Marta Pawlak przedsiębiorca
Temat: "Moja pamięć łagodna wyżyna" - fotografie Anny Powierża
"Moja pamięć łagodna wyżyna" to cykl 20 fotografii będący autorską interpretacją poezji Adama Ziemianina. Powstał w 2007 roku jako pierwszy artystyczny projekt autorki.Wernisaż: 31.07.2010, godz.20.00
Magazyn Butelek,
ul.Bracka 20, Warszawa
Zdjęcia można oglądać do września.
inne prace autorki: http://annapowierza.com
O projekcie napisali:
...
(...) Tworzenie obrazów inspirowanych poezją wydaje się zajęciem niezwykle twórczym i daje chyba pole do prezentacji możliwości własnej wyobraźni. Wszak poezja ma to siebie, że nie traktuje świata dosłownie, posługuje się metaforami, które na artystę powinny wszak działać inspirująco.
Prawdopodobnie zilustrowanie zdjęciami prozy jest trudniejsze i mniej kreatywne zarazem. Proza rzadko pozostawia miejsce na dowolność interpretacji, nie daje możliwości ucieczki przed dosłownością, przed konkretem opowiadanej historii. Poezja - jak wiadomo - najczęściej jest wynikiem emocji, przeżyć wewnętrznych, niekoniecznie związanych ze światem rzeczywistym. Poezja nie relacjonuje zdarzeń i często nawet nie opowiada historii - dając odbiorcy większe pole do interpretacji, do tłumaczenia wiersza na swój język.
Anna Powierża postanowiła także to zrobić - opowiedzieć wiersze Ziemianina "swoimi słowami". A tymi słowami okazała się fotografia. (...)
Anna Cymer
(...) Fotograf jest tu raczej kreatorem rzeczywistości, aniżeli jej obserwatorem. To przesuwa kwestie odczytywania tych zdjęć w stronę ich wartości plastycznych. To, co wydaje się szczególnie istotne to nadanie zdjęciom spójnego charakteru. Świadczy to po pierwsze o dużej świadomości fotografa co do tego, czym jest autorska wypowiedź, po drugie o wyjątkowej wrażliwości na kwestę wizualności. (...)
Zbigniew Tomaszczuk
(...)
W jej kreacjach wiele jest teatralności i stylizacji, choć autorka wykorzystuje najprostsze rekwizyty, zwyczajne pejzaże i niewyszukane wnętrza, a także umiejętnie wybiera motyw przewodni całego cyklu. Niezwykłość buduje światłem oraz dzięki obróbce negatywów, gdyż jej zdjęcia powstają analogowo, a uzyskiwany efekt to owoc umiejętnej konstrukcji kolaży, a nie komputerowej sprawności.
To, co cechuje Annę Powierżę to duże umiejętności techniczne, determinacja i konsekwencja w prowadzeniu projektu. Totalne zaangażowanie Powierży w to, co robi, i w efekcie tworzenie zdjęć ogromnie emocjonalnych, nie pozostawia widza obojętnym. (...)
Agnieszka Gniotek
Marta Pawlak edytował(a) ten post dnia 30.07.10 o godzinie 17:19