Temat: Czy członkowie toruńskiego GL są piratami...? Czy...
Łukasz K.:
Ściągasz pliki z sieci? Udostępniasz mp3? Używasz nielegalnego życzymy miłego oglądania - http://leniwce.com i czekamy na Wasze komentarze
Pozdrawiam,
Łukasz
1. Ściąganie filmów i muzyki jest LEGALNE.
2. Udostępnianie nie jest legalne.
ZAiKS i FOTA organizują wykłady i wyjazdy integracyjne dla prokuratorów i sędziów połączone z wykładami jak interpretować przepisy prawa autorskiego. Policjanci otrzymują nagrody za „ściganie piratów” (jeśli ktoś się jeszcze nie zorientował to PR już od dawna jest stosowany z sukcesami w prawie). Efekt- za pobranie kopii utworu można dostać więzienie i konfiskatę sprzętu, a w najlepszym wypadku wysoką grzywnę- za bijatykę na stadionie, pobicie, rabunek itp. często ½ -1,2 lat w zawiasach.
3. Większość spraw związanych z prawami autorskimi (również napisy.org) są do wygrania w obecnym kształcie prawa- trzeba tylko znaleźć kogoś kto się zna na tym prawie.
4. Policja może wejść do domu jedynie w chwili kiedy zostanie wyczerpana ścieżka ścigania tzw. „pirata”. Chodzi o to, że udostępnianie mp3 czy wideo podlega prawu cywilnemu i z tego prawa należy ewentualnie ścigać internautów w pierwszej kolejności. Wejście policji o 6 rano jest NADUZYCIEM jeśli wcześniej nie były podejmowane próby wyegzekwowania należności przez twórcę w ramach określonych przez kodeks cywilny.
5. Istnieje pewien paradoks- pobieranie muzyki i wideo z sieci powoduje, że zwiększa się zainteresowanie produktem i przekłada się na zysk. Badania prowadzone w USA udowadniają, że zaledwie 0,01% osób nie kupi płyty CD ze względu na posiadane nagrania w mp3. Michael Moore udostępnia swoje filmy w sieci za darmo- „Farenheit 911” zarobił ponad 119 mln dolarów! ( serwisy.gazeta.pl/tv/1,47821,4242544.html).
6. Jest alternatywa dla obecnego systemu- Serwis typu
http://jamendo.com/pl/ udostępniają muzykę za dramo i zarabiają oraz przynoszą zysk twórcą.
7. Dla zainteresowanych- zgodnie z prawem publiczne odtwarzanie muzyki, jeśli nie wiąże się z zyskiem nie może być ścigane dlatego jeśli np. prowadzimy własne radio internetowe i nie zarabiamy na tym nic nam nie powinno grozić.
8. Ciekawostka- z każdej pustej płyty CD-R czy DVD-R jest odprowadzana kwota na rzecz twórców i organizacji zarządzających ich prawami, tak więc jeśli zapłacimy za ściągnięty plik mp3 i nagramy go na płytę to płacimy podwójnie.
9. Obecny kształt prawa i kierunek zmian mają chronić prawa organizacji zarządzających prawami a nie muzyków czy odbiorców, w przeciwnym razie szukano by alternatywnych rozwiązań tak aby "wilk był syty i owca cała". Godna pochwały jest tu inicjatywa senatora Piotra Krzysztofa Cugowskiego, która niestety przepadła.
Ja mogę tak długo… Zainteresowanych odsyłam też do
http://vagla.pl/ i
http://partiapiratow.org.pl