Sławomira P.

Sławomira P. radca prawny (po
aplikacji sądowej),
mediator sądowy,
dok...

Temat: Odszkodowanie za szkodę komunikacyjną należy się z VAT'em!

Polecam Waszej uwadze artykuł z dzisiejszej Rzepy:
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070519/pra...
Wreszcie Sąd Najwyższy zmądrzał i ubezpieczyciele przestaną nas w końcu okradać!

"PRAWO UBEZPIECZEŃ

Odszkodowanie musi być wypłacone z VAT

Jeśli odszkodowanie ubezpieczenia OC samochodów wylicza się na podstawie cen części zamiennych i usług niezbędnych do naprawy, poszkodowany musi otrzymać je łącznie z kwotą VAT

W kwocie brutto należy się ono tylko przedsiębiorcy w zakresie, w jakim może obniżyć podatek należny o naliczony. Tak tę kwestię rozstrzygnęło siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w uchwale z 17 maja 2007 r. Jest ona odpowiedzią na pytanie prawne rzecznika ubezpieczonych.

Dotychczas nie było w tej kwestii pełnej zgody także w orzecznictwie sądowym. Pisaliśmy o tym na naszych łamach wielokrotnie, opowiadając się za takim stanowiskiem, jakie zajął teraz SN. Podobnie rozumowała Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, która wzywała do wypłacania odszkodowań z22-procentowym VAT. W opinii Komisji firmy ubezpieczeniowe wypłacające odszkodowanie na tzw. kosztorys bez VAT naruszają zasadę pełnego odszkodowania przewidzianą w art. 363 ust. 2 kodeksu cywilnego.

Kosztorys bez faktury

Chodzi o sytuację, gdy firma ubezpieczeniowa nie płaci za kompleksową usługę naprawy, ale wypłaca odszkodowanie według metody kosztorysowej, tj. na podstawie cen części zamiennych i usług niezbędnych do dokonania naprawy.

Nie było natomiast - zaznaczmy - wątpliwości, że odszkodowania wypłacane na podstawie faktur stwierdzających dokonanie naprawy obejmują także VAT. O prawie ubezpieczonego do odszkodowaniaobejmującego VAT mówi wyraźnie art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Inaczej jest, jeśli otrzymujący to odszkodowanie jako podatnik VAT miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturze za dokonanie naprawy. Wtedy firma ubezpieczeniowa może wypłacić odszkodowanie pomniejszone o VAT.

Rzecznik pyta Sąd Najwyższy

Kwestia nieuwzględniania VAT w odszkodowaniu wyliczonym metodą kosztorysową jest - stwierdził rzecznik w uzasadnieniu pytania prawnego - częstym problemem, zwłaszcza przy likwidacji szkody na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Firmy ubezpieczeniowe przyjmowały, że jeśli poszkodowany rezygnuje z naprawy pojazdu, należy mu się odszkodowanie obniżone o kwotę VAT. Powoływały się przede wszystkim na art. 824 1 k.c., wedle którego - jeśli nie umówiono się inaczej -suma pieniężna wypłacona z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody. Argumentem miał być także wskazany art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Firmy ubezpieczeniowe odmawiały uwzględniania w odszkodowaniu kwoty VAT, mimo że w orzecznictwie przeważało odmienne stanowisko.

Te rozbieżności, a także wątpliwości interpretacyjne powstające na tle art. 17a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, skłoniły rzecznika do poddania ich pod rozwagę siedmiu sędziów SN. Sam opowiedział się za wypłatą odszkodowania obejmującego kwotę VAT.

Uchwała podjęta w odpowiedzi na pytanie prawne rzecznika jest zgodna z jego sugestią, korzystna dla osób, które ubezpieczają swoje prywatne samochody i nie mają możliwości odzyskiwania VAT. Zapewne przetnie ona liczne spory z firmami ubezpieczeniowymi toczące się także w sądach i zapobiegnie im na przyszłość (sygn. III CZP 150/06).

IZABELA LEWANDOWSKA
Pisaliśmy o tym np.: "Prawo co dnia" z 25 sierpnia 2006 r. "Odszkodowanie bez faktury niższe o 22 proc."

--------------------------------------------------------------------------------

W sądach nie było jasności
W orzecznictwie SN przeważało stanowisko, że odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku uszkodzenia pojazdu mechanicznego należącego do poszkodowanego niebędącego podatnikiem VAT, ustalane według ceny części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy pojazdu, obejmuje mieszczący się w tych cenach VAT. Tak np. uznał SN w uchwale z 15 listopada 2001 r. (sygn. III CZP 68/01). Obowiązek bowiem naprawienia szkody - tłumaczył wówczas SN - nie może być uzależniony od tego, czy poszkodowany dokona naprawy i czy w ogóle zamierza uszkodzoną rzecz naprawić. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyroku SN z 7 sierpnia 2003 r. (sygn. IV CKN 387/01). Trzeba jednak odnotować także wyrok z 22 sierpnia 2001 r., w którym SN stwierdził, że skoro poszkodowany nie dowiódł, iż zapłacił za naprawę samochodu, VAT w odszkodowaniu nie może być uwzględniony."

MÓWIĄC PO POLSKU ;)
Roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem 3 lat. Jeśli któreś z Was zostało przez ubezpieczyciela oskubane z 22% odszkodowania i te 3 lata jeszcze nie minęły radzę szrajbnąć pisemko, żeby to bezprawnie potrącone 22 % wypłacili!
(Gdyby jeszcze ktoś nie wiedział: potrącanie wartości części z tytułu ich amortyzacji, też jest bezprawne).Sławomira Pastuszak edytował(a) ten post dnia 19.05.07 o godzinie 13:57