J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Projekt Kanału Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z...

http://www.porteuropa.eu/krakow-tanie-noclegi/miesiecz...

Grudniowy miesięcznik "Kraków" o kanale San-Dniestr i Eugeniuszu Kwiatkowskim
WTOREK, 10 GRUDNIA 2013


Obrazek


Prezentujemy fragment artykułu:

"Wobec fiaska inicjatyw politycznych, tym bardziej potrzebny jest dziś konkretny i ambitny projekt infrastrukturalny, który zakotwiczyłby Ukrainę i Mołdawię w Europie, a równocześnie służył rozwojowi polskiej gospodarki. Projekt na miarę budowy Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Takim projektem mógłby być właśnie kanał Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z udziałem Polski, Ukrainy, Mołdawii i Rumunii. W tę koncepcję doskonale wpisują się realizowane obecnie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej starania o budowę stopni wodnych Niepołomice i Podwale, które wydłużą szlak żeglugowy Wisły o kilkadziesiąt kilometrów na wschód. Ale tylko śmiałe projekty, czyli budowa Kanału Śląskiego (połączenie z Odrą i za jej pośrednictwem z Europą Zachodnią) oraz kanału Wisła – San – Dniestr – Dunaj są w stanie uczynić z Krakowa jeden z najważniejszych portów rzecznych w Europie, leżący na wodnej autostradzie wschód-zachód. Oczywiście i bez tej inwestycji Kraków będzie nadal funkcjonował i miał się dobrze – ale może warto wzorem Eugeniusza Kwiatkowskiego sformułować śmiałe wizje i zrealizować współczesny projekt na miarę przedwojennej Gdyni?".

http://www.porteuropa.eu/krakow-tanie-noclegi/miesiecz...

O Eugeniuszu Kwiatkowskim:

"W grudniu w wielu polskich miastach uroczyście obchodzona jest 125. rocznica urodzin przedwojennego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na tej jubileuszowej mapie wyraźnie brakuje jednego miejsca: Krakowa. Tymczasem to właśnie w naszym mieście Kwiatkowski się urodził, tu spędził lata po II wojnie światowej (mieszkał przy Al. Słowackiego) i tutaj (na Cmentarzu Rakowickim) jest pochowany. Mając ten fakt na uwadze, warto choćby w symboliczny sposób włączyć się w upamiętnienie człowieka, który patriotyzm rozumiał inaczej niż większość rodaków – jako pracę na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i infrastruktury."

Więcej - w grudniowym numerze "Krakowa". Numer można kupić w kioskach i salonach prasowych w Małopolsce oraz w wersji elektronicznej pod tym linkiem: http://wydaje.pl/e/miesiecznik-krakow-grudzien-2013

Strona miesięcznika - http://miesiecznikkrakow.plTen post został edytowany przez Autora dnia 13.12.13 o godzinie 00:44
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Projekt Kanału Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z...

Jaka można zapromować ten projekt?


Obrazek


Bardzo prosto! proponuje latam 2014 zorganizowanie międzynarodowego polsko-ukraińskiego spływu kajakowego
z Krakowa Wisła , Sanem- Dniestrem -Prutem i Dunajem aż do Morza Czarnego

http://www.zb.eco.pl/zb/162/odyseja.htm

Jestem współ- pomysłodawcą i współ-autrem programu ECO-SURVIVAL nie wymagającego żadnych inwestycji w infrastrukturę by rozwijać turystykę na terenach wartościowych przyrodniczo.
chętnie pomogę ten program wdrożyć na Ukrainie a także w województwie podkarpackim i Lubelskim.
Zapraszam do kontaktu na pocztę Goldenline.

http://www.zb.eco.pl/zb/162/odyseja.htm
http://www.wcee.org.pl/index.php?option=com_content&ta...
http://www.wcee.org.pl/index.php?option=com_content&ta...Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.12.13 o godzinie 00:58
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Projekt Kanału Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z...

STOPIEń WODNY NIEPOŁOMICE - WARUNEK KONICZNY REALIZACJI KANAŁU WISŁA -SAN- DNIESTR- PRUT-DUNAJ

http://www.ziemia.niepolomice.pl/viewpage.php?page_id=9
Niepołomice grudzień 2008 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej ul. Młyńska 18/34 32-005 Niepołomice

Szanowni Państwo
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zwraca się z gorącą prośbą o poparcie projektu budowy stopnia wodnego „Niepołomice” na rzece Wiśle, dzięki któremu nastąpi rewitalizacja wiślanego szlaku żeglownego Kraków – Niepołomice - Sandomierz.

