Arkadiusz Choczaj

Arkadiusz Choczaj Kierownik
Marketingu, CWS-boco
Polska Sp. z o.o.

Temat: KIBICE PIŁKARSCY O TOALETACH NA STADIONACH

W tegorocznej edycji kampanii edukacyjnej Toaleta 2012.pl na zlecenie firmy CWS-boco TNS OBOP poprosił kibiców, czołowych działaczy i przedstawicieli środowiska sportowego o ocenę stanu toalet na stadionach sportowych. Wyniki badań są jednoznaczne: toalety są ważne dla wszystkich użytkowników stadionów od kibica, poprzez komentatora, do piłkarza. Ponadto toalety na starych stadionach są w złym stanie technicznym i brakuje im podstawowego wyposażenia w porównaniu do toalet na nowych stadionach. Tylko zadbane, czyste i dostępne dla wszystkich toalety na stadionach będą się dobrze prezentowały na EURO 2012. O to zadbać muszą wszyscy – zarówno użytkownicy, jak i zarządcy stadionów.

Już po raz trzeci firma CWS-boco zainicjowała badania opinii publicznej w ramach kampanii edukacyjnej Toaleta 2012.pl, której celem jest poprawa standardu toalet publicznych przed rozpoczęciem mistrzostw EURO 2012, których Polska będzie współgospodarzem. Data mistrzostw zbliża się nieuchronnie, w związku z tym kampania swoją tematyką coraz bardziej nawiązuje do zagadnień infrastruktury sportowej. W tym roku badanie dotyczyło opinii kibiców piłkarskich i przedstawicieli środowiska sportowego na temat stanu toalet na polskich stadionach.

Murawa najważniejsza, toaleta tuż za nią

Zarówno kibice sportowi, jak i piłkarze oraz dziennikarze sportowi zgodnie przyznawali, że toalety są ważnym czynnikiem oceny danego stadionu oraz jakości uczestnictwa w meczu. Dla piłkarzy najbardziej liczą się: dobra murawa, czyli miejsce ich pracy, szatnie oraz toalety, najlepiej oddzielne dla przeciwnych drużyn, co wciąż jest rzadkością. Komfort oglądania meczu, dobre umiejscowienie sektorów, bezpieczeństwo, oraz dobra przepustowość stadionu to inne istotne dla użytkowników czynniki. Niestety rzeczywistość piłkarska pod względem infrastruktury daleko odbiega od standardów zachodnich – zwłaszcza na starych stadionach piłkarskich, które niestety w Polsce nadal przeważają.

Toalety na starych stadionach piłkarskich

Jak wyglądają toalety na starych stadionach? Te przeznaczone dla piłkarzy, znajdujące się na starszych stadionach to toalety stacjonarne, wyposażone w prysznice, wszystkie zlokalizowane w szatniach zespołu. Niejednokrotnie jednak, tak samo jak stadion, reprezentują niski standard techniczny. Zdarza się, że brakuje podstawowego wyposażenia, w tym ręczników, papieru czy mydła.

Dziennikarze i komentatorzy sportowi relacjonujący mecze na starych stadionach często są zmuszeni do korzystania z toalet przeznaczonych dla kibiców lub z toalet na zapleczu boiska. Oba rozwiązania uznają za niewystarczające. Toalety dla kibiców właściwie z trudem zasługują na to miano, gdyż w większości na starych stadionach są to toalety przenośne, które nie są wyposażone w bieżącą wodę ani papier toaletowy. Co ciekawe, toalety przenośne czasem znajdują inne przeznaczenie niż to, do którego zostały stworzone – zdarzyło się, że służyły jako… broń rzucana w kibiców przeciwnej drużyny lub w policjantów.

Wniosek z badania jest prosty – korzystanie z toalet na starych stadionach nie należy do przyjemności. I może dlatego 20% kibiców szuka innych miejsc dookoła stadionów, które mogłyby im posłużyć za toaletę.

Toalety na nowych stadionach piłkarskich

Oceny toalet na nowych i starych stadionach piłkarskich różnią się diametralnie. Na tych pierwszych blisko 60% kibiców oceniło standard toalet jako wysoki lub bardzo wysoki, na stadionach starego typu jedynie co dwudziesty kibic uznał standard za wysoki.

Czy nowe stadiony to nowa jakość? Pod wieloma względami na pewno tak. Toalety dla piłkarzy na nowych stadionach spełniają międzynarodowe normy – ich liczba spełnia oczekiwania graczy, mają oni zapewnioną intymność oraz niestandardowe wyposażenie przy salach odnowy biologicznej. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku dziennikarzy, który posiadają obecnie już specjalnie wydzielone dla siebie toalety przy pokojach komentatorskich, zadbane i dobrze wyposażone. Nowe stadiony, określane jako areny sportowe, wytyczają nowe standardy w polskim sporcie i dają nadzieję na przyszłość.

Toalety na nowych stadionach spełniają również oczekiwania kibiców piłkarskich. Wykonano je z materiałów wysokiej jakości, zapewniono odpowiednią liczbę toalet męskich i damskich, dostęp do bieżącej wody – co wcześniej wcale nie było standardem. Standard toalet jest wysoki, niestety według opinii kibiców ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Toalety na polskich stadionach są po prostu zaniedbane. Pokazuje to wyraźnie, że dużo jeszcze jest do zmiany w aspekcie świadomości społecznej odnośnie toalet. Bez należytej dbałości, mimo przyzwoitych rozwiązań technicznych, będą one raczej odstraszać swoim wyglądem, zamiast nim zachęcać.

Standard czystości i wyposażenia toalet na stadionach, jak również na dworcach, lotniskach i w naszych miastach, będzie rzutował na obraz Polski, jaki zostanie w oczach kibiców i turystów po mistrzostwach EURO 2012 – mówi Andrzej Smółko, prezes CWS-boco, organizatora kampanii. - Tylko nasze wspólne zaangażowanie może przyczynić się do poprawy stanu toalet dostępnych publicznie. Współpraca kibiców i zarządców stadionów może przynieść pozytywne skutki, wystarczy zacząć traktować temat poważnie, edukować użytkowników toalet i osoby odpowiedzialne za ich stan.