Monika Nowak

Monika Nowak Księgowa, wawer

Temat: odpowiedzialność Samodzielnej Księgowej jeśli jest...

Mam stanowisko Samodzielnej Księgowej choć tak naprawdę nie robię wszystkiego sama. Główna księgowa nie tylko nadzoruje nade mną ale wprowadza np. Polecenia Księgowania, podaje szefowi podatki lub mówi, ze ich nie ma do zapłaty. Ja zajmuję się głównie wprowadzaniem faktur zakupowych. Zakres obowiązków mam wypisany a w odpowiedzialności mam zapisane, ze odpowiadam za rzetelne wypełnianie zakresu obowiązków zgodnie z przepisami.
Moje pytanie. Czy w razie nieprawidłowości odpowiada główna księgowa czy samodzielna księgowa? Jeśli mam również podpisane pełnomocnictwo do reprezentowania firmy przed US to kto odpowiada przed US? Szef ale moze kogoś pozwać z powództwa cywilnego...
Jeśli przed US odpowiada szef i pozwie za nieprawidłowości Główną Księgową a ona powie mnie czyli samodzielną księgową? To czy mogę mieć jakieś problemy? Bo już się zastanawiam czy nie zmienić stanowiska na Księgową skoro nie jestem w pełni Samodzielną księgowa???
Proszę o pomoc bo się miotam...
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: odpowiedzialność Samodzielnej Księgowej jeśli jest...

Pani Moniko,

jeśli jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę (wyraziła się Pani, że „ma stanowisko”: samodzielnej księgowej), podobnie jak w przypadku głównej księgowej odpowiedzialność w tym przypadku jest ograniczona, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy – w razie wyrządzenia przez pracownika szkody – odszkodowanie ustala się w kwocie nie wyższej niż trzymiesięczne wynagrodzenie. Oczywiście z zastrzeżeniem, (zgodnie z art. 122 Kodeksu pracy) jeśli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawy w pełnej wysokości.
Aby mówić o odszkodowaniu musi dojść do niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ZE STRONY PRACOWNIKA i odpowiedzialność ponoszona jest tylko w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę – zatem wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Ponadto art. 117 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.
Natomiast należy zwrócić również uwagę na odpowiedzialność karną osób prowadzących księgi rachunkowe, które (zgodnie z Art. 77. ustawy z dnia 29 września 1994 r.
o rachunkowości) wbrew przepisom ustawy dopuszczają do:
1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,
2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych
- podlegają grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Odpowiadając na Pani pytanie, niezależnie od zajmowanego stanowiska ponosi się winę w sytuacji faktycznie wyrządzonej szkody, a to na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania okoliczności uzasadniających odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody (art.116 Kodeksu pracy).
Myślę, że nie warto zamartwiać się „na zapas”.
Może jeszcze jakiś radca prawny wypowie się na temat sytuacji opisanej przez Panią.

Pozdrawiam serdecznie.
Donata
Kadry w pigułce



Wyślij zaproszenie do