Sławomir Walczak

Sławomir Walczak
Brygadzista/Konserwa
tor urządzeń
dźwigowych

Temat: Konserwator UTB

Szanowni Państwo, zakładam temat aby poznać Waszą opinię na temat pracy konserwatora UTB.
Nie ukrywam, że zainteresowałem się tym tematem, ponieważ jest mi on pokrewny do obecnie wykonywanego zawodu.
Przeszukałem sporo ofert kursów na konserwatora i dochodzę do wniosku, że ośrodki szkolenia najchętniej przeszkalały by osoby, które aktualnie pracują jako pomocnicy konserwatora, mechanicy itp. Czy są ośrodki szkolenia, które potrafią przeszkolić osobę nie pracującą aktualnie przy sprzęcie UTB bez warunków wstępnych? Ustawodawca nie wskazuje żadnego takiego dodatkowego wykształcenia lub doświadczenia dla kandydatów na konserwatora UTB.

Rozumiem, że konserwator powinien biegle poruszać się w przepisach UDT dotyczących przygotowania dokumentacji i urządzeń do przeglądów i badań UDT . Dodatkowo powinien posiadań uprawnienia energetyczne z grupy G1(elektryka) i G3(gazowe). Opcjonalnie może posiadać świadectwo kwalifikacyjne do wykonywania pomiarów rezystancji przy obsłudze wózków elektrycznych. No i chyba najważniejszy atut konserwatora, to elementarna znajomość mechaniki i zasad eksploatacji urządzeń mechanicznych.

Zatem pojawia się pytanie: czy warto w chwili obecnej uzyskiwać takie uprawnienia? Czy będzie to dodatkowy atut w naszym CV. Często spotykam się z opinią, że mając takie uprawnienia, dojdzie nam jedynie obowiązków do naszej pracy jako kierowcy wózka widłowego?

Jak wygląda praca konserwatora w przykładowym zakładzie pracy? Czy pracodawcy mają własnych konserwatorów, czy korzystają z firm zewnętrznych?

Przepraszam, że tyle pytań, ale chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy w tym temacie.
Pozdrawiam
Szymon Szporak

Szymon Szporak Instruktor, AWANS
B.H.P. KURSY
SZKOLENIA
UPRAWNIENIA

Temat: Konserwator UTB

Witam,
Papier oczywiście warto zrobić nie jest do końca prawdą , że polskie prawo nie wymaga dodatkowych kwalifikacji od kandydata, po prostu dozór nie zawsze ich wymaga, ja przygotowuje konserwatorów zarówno pracujących przy sprzęcie jak i laików, wiadomo podstawy techniczne trzeba mieć jednak konserwator to osoba która kontroluje przedewszystkim stan techniczny, więc musi bardzo dobrze znać przepisy dozoru oraz normy, jednak w zadaniach konserwatora jest też usuwanie usterek. Jak pracodawcy do tego podchodzą?? jak jest kilka wózków raczej warto mieć swojego konserwatora każdy przegląd co 30 dni kosztuje, ale nie mogę wypowiadać sie za wszystkich co pracodawca to inne podejście:)

Następna dyskusja:

Oferta pracy : Konserwator ...




Wyślij zaproszenie do