Temat: Debata PARP dotycząca certyfikacji trenerów biznesu
Za każdym razem, kiedy słyszę lub czytam o trenerach i ich ewentualnej certyfikacji zastanawiam się, kto to jest ten TRENER. Jakie kryteria mogą być zastosowane, żeby ustalić kto jest trenerem, kto szkoleniowcem, kto instruktorem, wykładowcą itd. Przecież kryteria formalne nie istnieją. Mam też wrażenie, że wiele osób nazywa się „trenerami” opierając się na wyłącznie na własnym wyobrażeniu o swoich możliwościach (mogę kogoś czegoś nauczyć). Z kolei jest wielu naprawdę dobrych specjalistów, doskonale przekazujących wiedzę, kształcących umiejętności i wykonujących kawał dobrej, wychowawczej roboty, którzy nigdy w życiu nie powiedzieliby o sobie, że są trenerami.
A jakie kryteria tej certyfikacji miałyby być zastosowane? Wiedza specjalistyczna, wiedza i umiejętności dydaktyczne, dorobek, doświadczenie, liczba przeprowadzonych godzin szkoleniowych, wysokość opłaty certyfikacyjnej, kwalifikacje formalne. A może zupełnie coś innego?
Na szczęście wiadomo kto to jest nauczyciel. Ale czy nauczyciel to też trener? A instruktor praktycznej nauki zawodu to tez trener? A nauczyciel akademicki, prowadzący ćwiczenia ze studentami to trener? A osoba prowadząca indywidualne treningi konkretnych umiejętności to trener? A coach to trener?
A może w dyskusji o certyfikacji chodzi o tzw. trenerów biznesu? Czyli o kogo właściwie?
Chciałbym też przypomnieć, że w wielu dziedzinach, branżach, obszarach, zawodach istnieją certyfikaty (uprawnienia, zezwolenia, akredytacje itp.) uprawniające do nauczania. I tylko szkolenie przeprowadzone przez taką „certyfikowaną” osobę lub organizację ma swoją „moc”.
Pozdrawiam
Jerzy Krzysica
Jerzy Krzysica edytował(a) ten post dnia 08.11.10 o godzinie 08:38