Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

witam,
czy są jakieś (w miarę jasne zasady) określające czy / jak / do kiedy spółdzielnia (lub wspólnota) musi przeprowadzić określenie udziałów w części wspólnej ? .. i czy jest to w ogóle powiązane z przeprowadzeniem inwentaryzacji części wspólnej ?

pozdrawiam,
Janusz
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Radca prawny,
Kancelaria Adwokacka
adw. Bartosz
Kwiatkowski

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Określenie udziału w nieruchomości wspólnej następuje w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. Nie ma czegoś takiego jak "przeprowadzenie określenia udziału w części wspólnej przez wspólnotę".

Art. 8 u.w.l.:
1. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:
1) rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
2) wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.
2. Współwłaściciele mogą w umowie określić także sposób zarządu nieruchomością wspólną.
3. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu może być zawarta albo przez współwłaścicieli nieruchomości, albo przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu.

Udział w nieruchomości wspólnej jest zatem określany w umowie zawieranej z nabywcą lokalu. Wysokość udziału można póżniej zmienić w drodze uchwały podejmowanej przez wspólnotę (tzw. "duża" wspólnota - np. art. 22 ust. 3 pkt 5 czy 5a u.w.l.) albo w drodze czynności wszystkich właścicieli lokali (tzw. "mała" wspólnota - art. 199 k.c.). Zmiana wysokości udziałów wiąże się ze zmianą "ważności" konkretnych głosów właścicieli lokali ale także ze zmianą obowiązku partycypowania w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.

Może się okazać bowiem, że udziały niektórych właścicieli lokali albo wszystkich właścicieli są ustalone w sposób błędny (nie odzwierciedlają rzeczywistej powierzchni lokalu z powierzchnią pomieszczeń przynależnych w stosunku do powierzchni wszystkich lokali wraz z powierzchnią wszystkich pomieszczeń przynależnych).

W spółdzielniach - biorąc pod uwagę art. 18 ust. 1 pkt 4 i art. 27 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - udział w nieruchomości wspólnej również powinien być określony w umowie ustanawiającej odrębną własność lokalu.
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Łukasz Ł.:

W spółdzielniach - biorąc pod uwagę art. 18 ust. 1 pkt 4 i art. 27 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - udział w nieruchomości wspólnej również powinien być określony w umowie ustanawiającej odrębną własność lokalu.

dziękuje za odpowiedź, - może doprecyzuję sytuację - .. przypadek jest taki, że w spółdzielni, w danym budynku, nikt jeszcze nie wyodrębnił własności... właśnie przez to, że spółdzielnia przez kilkanaście lat nie określiła udziałów przypadających na poszczególne lokale.

bez określonych udziałów jakie przypadają na poszczególne lokale do części wspólnej, nie można ustanowić odrębnej własności - a spółdzielnia jak widać tych udziałów nie chce ostatecznie określać... czy w takim przypadku jest jakikolwiek przepis obligujący spółdzielnię do działań na rzecz udostępnienia informacji lokatorom - określenia (podjęcia uchwały pokazującej) jaki posiadają udział w części wspólnej?

--- edit --- korekta literówki ---Janusz P. edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 09:47
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

wiem, że temat jest trudny.
z mojej perspektywy wygląda to trochę jak błędne koło : spółdzielnia nie chce określić udziałów lokali w części wspólnej (nie chce tracić lokali, blokuje w ten sposób przekształcenia w pełną własność) --> co oznacza, że lokatorzy nie mogą przekształcić lokali na pełną własność --> idąc dalej, nie ma możliwości wyegzekwowania od spółdzielni procentowego udziału lokalu w części wspólnej, czy spółdzielnia nie jest do tego zobligowana prawnie,..? Własciwie to do tego sprowadza się problem - jak ten przypadek traktuje nasze ustawodawstwo ... ?
obawiam się, że ze szkodą dla członków spółdzielni.
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Radca prawny,
Kancelaria Adwokacka
adw. Bartosz
Kwiatkowski

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Niestety w tej kwestii mam dla Ciebie złą wiadomość.

