Marcin P.

Marcin P. informatyk

Temat: Zobacz jak może wyglądać Ogród Botaniczny

Bogata roślinność, budynek dydaktyczny z oranżerią, zielona szkoła, rzeźby i place zabaw - tak w skrócie wygląda koncepcja Ogrodu Botanicznego na terenie parku Kasprowicza w Szczecinie. Z koncepcją będzie można zapoznać się dziś na spotkaniu w sali Rady Miasta.
Koncepcja stanowi pierwszy etap zadania realizowanego w ramach umowy zawartej między Szczecinem a Konsorcjum szczecińskich firm: Pracownia Projektowa Konserwacji Zabytków i Studio Ha-Art Małgorzata Haas - Nogal. Teren, na którym jest projektowany Ogród Botaniczny - Arboretum położony w rejonie ulic: Międzyparkowa, Poziomkowa, Wincentego Pola. To cztery naturalne, malowniczo usytuowane zbiorniki wodne znane jako Syrenie Stawy wkomponowane w bogaty drzewostan. Do ogrodu będą dwa wejścia. Pierwsze północne od ul. Międzyparkowej i sezonowe, południowe od Alejki Poziomkowej. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji m.in.: bogate kolejce różaneczników i magnolii, zielona szkoła, budynek dydaktyczny z oranżerią, fontanny napowietrzające stawy. W ogrodzie będą również place zabaw da dzieci, pomosty widokowe, tratwa, którą będzie można pływać po stawie.

We wtorek w sali sesyjnej Rady Miasta (gmach Urzędu Miasta, lewe skrzydło) odbędzie się publiczna prezentacja koncepcji Ogrodu, w której mogą wziąć mieszkańcy Szczecina. Obok prezentacji przewidziana jest również dyskusja. Początek o godzinie 12.

Propozycja 1


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Marcin P. edytował(a) ten post dnia 04.10.10 o godzinie 23:44
Marcin P.

Marcin P. informatyk

Temat: Zobacz jak może wyglądać Ogród Botaniczny

Propozycja 2


Obrazek



Obrazek


Budynek główny


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Marcin P.

Marcin P. informatyk

Temat: Zobacz jak może wyglądać Ogród Botaniczny

Oranżeria, pawilon dydaktyczny, fontanny napowietrzające wodę, pomosty widokowe, place zabaw, zielona szkoła i kolekcje roślin z różnych stref klimatycznych - miasto przedstawiło koncepcję zagospodarowania tzw. Syrenich Stawów. Przez kilka lat dziki podmokły teren ma się zmienić w ogród botaniczny.

Jak będzie wyglądało otoczenie czterech zbiorników wodnych znajdujących się na granicy Parku Kasprowicza i Lasu Arkonskiego opowiadała radnym i mieszkańcom Szczecina autorka projektu Małgorzata Haas-Nogal (studio "HA-ART") na otwartej prezentacji w sesyjnej RM.

- Pierwszy i najtrudniejszy etap prac to oczyszczenie zbiorników i uregulowanie stosunków wodnych. Teren jest bardzo zaniedbany, ale dzięki planowanym inwestycjom zostanie zrewitalizowany, stanie się tak atrakcyjnym miejscem, jakim był kilkadziesiąt lat temu - stwierdziła Haas-Nogal.

Prezentując slajdy przedwojennych widokówek przypomniała, że nad tzw. Syrenimi Stawami mieściły się kiedyś budynki sanatoryjne, popularna kawiarnia, alejki spacerowe.

Obrazek

Później na ekranie królowały już nowoczesne wizualizacje najważniejszych miejsc przyszłego parku - efektowna przeszklona oranżeria, tarasy widokowe, kładka na jedną z wysepek, ptasi azyl, kolekcja magnolii i różaneczników.

Na spotkanie zorganizowane w sali sesyjnej Rady Miasta przyszło kilkadziesiąt osób. Większość bardzo pozytywnie oceniła projekt.

- Jest piękny. Ten teren trzeba przywrócić do życia - mówił Andrzej Mickiewicz, radny SLD. - Pieniądze w budżecie miasta są. Możliwości techniczne - praktycznie nieograniczone. Dobrze, że kończy się etap dyskusji o ogrodzie botanicznym, a wkraczamy w etap konkretów.

Przyszły ogród botaniczny, w koncepcji zagospodarowania nazwany - "Arboretum Syrenie Stawy", to cztery naturalne zbiorniki wodne, 18 hektarów między ul. Międzyparkową, Wincentego Pola, Poziomkową. Koszty zagospodarowania tego terenu szacowane są na 20 mln zł. Część środków miasto chce pozyskać z funduszy UE.
Marcin P.

Marcin P. informatyk

Temat: Zobacz jak może wyglądać Ogród Botaniczny

Lokalizacja

Obrazek


Koncepcja

Obrazek


Obrazek
Marcin P. edytował(a) ten post dnia 28.10.10 o godzinie 11:27

Następna dyskusja:

Kawa? A może Herbata?




Wyślij zaproszenie do