Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: Hipokrates twierdził, że wraz z porami roku zmieniają się...
Z małej chmury duży streshttp://zdrowie.onet.pl/1532413,2041,,,,z_malej_chmury_...
Wystarczy lekki skok ciśnienia, a już masz złe samopoczucie i strasznie boli cię głowa, jesteś ospały lub rozdrażniony? Jeśli twój organizm gwałtownie reaguje na zmianę pogody, utrudniając codzienne funkcjonowanie, może to oznaczać, że jesteś meteopatą.
Już starożytni byli pewni, że zmiany pogody mogą przynieść ból i cierpienie. Hipokrates twierdził, że wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi i jako pierwszy próbował zdefiniować wpływ klimatu na samopoczucie. Dwa wieki temu częściej niż dzisiaj wsłuchiwano się w organizm i jego odpowiedź na zmiany pogody. Ludzie byli wtedy bardziej zestrojeni z naturą, odczuwali jej zmiany i przygotowywali się na nie. Na wiosnę pościli i odnawiali swoje życiowe siły, w lecie ciężko pracowali, a jesienią kończyli pracę i odpoczywali przez całą zimę. Mimo zmian cywilizacyjnych nadal podlegamy rytmom pór roku. Gwałtowne wahania temperatury i skoki ciśnienia oraz nieustanne przystosowywanie się organizmu do tych zmiennych warunków powodują stres.
U meteopatów poziom stresu utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Chorzy na pogodę
Meteopatia (lub meteoropatia) nie jest chorobą, tylko osłabioną zdolnością adaptacji organizmu do zmieniającej się pogody. Dla pogodowych wrażliwców najgorszy czas to późna jesień i wczesna wiosna. Najnowsze badania dowodzą, że meteopatia jako problem dotyka ponad 60% społeczeństwa polskiego, zwłaszcza mieszkańców dużych miast. Wśród meteopatów przeważają osoby z osłabionym układem odpornościowym, chorzy, osoby starsze i dzieci, osoby z niskim ciśnieniem, poddane długotrwałemu stresowi. Szczególnie wrażliwe na zmiany pogody są kobiety – około 70% pań jest meteopatkami.
Zimą w miastach i w kotlinach górskich ciepłe powietrze „zalega” na chłodnym. Występuje wówczas nieprzyjemny smog, bo zatrzymują się zanieczyszczenia, głównie dwutlenek siarki, węgla, tlenki azotu. Drażniące powietrze powoduje zwężenie oskrzeli. Nasilają się dolegliwości dróg oddechowych – występuje uciążliwy suchy kaszel oraz ataki astmy. Mogą wystąpić też problemy z krążeniem. Z badań Marii Baranowskiej i Julity Cedzyńskiej-Ziemby z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że 55-70% mieszkańców dużych miast to meteopaci. Najwięcej nadwrażliwych na zmiany pogody mieszka w Białymstoku, Krakowie i Warszawie. Na wsi wcale nie lepiej – na dolegliwości z powodu zmiany pogody skarży się co druga osoba.
Wciąż niewiele wiemy na temat fizjologicznych mechanizmów powodujących meteopatię. Najlepszym fizycznym wskaźnikiem zmian pogody jest ciśnienie atmosferyczne, ale jego receptory nigdy nie zostały odkryte w ciele żadnego zwierzęcia ani człowieka. Jednak zmiany temperatury, wilgotność powietrza, wiatry i natężenie światła są odczuwane przez nasze receptory, np. oko reaguje na ilość światła, przekazując tę informację za pomocą nerwów wzrokowych do podwzgórza, a nerwy czuciowe skóry reagują na zmiany elektromagnetyczne powietrza.
http://zdrowie.onet.pl/1532413,2041,0,2,,z_malej_chmur...