Zobacz sobie art. 42 i art. 43 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wcześniej był określony termin na podejmowanie takich uchwał, a obecnie, wobec uchylenia art. 42 ust. 1 (praktycznie w całości przez TK - patrz niżej) oraz nowego brzmienia art. 42 ust. 2 tej ustawy, taki termin nie jest w ogóle określony.

Przepis ten brzmiał tak:
"Art. 42 ust. 1 
W okresie 24 miesięcy od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości spółdzielnia mieszkaniowa określi przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w tej nieruchomości."

W wyroku TK z dnia 20 kwietnia 2005 r. sygn. akt: K 42/02 czytamy tak:
"Gdy chodzi o art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wnioskodawcy kwestionują nie tylko brak drogi sądowej, ale i przyjęte w znowelizowanym przepisie określenie daty początkowej, aktualizującej obowiązek podjęcia przez spółdzielnię opisanych w tym przepisie działań. Dokonanie tych działań jest niezbędne dla ustanowienia w budynkach danej spółdzielni własności lokali, a więc jest ono warunkiem umożliwiającym członkowi spółdzielni realizację przyznanego mu przez ustawę uprawnienia do nabycia własności lokalu. Działania te wymagają ze strony organów spółdzielni nie tylko wysiłku, ale i poniesienia znacznych często kosztów. Uzależnienie aktualizacji obowiązku od wniosku członka spółdzielni w sytuacji, gdy ustawa nie daje mu do dyspozycji skutecznego instrumentu dochodzenia od spółdzielni realizacji obowiązku, czyni uprawnienie członka do nabycia własności w pewnej mierze iluzorycznym. Instrumentem takim była regulacja przewidziana w art. 49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uchylonym przez art. 1 pkt 40 ustawy zmieniającej z 19 grudnia 2002 r. Z tego względu Trybunał Konstytucyjny uznał ten ostatni przepis za niezgodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Ale zarzut wnioskodawcy dotyczy także odmiennego niż w pierwotnym tekście ustawy określenia terminu, w którym spółdzielnia ma zrealizować określony w tym przepisie obowiązek. Wprawdzie określenie terminu jakichś działań należy do zakresu objętego swobodą ustawodawcy, ale w tym wypadku uwzględnić trzeba ewolucję treści kwestionowanego przepisu. W tekście pierwotnym przewidywał on termin 12-miesięczny, przedłużony później do 24 miesięcy, ale zawsze bieg terminu liczony był od dnia wejścia ustawy w życie. Można zakładać, że część spółdzielni podjęła te działania w wyznaczonym czasie, część - nie (gdyby było inaczej - ustawodawca nie zmieniałby dotychczasowej regulacji). Tego typu działanie ustawodawcy, premiujące te spółdzielnie, które nie zastosowały się do obowiązującego prawa, jest nie tylko deprawujące, ale także narusza wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadę ochrony zaufania do państwa i prawa, rozumianą jako adresowany do ustawodawcy zakaz ustanawiania regulacji, w świetle której ten, kto zastosował się do obowiązującego prawa, znalazł się w sytuacji mniej korzystnej od tego, kto to prawo naruszył.
Na marginesie należy także zauważyć, że omawiana nowelizacja zmieniła nie tylko datę początkową terminu realizacji obowiązku spółdzielni mieszkaniowej, ale i samą konstrukcję tego obowiązku. Zgodnie z treścią art. 42 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przed zmianą dokonaną w wyniku ustawy zmieniającej z 19 grudnia 2002 r. obowiązek określenia przez spółdzielnię przedmiotu odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w danej nieruchomości miał charakter obowiązku wynikającego wprost z ustawy. Obecnie obowiązek ten nie aktualizuje się automatycznie, ale wskutek podjęcia określonej czynności, a mianowicie - złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu. Złożenie takiego wniosku choćby przez jednego członka spółdzielni wywołuje skutek wobec wszystkich pozostałych członków, gdyż określenie przez spółdzielnię przedmiotu odrębnej własności z oczywistych względów nie może dotyczyć tylko jednego lub tylko kilku wybranych lokali w danej nieruchomości, ale musi odnosić się do wszystkich lokali w budynku, a także zakłada uregulowanie przysługującego spółdzielni prawa do gruntu, na którym usytuowany jest dany budynek. Jeżeli jeden z członków spółdzielni wystąpi z wnioskiem o ustanowienie na jego rzecz własności lokalu, do którego przysługuje mu spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu, to obowiązkiem spółdzielni jest zaspokojenie tego roszczenia, z czym łączyć się musi także dokonanie wszystkich czynności, które są do tego konieczne. Regulacja przewidziana w obecnie obowiązującym tekście art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie daje członkowi takiej spółdzielni możliwości uzyskania miarodajnej informacji o tym, jaki byłby jego udział w nieruchomości wspólnej, dopóki nie został złożony pierwszy wniosek o ustanowienie własności lokalu. Takie ukształtowanie tej regulacji może zniechęcać do wystąpienia z roszczeniem o ustanowienie własności lokalu.
Kierując się dążeniem do umożliwienia ustawodawcy prawidłowego uregulowania omawianego zagadnienia, co ma znaczenie także dla uporządkowanie stanu prawnego mienia pozostającego w dyspozycji danej spółdzielni, Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 190 ust. 3 Konstytucji postanowił odroczyć utratę mocy obowiązującej art. 42 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na okres 12 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego wyroku w Dzienniku Ustaw (art. 190 ust. 2 zd. 1 Konstytucji, art. 79 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym). Nie powinno budzić wątpliwości, że nie wyłącza to możliwości wprowadzenia w życie nowej - zgodnej z Konstytucją - regulacji ustawowej przed upływem terminu zakreślonego w punkcie 14 wyroku."

