Irka
J.
Absolwentka Wydziału
Polonistyki
Uniwersytetu
Warszawskiego
Temat: NAYEKHOVICHI - chasydzki klezmer dub band z Petersburga...
ZapraszaMY na koncertNAYEKHOVICHI (Moskwa ← Petersburg)
garaż klezmer ← chasydzki dub band
http://www.myspace.com/nayekhovichi
http://www.nayekhovichi.ru
5 czerwca, niedziela, godz. 20:00
Spółdzielnia CDQ, ul. Burakowska 12
Bilet: 15/20zł (tańsze bilety zarezerwujcie na stronie http://www.cdq.pl)
Nayekhovichi to jeden z najciekawszych fenomenów klezmerskiej sceny ostatnich kilku lat. Kapela powstała w 2004 r. w Rosji za swoją nazwę przyjmując nazwisko dziadka wokalisty. Zespół gra pełną energii muzykę opartą na tradycyjnych melodiach klezmerskich. W ich utworach mieszają się znane przyśpiewki rosyjskie i rzewne pieśni w jidysz, nowatorska gitara i tęskne skrzypce, szalona perkusja i stricte klezmerski klarnet. Inspiracji szukają również w radzieckim jazzie lat 30 i klasyce zachodniego rocka. Powstają w ten sposób tradycyjne melodie klezmerskie w nowych aranżacjach z elementami jazzu i rocka. Ich muzyka jest pełna energii i radosnych niespodzianek.
Nayekhovichi łączą bardzo wysoki poziom warsztatu muzycznego z duchem rock’n’rollowego buntu. Wyjątkowy pod tym względem jest ich lider, Vania Żuk, który doskonale grając na gitarze na scenie daje upust swemu poczuciu humoru i nieograniczonej charyzmie prawdziwego showmana. Chyba tylko z jego ust można usłyszeć, co Łukaszenko ma do powiedzenia w jidysz albo odkryć, że nawet Rolling Stones mogą mieć korzenie żydowskie.
Nayekhovichi zdobyli powszechne uznanie podczas występów na międzynarodowych festiwalach, takich jak London Klezfest i Klezkanada, Klezmer Cruise. Współpracowali ze słynnymi klezmerami, takimi jak.: Sophie Solomon, Merlin Shepherd, Josh „Socalled” Dołgin, Paul Brody, Michael Alpert i David Krakauer. Zespół kilkakrotnie zagrał również w Polsce, min. w synagogach we Wrocławiu i w Warszawie, na festiwalach kultury żydowskiej w Krakowie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Był również gościem Muzycznego Spaceru Ulicami Starej Pragi w Warszawie doskonale ożywiając żydowską historię dzielnicy, jak również jej wschodnie związki z czasów, kiedy za pośrednictwem Dworca Wschodniego i Bazaru Różyckiego Praga stanowiła wielokulturowy tygiel handlowo-komunikacyjny.
Płyty: "Прощай, Корова!", „Патиссоны”, „Klezmer iz dead”
Skład zespołu:
Vanya Zhuk – wokal, gitara elektryczna
Mitya "Pyatak" Khramtsov – gitara basowa, wokal, skrzypce
Max Carpychev – saksofon, klarnet
Fedot Mashendzhinov – perkusja, wokal
Partner: Spółdzielnia CDQ
Patroni medialni: Jidysz lebt, Naye Khvalyes
Organizator: Stowarzyszenie MY