Oksana
Dąbrowska
Fundacja "Dobra
Wioska", psycholog,
delfinoterapeutka,
ar...
Temat: Polecamy: Warsztaty permakultury 18-19 kwietnia
Warsztaty permakultury 18-19 kwietniaZapraszamy na warsztaty permakultury poświecone zakładaniu ogrodu i siedliska permakultury.
Warsztaty odbędą się 18-19 kwietnia 2009 r. (sob-niedz) w Puszczy Białej, 60 km od Warszawy.
Przyjazd w piątek wieczorem lub w sobotę rano.
Co to jest permakultura?
Permakultura pochodzi z połączenia dwóch słów w języku angielskim: permanent – stały i culture w znaczeniu uprawy lub siedliska. Jest to nowy ruch w naszej cywilizacji mający na celu współpracę z Naturą, a nie działanie przeciw niej. Obowiązuje zasada, że nie wyciągamy z ziemi więcej, niż możemy jej zwrócić. Jest to nowy „ruch” związany z głęboka ekologią, zdrowym holistycznym światopoglądem, alternatywnym budownictwem oraz odnawialnymi energiami. Jednak jego korzenie tkwią mocno w przeszłości, w mądrości starożytnych kultur, które dążyły do zachowania równowagi w przyrodzie i preferowały subtelne cele „duchowe”, ponad doraźne materialne.
Bill Mollison – ekoaktywista z Nowej Zelandii napisał książkę „Permaculture - Manual Design” – obszerne dzieło dotyczące wielu aspektów projektowych, w Australii założył w latach 80-tych Akademię Permakultury w ekowiosce Crystal Waters – dlatego jest on uważany za współczesnego ojca permakultury.
Warsztaty mają na celu ukazanie teoretycznej i praktycznej metody postępowania przy zakładaniu nowych, w miarę samowystarczalnych siedlisk lub osad, ogrodów, sposobów traktowania upraw, otoczenia, zwierząt i roślin dzielących z nami teren. Jak zbudować zdrowy dom, skąd czerpać niezbędna energię (woda, opał, elektryczność), co robić ze śmieciami, fekaliami, jak odzyskać zużytą wodę?
Otwórzcie swoje serca, umysły, bądźcie również gotowi do pracy fizycznej przy porządkowaniu terenu i wdrażaniu (w pięknym otoczeniu) nowych projektów.
Zapraszamy!
Opłata za warsztaty 50 zł. od osoby za dzień (w tym nocleg + podstawowe wyżywienie - zapewniamy podstawowe produkty).
Mile widziane własne dodatki wegetariańskie, świeże lub przygotowane produkty do wspólnego koszyka.
Nocleg na miejscu w starym wiejskim domu bez wygód (za to z ekologicznym wychodkiem oraz z warunkami do mycia się). Konieczne są ciepłe śpiwory oraz karimaty!
Prowadzący:
Andrzej Młynarczyk
Monika Podsiadła
Członkowie „G.E.N.” Globalnej Sieci Ekowiosek
Kontakt: Adam Będkowski (z Goldenline)