Inwestycja budowy stopnia wodnego „Niepołomice” znajdowała się na liście rezerwowej projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z dnia 14.11.2007 roku. Budowa miała być zrealizowana w latach 2009-2013. Wartość projektu 52,00 mln euro, wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej 20,00 mln euro. Organem wnioskującym był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W dniu 01.02.2008 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło zweryfikowane listy inwestycji i projektów które zakwalifikowały się na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Niestety na tych listach nie znalazł się już projekt budowy stopnia wodnego „Niepołomice”. Jednak wcale to nie oznacza, że wykreślenie projektu z listy jest jednoznaczne z ostateczną utratą środków. Projekt wykreślony z listy może uzyskać dofinansowanie w ramach konkursu i jeśli spełni określone kryteria strategiczne z punktu widzenia rozwoju kraju, będzie mógł być ponownie wpisany na listę indywidualnych projektów kluczowych.

Jednocześnie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zwraca się z prośbą o interwencję w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej.

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej podał do publicznej wiadomości na stronach http://kzgw.gov.pl tekst „Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami 2030 ( z uwzględnieniem etapu 2015 )”, według nas strategia ta została opracowana niestety przez zespół ludzi z wrogim nastawieniem do gospodarczego wykorzystania rzek.

Dla autorów Projektu NSGW wszystkie rzeki w Polsce, a zwłaszcza Wisła, powinny być strefami szczególnej ochrony przyrody wyłączone z wszelkich działań inwestycyjnych. Żegluga śródlądowa, eksploatacja kruszywa z dna rzek i energetyka wodna postrzegane są jako działania, które zagrażają środowisku naturalnemu. Nawet turystyka wodna w Projekcie NSGW została uznana za zbędną.

Uważamy, że przyjęcie takiego Projektu NSGW stwarza realne zagrożenie dla realizacji inwestycji budowy stopnia wodnego „Niepołomice” i w dalszej kolejności stopnia wodnego „Podwale” pod Nowym Brzeskiem.

Należy podkreślić, że rzeka Wisła odegrała niebagatelną rolę w historii kształtowania się narodu i państwa polskiego. Rzeka ta była ważnym traktem komunikacyjnym i handlowym. Dzięki niej następował rozwój społeczny i ekonomiczny nadwiślańskich miejscowości, znajdowały się przy nich porty, przystanie lub nabrzeża do których przybijały wiślane jednostki pływające.

[...]

Podstawowe parametry planowanego stopnia wodnego Główne obiekty stopnia to jaz i śluza. – klasa budowli III

– rzędna progu jazu 187,40 m npm
– rzędna NPP 190,50 m npm
– rzędna progu śluzy 187,00 m npm
– minimalna głębokość na progu śluzy 3,5 m
– jaz sektorowy z dwoma przęsłami o świetle 2x32,00 m – szerokość komory śluzy 12,0 m
– długość użytkowa śluzy 192,0 m
– minimalna głębokość kanału 3,5 m
– przepływ miarodajny o p=1% QM=2740 m3/s – przepływ kontrolny o p=0,3% QK=3330 m3/s

Dane techniczne pochodzą z opracowania CBSiPBW Hydroprojekt pt. „Założenia techniczno - ekonomiczne stopnia wodnego Niepołomice na rzece Wiśle” z 1974 roku

1- Śluza z awanportem dolnym i górnym.
2- Śluza II w perspektywie.
3- Jaz sektorowy.

Źródło: http://niepolomice.krakow.lasy.gov.pl

Źródło: RZGW Kraków

Dolina Wisły w rejonie Niepołomic posiada obustronne obwałowanie. Rozstaw wałów wynosi 400 m, a szerokość koryta na poziomie wody średniej rocznej wynosi około 66 m. Przez realizację budowy projektu stopnia wodnego „Niepołomice” osiągnie się następujące cele:

– zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Wisły poniżej stopnia wodnego „Przewóz”,

– zabezpieczenie stopnia wodnego „Przewóz” przed podmywaniem i utratą stateczności,

– przedłużenie Drogi Wodnej Górnej Wisły do Niepołomic,

– otwarcie drogi wodnej Kraków – Niepołomice - Sandomierz, niedrożnej z powodu „płycizny Niepołomice”,

