konto usunięte
Temat: Nasz projekt "Studenci dla uczniów" - Niezależne Forum...
Nasz projekt "Studenci dla uczniów"Pismo wysłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej na początku 2007r.
W styczniu wysyłamy pismo do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
(Jestem ciekaw co sądzicie o tym projekcie)
Minister Edukacji Narodowej
Mając na względzie nowe wyzwania w nadchodzącym czasie zwracamy się z inicjatywą obywatelską „Studenci dla uczniów”. Trudna sytuacja w szkołach, przepracowani nauczyciele i zła sytuacja w domach, dają do myślenia nad przeciwdziałaniem skutkom. Mamy nadzieję, że nasz Pomysł będzie miał odwzorowanie w działaniach i planach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt kierowany jest do szkół podstawowych i gimnazjów, a dokładnie do uczniów mających problemy w nauce. Mamy nadzieję, że poniższe rozwiązanie pomoże wielu uczniom w podniesieniu swoich wyników w nauce, a przeszkody związane ze złą sytuacją materialną i patologiami zostaną, choć w minimalnym stopniu zniwelowane, oczywiście, jeśli chodzi o system edukacyjny.
Jesteśmy za prostym rozwiązaniem, przynoszącym wszystkim korzyści:
- Studentom, którzy będą nabywać doświadczenie w pracy z uczniami mającymi trudności
w procesie dydaktycznym.
- Szkołom, bo odciąży, ale nie uwolni nauczycieli, jeżeli chodzi o pomoc w nadrabianiu zaległości.
- Uczniom, którzy w sposób sprawny będą mieli możliwość nauki ze studentem i dzięki osobistemu zaangażowaniu przyszłego nauczyciela, będą mogli przezwyciężyć trudności związane ze swoimi problemami edukacyjnymi.
Projekt polega na obowiązku studentów kierunków pedagogicznych o specjalności nauczycielskiej odbywania prac społecznych ( w ramach odbywanych przez nich studiów) w liczbie 20 godzin (byłyby one podstawą do zaliczenia rocznego). Prace te polegałyby na współpracy z wybranymi uczniami sprawiającymi trudności pedagogiczne lub mającymi problemy w nauce. Na zakończenie prac studenta szkoła, wystawiałaby zaświadczenie o ukończeniu pracy z uczniem i osiągniętymi przez niego wynikami pedagogicznymi.
Uważamy, że taka forma rozwiązywania problemów będzie przynosiła obopólne korzyści podwyższy ona realnie poziom przyszłych nauczycieli - będą mieli oni możliwość zdobycia doświadczenia w pracy z trudną młodzieżą. Ponadto szkoły będą mogły dzięki temu udoskonalić swój program zwalczania przepaści edukacyjnej pomiędzy uczniami. Cały program dotyczyłby szkół podstawowych i gimnazjum gdzie problemy z uczniami są coraz bardziej widoczne.
W tym okresie (tj. szkoły podstawowej i gimnazjum) także poprzez pracę nad uczniami, nauczyciele są w stanie pomóc i zachęcić uczniów do pracy nad sobą oraz nauki. Nauki, która dla wielu z nich może być przygodą - tym należy zarażać uczniów, aby budować nowoczesne społeczeństwo informacyjne, ale świadome swych korzeni.
Apelujemy do Pana Premiera o dojście do porozumienia w tej kwestii
z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i rozważenie wprowadzenia tego systemu w szkołach.
Powyższy program powinien być ściśle realizowany z placówkami oświatowymi (gimnazjami i szkołami podstawowymi) i Uniwersytetami, które powinny dać możliwość wykazania się studentom na tym polu. Tym bardziej, że studenci kierunków nauczycielskich
z przyjemnością braliby udział w takim programie. Praca z uczniami jest pasją każdego nauczyciela, który realizuje dzięki temu swoje powołanie.
Mamy nadzieję, że nasza propozycja zostanie uwzględniona w przyszłym procesie nieuchronnej reformy systemu edukacji. Sądzimy, że nasz pomysł jest racjonalny i możliwy do zrealizowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Jesteśmy pewni, że Pan Premier ma na względzie dobro uczniów i jest Pan otwarty na obywatelskie inicjatywy, które pomogą w realizacji tej idei. Jest to jedynie pomysł, ale mamy nadzieję, że stanie się on podstawą do szerszej debaty na ten temat
- Będę wdzięczny za wszelkie uwagi -
- Marcin Mikołajczyk - http://nfo.kom.pl -
- gg: 3128139 -