Bogdan Oś

Bogdan Oś animator
socjokreacji,
psychoterapeuta,
szkolenia, kultur...

Temat: Socjokreacja w wieku emerytalnym.

Wiek emerytalny nie oznacza, że powinniśmy ze swoimi potrzebami, możliwościami i talentami, doświadczeniem i wiedzą "pójść w odstawkę". Można na wiele sposobów być nadal aktywnym i twórczym a przede wszystkim przydatnym społecznie. Uniwersytety Trzeciego Wieku dobitnie potwierdzają tę tezę. Cieszą się od lat ogromną popularnością i spełniają bardzo wiele ważnych funkcji.

Pierwszy UTW powstał w 1973 roku we Francji, przez Pierre Vellas’a, który w centrum uwagi postawił badania naukowe ażeby pomóc wszystkim ludziom starszym. Dwadzieścia lat później istniało we Francji ponad 40 tego typu placówek.

W 1981r. idea UTW trafiała do Wielkiej Brytanii. Grupa entuzjastów z Cambridge stworzyła model nieco odmienny od francuskiego zakładającego zależność organizacji od uniwersytetów. Model brytyjski, nazywany też modelem Cambridge, został oparty na samopomocy i pomocy wzajemnej słuchaczy.

W wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem utworzyli uniwersytet trzeciego wieku w Warszawie. Pod nazwą Studium III Wieku, 12 listopada 1975 roku, inaugurowano pierwszy rok akademicki UTW.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_Trzeciego_Wieku

Najbliższy mi UTW, z którym współpracuję działa w Bielsku-Białej przy Akademii Techniczno-Humanistycznej

http://www.utw.ath.bielsko.pl/index.php?poz=7

Więcej o Uniwersytetach Trzeciego Wieku w naszym kraju:

http://www.utw.pl/Bogdan Oś edytował(a) ten post dnia 26.12.09 o godzinie 22:01