwalu są nieocenione.
Dokąd dziś zmierzają Spotkania z Filmem Górskim? Po 6 latach prób, porażek i wzlotów, zebrane doświadczenia stanowią istotną bazę do stworzenia mocnego, dużego festiwalu. Włodarze Zakopanego zauważyli to, włączając Spotkania w szereg imprez strategicznych miasta już 2 lata temu. Również coraz lepiej układająca się współpraca z Biurem Promocji Zakopanego, jest dobrą prognozą na następne lata. Potrzebna jest wspólna strategia miasta, aby wokół festiwalu pojawiło się coś w rodzaju aktywnego, dynamicznie rozwijającego się Centrum Kultury Górskiej.
Również to, że Spotkania mają oficjalnego partnera w postaci największej imprezy górskiej na świecie - Trento Film Festival z Włoch oraz, że należą do prestiżowej unii festiwali filmów górskich International Alliance for Mountain Film (jako jedyny polski festiwal), jest potencjałem, który należy wykorzystać. W tym miejscu organizatorzy serdecznie zapraszają na VII Spotkania z Filmem Górskim w dniach 8-11 września. Jedną z gwiazd będzie m.in. Joe Simpson - autor książek "Dotknięcie pustki" i "Zew Ciszy". Film Kevina MacDonalda pt. "Czekając na Joe" (nakręcony na podstawie książki "Touching the Void" Simpsona) był pokazywany na całym świecie i wstrząsnął opinią publiczną. Tragiczna przygoda Joe Simpsona w masywie Siula Grande w Peruwiańskich Andach stała się dziś już ikoną górskiego etosu męstwa i wytrwałości.
Jakub Brzosko