– poprawę warunków gruntowo-wodnych poprzez podniesienie poziomu wód gruntowych wskutek podpiętrzenia wód w rzece, który będzie kontrolowany przez zespół pięciu pompowni;

„Przylasek”, „Niepołomice Port”, „Las Kościelnicki”, „Koźlica”, „Odwiśle”,

– wykorzystanie odnawialnego źródła do produkcji „zielonej” energii elektrycznej przez przepływową elektrownię wodną o mocy około 3 MW zlokalizowaną przy stopniu. Łączna moc zainstalowana sześciu elektrowni wodnych Kaskady Górnej Wisły wynosi 14,05MW.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej gorąco popiera wszelkie działania prowadzące do tego, by Niepołomice na powrót stały się miastem leżącym nad rzeką Wisłą. Nie rozumiemy dlaczego wyżej wymienione zagadnienia zostały pominięte w Projekcie Narodowej Strategii Gospodarki Wodnej. Obawiamy się , że przyjęcie Projektu Narodowej Strategii Gospodarki Wodnej w dotychczasowym kształcie uniemożliwi ten powrót.

Uważamy, że można a nawet trzeba pogodzić funkcje gospodarcze rzeki Wisły z funkcjami przyrodniczymi. Stopnie wodne „Niepołomice” i „Podwale” jeśli powstaną wygenerują duży efekt ekologiczny. Przykład państw Unii Europejskiej doskonale pokazuje, że można pogodzić modernizację i rozbudowę dróg wodnych z ochroną środowiska. Rozwijanie transportu wodnego, turystyki rzecznej i hydroenergetyki nie jest sprzeczne z Programem Natura 2000.

Natomiast realizacja projektu budowy Kanału Odra-Wisła stworzyłaby możliwość wybudowania w rejonie Niepołomic dużego portu rzecznego, który jako centrum logistyczne obsługiwałby całą południowo-wschodnią Polskę. Port ten byłby ważnym elementem transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe.

Z wyrazami szacunku

Prezes
Stowarzyszenia Miłośników
Ziemi Niepołomickiej

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Projekt Kanału Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z...

Andrzej S.:
Po prostu brak strategii budowy i eksploatacji infrastruktury drodowej i kolejowej,nie tylko w rejonie nadbużańskim.

Ale to bardzo łatwo może zmienić nawet zwykłe stowarzyszenie 3 osobowe. Dlaczego ?
To proste! Proszę zobaczyć jakie uprawnienia daje Stowarzyszeniom (już od 1965 r o czym mało wie kto w Polsce !)art 61-62 kpc!
ORGANIZACJE SPOŁECZNE

Art. 61. § 1. W sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz o roszczenia pracowników ze stosunku pracy, jak również o naprawienie szkód wynikłych z wypadku w zatrudnieniu lub z choroby zawodowej, organizacje społeczne , których zadanie nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli.

§ 2. W sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym organizacja taka może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.

Art. 62. Do organizacji społecznych wnoszących powództwa na rzecz obywateli, jak również do uczestnictwa takich organizacji w postępowaniu dla ochrony praw obywateli, stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Pokazał mi ten artykuł w 1994 r prawnik pracujący społecznie na rzecz Poznańskiego oddziału Polskiego Klubu Ekologicznego mecenas Jerzy Pomin (to bardzo dobry i znany prawnik - był min członkiem Trybunału Konstytucyjnego z ramienia Izby Adwokackiej) gdy wspólnie broniliśmy nieodpłatnie ( ja jako ekolog) mieszkańców wsi Karczyn pod Inowrocławiem gdzie Wójt Inowrocławia uparł się zrobić wbrew protestom gminne wysypisko śmieci, w otulinie "Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia" krajobrazowego.

Andrzej Sawa

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Projekt Kanału Wisła – San – Dniestr – Prut – Dunaj, z...

Andrzej S.:
Jurku,masz rację,ale broblem w przelamaniu indolencji,a nie w pisaniu odezw i i listów.
Problem jest w jednymi drugim.
Zapraszam do ciekawej dyskusji i zadawania na ten temat pytań doświadczonym specjalistom uniwersyteckim i konsultantom firm prywatnych.

http://www.goldenline.pl/forum/3396167/pytania-i-odpow...



Wyślij zaproszenie do