Temat: Sprzedaż nie spada Kryzys książce niestraszny?

„Czy kryzys widoczny na światowych rynkach wpłynął na handel literaturą?” – pyta „Dziennik Polski” (wydanie z 22 grudnia) i odpowiada: „Niekoniecznie. Specjaliści mówią o spowolnieniu, które branża odczuje jednak dopiero za kilka miesięcy. Bo na razie, zdaniem wielu, drastyczne spadki na światowych giełdach literaturze... raczej się przysłużyły”.
Taką tezę potwierdza, na łamach dziennika, Wojciech Koranowicz z sieci Matras: „Im większy kryzys finansowy, tym większa sprzedaż w księgarniach. Listopad był u nas o kilkanaście procent lepszy niż w zeszłym roku. Czy to przypadek? Może jak ludzie dostali po kieszeni, stracili na giełdzie i na kredytach, to ruszyli po strawę duchową?” Wtóruje mu Anna Stec, zastępca dyrektora biura prasowego krakowskiego Znaku: „Na razie nie odczuwamy żadnych skutków kryzysu i nie zmienialiśmy naszego planu wydawniczego w obawie przez jakimiś niepowodzeniami. Konsekwentnie wydajemy książki w takiej ilości, jaką planowaliśmy” - mówi Anna Stec ze Znaku. Widać, że Wydawniczy Kraków bardzo spokojnie podchodzi do kwestii kryzysu gospodarczego, ponieważ według gazety spokojna o produkcję i sprzedaż jest też Iwona Haberny z Wydawnictwa Literackiego: „Kryzysu absolutnie nie widzimy. W ostatnich tygodniach, pod koniec listopada, ukazały się książki wspomnieniowe »Stuhrowie. Historie rodzinne« oraz »Autobiografia na czterech Łapach« Doroty Sumińskiej. Na podstawie dynamiki rynku szacujemy, że nakład każdej z nich w ciągu miesiąca sprzedaży, bo tyle zostało do świąt, dojdzie do ok. 30 tys. egz.”.

W księgarniach i dużych sieciach detalicznych nie widać oznak nadciągającej słabszej koniunktury, jednak wielu klientów na świąteczne zakupy zdecydowało się w tym roku znacznie wcześniej niż zazwyczaj. „Tzw. książki »prezentowe« zaczęły się sprzedawać od połowy listopada. To nie miało miejsca w poprzednich latach. Raczej każdy odkładał zakupy na ostatnią chwilę. W grudniu nie ma spadku sprzedaży, czyli chyba ludzie więcej wydają na książki” - przekonuje Koranowicz.
pw ź: „Dziennik Polski”

Tagi: autorzy , sieci księgarskie , wydawnictwa