Temat: Zmiany ustawodawcze - wasza ocena
W dniu 3.12.2008 Krajowa Rada Urbanistów wystosowała zapytanie do Ministrerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, oraz do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, z uprzejmą prośbą o rozstrzygnięcie co do dalszego postępowania w prowadzonych pracach nad projektami planów miejscowych i studiów gmin. Na dzień dzisiejszy KIU czeka na odpowiedź w/w organów.
Poniżej treść zapytania:
Szanowny Panie Ministrze,
W dniu 15 listopada 2008 roku weszła w życie ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227). Ustawa ta nie zawiera przepisów przejściowych dotyczących jej stosowania do opracowań planistycznych, sporządzanych według przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.). W dniu wejścia w życie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, praktycznie w każdej gminie przygotowywano projekty planów miejscowych lub studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, zgodnie z obowiązującą nadal procedurą określoną w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Znajdują się one na różnym poziomie zaawansowania prowadzonych prac planistycznych.
W tej sytuacji Krajowa Izba Urbanistów, reprezentującą projektantów powyższych opracowań planistycznych, zwraca się z uprzejmą prośbą o rozstrzygnięcie co do dalszego postępowania w pro-wadzonych pracach nad projektami planów miejscowych i studiów gmin. W szczególności prosimy o wskazanie:
1) czy do opracowywanych projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy należy dołączyć strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, skoro jej przygotowania nie wymaga ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; jeśli tak, to których projektów studium (na jakim etapie sporządzania, według przepisów ustawy o planowaniu) obowiązek ten miałby dotyczyć.
2) czy przygotowywane projekty planów miejscowych wymagają opracowania nowej oceny oddziaływania na środowisko, jeśli prognoza oddziaływania na środowisko takiego projektu planu, w tym planu obejmującego obszar NATURA 2000, została uzgodniona przed wejściem w życie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku …; jeśli tak, to których projektów planów miejscowych (na jakim etapie sporządzania, według przepisów ustawy o planowaniu) obowiązek ten miałby dotyczyć.
Zdaniem Krajowej Izby Urbanistów należałoby zachować dotychczasowe zasady sporządzania opracowań planistycznych do projektów studium i planu miejscowego, o których wyłożeniu do publicznego wglądu ogłoszono przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku. Zarówno w przywołanej ustawie, jak i w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wyłożenie projektu opracowania, sporządzonego według ustalonych w nich reguł, jest podstawowym etapem jego sporządzania, zapewniającym udział społeczeństwa w opracowywaniu takiego dokumentu, dającym zainteresowanym możliwość zaznajomienia się z projektowanymi ustaleniami, zgłoszenia do nich uwag i wniosków. Przyjęcie tej zasady pozwoli na harmonijne wdrożenie reguł przyjętych w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku do nowo sporządzanych opracowań planistycznych lub znajdujących się na wczesnych etapach procedury ich opracowywania. Nie spowoduje ponadto zahamowania licznych prowadzonych prac projektowych nad potrzebnymi gminom opracowaniami planistycznymi oraz nie będzie się wiązało z niespodziewanymi dodatkowymi kosztami dla budżetów samorządu terytorialnego dla opracowania projektów nowych dokumentów dotyczących oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym uprzejmie prosimy o pilne zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.
Z wyrazami szacunku,
P R E Z E S
Krajowej Rady Izby Urbanistów
w Warszawie
Wiesław Bielawski