Ponieważ jednak nasz kochany ustawodawca nie miał się czasu tym dokładnie zająć albo - co gorsza - mogły mieć miejsce działania typu "i czasopisma" zatem termin nie jest określony, a w dostępnych komentarzach nie znalazłem żadnego rozwiązania wskazanego przez Ciebie problemu. Ja sam nie widzę możliwości zmuszenia przez Ciebie spółdzielni do podjęcia uchwały, o której mowa we wskazanych przepisach, skoro sam ustawodawca nie okreslił przesłanek obligujących spółdzielnię do takiego działania.Łukasz Ł. edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 16:28
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Sprawdzam dalej ten wątek
Temat faktycznie nie wyglada najlepiej - teoretycznie prawo definiuje obowiązek spełnienia wymogów koniecznych do przekształceniu prawa do lokalu na pełną własność (w tym właśnie określenie udziałów w części wspólnej) ale w praktyce nic to nie znaczy.

Dla pewności dopytam, czy nie ma innego przepisu precyzującego obowiązek spółdzielni do określenia udziałów lokali (lub któregokolwiek z lokali) w części wspólnej?
Łukasz Ł.

Łukasz Ł. Radca prawny,
Kancelaria Adwokacka
adw. Bartosz
Kwiatkowski

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Ja się z takim nie spotkałem.

konto usunięte

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

zawsze jest inna droga,
spółdzielnia ma prawny obowiązek rozliczac koszty na poszczególne budynki, aby rozliczy koszt trzeba rozliczyc udział tego kosztu a więc ... udział w nieruchomosci (np. dla kosztu: podatek od nieruchomości, urzytkowanie wieczyste, sprzątanie wewnetrzne części wspólnych) - koszty te można oprotestowac lub zaskarżyc a przede wszystkim można rządac uzasadnienia i obliczeń. zawsze jest inna droga
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Roman Łaszczewski:
zawsze jest inna droga,
spółdzielnia ma prawny obowiązek rozliczac koszty na poszczególne budynki, aby rozliczy koszt trzeba rozliczyc udział tego kosztu a więc ... udział w nieruchomosci (np. dla kosztu: podatek od nieruchomości, urzytkowanie wieczyste, sprzątanie wewnetrzne części wspólnych) - koszty te można oprotestowac lub zaskarżyc a przede wszystkim można rządac uzasadnienia i obliczeń. zawsze jest inna droga


