konto usunięte

Temat: System emerytalny. Jak na Europę jesteśmy młodzi. To...

System emerytalny. Jak na Europę jesteśmy młodzi. To Włosi i Niemcy mają problem z emerytami.

System emerytalny w Europie trzeszczy w szwach. Nie może być inaczej. Młodych jest coraz mniej, a starych przybywa. Jak na Europę i tak mamy jeszcze w miarę młode społeczeństwo. Ale bardzo szybko proporcje idą w złym kierunku.



Obrazek

Europa jest stara i wciąż się starzeje. Nie bez powodu w wielu krajach wiek emerytalny jest wydłużany. Eurostat zaprezentował raport o proporcji osób w wieku produkcyjnym do tych w wieku poprodukcyjnym. I nie ma dobrych wiadomości.

W Unii Europejskiej każde 100 osób w wieku 65+ musi być utrzymane przez 328 ludzi w wieku 15-64. Dlaczego "musi"? Bo tak skonstruowany jest system, w którym emerytury nie pochodzą z realnie odłożonych składek, ale młodzi mają emerytów pod przymusem utrzymywać z podatków, zwanych składkami.

Poza samą liczbą niepokojące jest to, w jakim tempie sytuacja się zmienia. Jeszcze dziesięć lat temu na stu emerytów przypadało 392 osoby zdolne do pracy, czyli 64 więcej niż obecnie.

Po prostu dzieci rodzi się mało, a medycyna poszła tak bardzo do przodu, że życie się wydłuża. W ten sposób w wymyślonym pod koniec XIX wieku przez Ottona von Bismarcka systemie, zapewniającym emeryturę państwową osobom 65+ kosztem składek osób pracujących, powoli zaczyna brakować tych drugich, a tłum odbiorców emerytury jest coraz większy.

Tyle że sytuacja u nas pogarsza się w o wiele szybszym tempie, niż średnio u pozostałych 27 członków europejskiej wspólnoty. Dziesięć lat temu na sto osób 65+ przypadało jeszcze u nas aż 529 osób "produkcyjnych". Teraz - zaledwie 395. Dostarczycieli składek na stu emerytów jest więc o 134 mniej.
...
https://www.money.pl/gospodarka/system-emerytalny-jak-n...