Dziękuje za odpowiedź - pomysł faktycznie może być dobrym kierunkiem, pozostaje kwestia dobrego umocowania prawnego w kontekście już konkretnego rozliczenia. Chyba najlepiej byłoby to powiązać z opłatami za użytkowanie / podatkiem za grunt ?

.. W sumie czy wspomniana sytuacja nie oznacza de facto możliwości zakwestionowania absolutnie każdych kosztów wspólnych jakie nalicza spółdzielnia na poszczegolne z lokali - jak powinien wyglądać mechanizm rozliczania takich kosztów przez spółdzielnię ?

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Luźna, nieprzemyślana myśl :).

Może powództwo o ustalenie wysokości udziałów z art. 189 kpc?...

konto usunięte

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

mechanizm rozliczania kosztów jest prosty. podstawą jest plan finansowy na rok ... , jest on opracowany na podstawie zawartych umów na dostawy lub usługi , przeciętne udokumentowane koszty inne, powiększone o prognozę wzrostu i rezerwę . Źródłem planu zawsze musi byc zbiór umów lub UDOKUMENTOWANYCH poniesionych kosztów dlatego nie można w nim fantazjowac i zawsze łatwo sprawdzic czy fantazji nie było. Jeśli o udziały w częściach wspónych, to jest to zwykle prognozowana stawka (np podatu) za metr kw. a z tąd już bliska droga do sprawdzenia ile metrów i na jakiej podstawie spółdzielnia naliczyła .... i tak bez końca
PS
kalkulacja kosztów musi byc prowadzona dla KAŻDEGO BUDYNKU ODDZIELNIE
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Jacek Niewęgłowski:
Luźna, nieprzemyślana myśl :).

Może powództwo o ustalenie wysokości udziałów z art. 189 kpc?...


przejrzałem kilka orzecznictw dot. tego artykułu - przed sprawą w sądzie zdecydowanie lepiej byłoby wykorzystać (a na pewno dobrze sprawdzić) drogę przewidzianą statutem i wewnętrznymi drogami określonymi przez spółdzielnię - oby tylko to nie okazało się kolejna droga przez mękę.
.. ale pomysł wydaję się być opcją w tej sytuacji, dziękuję.
Janusz P.

Janusz P. analityk systemow
biznesowych

Temat: część wspólna a obowiązki spółdzielni / wspólnoty

Roman Łaszczewski:
mechanizm rozliczania kosztów jest prosty. podstawą jest plan finansowy na rok ... , jest on opracowany na podstawie zawartych umów na dostawy lub usługi , przeciętne udokumentowane koszty inne, powiększone o prognozę wzrostu i rezerwę . Źródłem planu zawsze musi byc zbiór umów lub UDOKUMENTOWANYCH poniesionych kosztów dlatego nie można w nim fantazjowac i zawsze łatwo sprawdzic czy fantazji nie było. Jeśli o udziały w częściach wspónych, to jest to zwykle prognozowana stawka (np podatu) za metr kw. a z tąd już bliska droga do sprawdzenia ile metrów i na jakiej podstawie spółdzielnia naliczyła .... i tak bez końca
PS
kalkulacja kosztów musi byc prowadzona dla KAŻDEGO BUDYNKU ODDZIELNIE

wymóg oddzielnych rozliczeń dla każdego budynku może być tym co jest potrzebne - nieokreślona część wspólna dotyczy konkretnie dwóch bloków stojących na jednej działce użytkowania wieczystego :) .. więc jak jest ona rozliczana ?? .. :) dziękuję,

Następna dyskusja:

Dodatkowe obowiązki




Wyślij zaproszenie do