Sławomir Adamiec

Sławomir Adamiec RADNY RADY MIEJSKIEJ
w RADOMIU

JAN PAWEŁ II w Radomiu. Rocznica 4.06.1991 - 4.06.2010.

Podczas pielgrzymki do Polski w roku 1991 Papież Jan Paweł II 4 czerwca modlił się z wiernymi na radomskim lotnisku na Sadkowie oraz przed pomnikiem ofiar Czerwca ’76 w przy ul. 25 Czerwca w Radomiu. Tytuł honorowego obywatela Miasta Radomia został nadany Ojcu Świętemu 30 sierpnia 2004 roku. Sławomir ADAMIEC

Jan Rejczak - referat wygłoszony na LXII Uroczystej Sesji Seminaryjnej Rady Miejskiej w Radomiu w dniu 05 czerwca 2006 r.

Rocznice spotkań przy Pomniku Czerwca-76. Ćwierć wieku temu, 25 czerwca 1981 roku Biskup Ordynariusz dr Edward Materski, Honorowy Obywatel Miasta Radomia, poświęcił kamień węgielny pod Pomnik Ludzi Skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem. Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 i likwidacja Solidarności, uniemożliwiły zrealizowanie planów budowy Pomnika. Wkrótce okazało się jednak, że mimo komunistycznych zakazów i represji, sam kamień węgielny stał się dla mieszkańców Radomia Pomnikiem i miejscem patriotyczno - religijnych zgromadzeń. 20 lat temu w 1986 roku, na uroczystości X Rocznicy Radomskiego Protestu specjalny telegram nadesłał Jana Paweł II. Papież pisał miedzy innymi: "Pragnę dać wyraz mojej duchowej więzi z Ludem Bożym Radomia, który wspominając troski, cierpienia i nadzieje ludzi pracy upominających się w 1976 roku o swoje prawa - odczytuje na nowo, wobec swojego Patrona, Świętego Kazimierza, całą treść Ewangelii Pracy...".
Papież Jan Paweł II modli się przy Pomniku Robotniczego Protestu.
(Radom 4 czerwca 1991 r.)Kilka lat później, 15 lat temu, dokładnie 4 czerwca 1991 roku, Radom przeżywał wielkie i doniosłe chwile, najważniejsze w swoich blisko 900 letnich dziejach. Do naszego miasta przybył Jan Paweł II. W historycznym dniu papieskiej wizyty Pomnik otoczyło kilkanaście tysięcy ludzi. Punktualnie o godzinie 15.30 Papież zbliżył się do Pomnika, uklęknął i długo modlił się w głębokiej ciszy. Papież nie wygłosił przed pomnikiem przemówienia, ale wypowiedział słowa Modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Dziś są one wykute na kamiennej tablicy, która stała się istotną częścią Pomnika.W 2004 roku Rada Miejska w Radomiu nadała Papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Wielu samorządowców Ziemi Radomskiej miało ogromny zaszczyt uczestniczyć w uroczystości wręczenia Papieżowi tego tytułu w listopadzie 2004 roku.Pragnę ponownie serdecznie podziękować radomskiej Solidarności, która pamięta o Proteście Czerwca 76 Roku i tak jak w poprzednich latach, także i w tym roku, zaprasza na uroczystości rocznicowe przy Pomniku u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca. To już taka piękna radomska tradycja! Ponieważ 25 czerwca wypada w niedzielę, Msza święta rozpocznie się kilka godzin wcześniej niż zwykle, bo o godzinie 13-tej, i będzie transmitowana przez Telewizję Polonia. Obecność w tym dniu i na tej uroczystości jest sprawą naszego honoru i naszej wdzięczności dla Papieża Jana Pawła II, za jego pobyt w Radomiu i za jego pochylenie się nad wszystkimi skrzywdzonymi w związku z robotniczym protestem w 1976 roku. Jan REJCZAK

Źródło: http://www.radom.kik.opoka.org.pl/info_1.php?nr=12Sławomir ADAMIEC edytował(a) ten post dnia 30.05.10 o godzinie 19:39
Sławomir Adamiec

Sławomir Adamiec RADNY RADY MIEJSKIEJ
w RADOMIU

Uroczysta Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w Radomiu - 4 czerwca 2010.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z póź. zm.) w związku z Uchwałą Nr 615/2005 z 18 kwietnia 2005r. w sprawie uczczenia pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, w dniu 4 czerwca 2010r. o godz. 16.00, odbędzie się LXXXI Uroczysta Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w Radomiu, w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu, przy ul. Moniuszki 9
Sławomir Adamiec

Sławomir Adamiec RADNY RADY MIEJSKIEJ
w RADOMIU

4 czerwca, przypada 19 rocznica pobytu w Radomiu Ojca Św. Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia na Mszę Świętą do Katedry Radomskiej, o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika.

http://www.katedra.radom.opoka.org.pl/Sławomir ADAMIEC edytował(a) ten post dnia 30.05.10 o godzinie 20:01
Sławomir Adamiec

Sławomir Adamiec RADNY RADY MIEJSKIEJ
w RADOMIU

"Ewangelią ośmiu Chrystusowych błogosławieństw pozdrawiam miasto Radom (...). Pozdrawiam całą tę ziemię, z wdzięcznością wspominając jej dawną i bliższą przeszłość" - tymi słowami Jan Paweł II powitał pielgrzymów. „Podczas dzisiejszych odwiedzin zatrzymam się przy kamieniu-pomniku z napisem: »Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976 «. To czasy bliskie, które Radom i cała Polska głęboko zapisały w swej pamięci. Można powiedzieć, że rok 1976 stał się wstępem do dalszych wydarzeń lat osiemdziesiątych. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur, zwłaszcza praktykowanych pod nazwą ścieżki zdrowia, śmierci - poprzez to wszystko torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości” - mówił dalej Jan Paweł II. „Czy łaknienie sprawiedliwości wyraża się protestem? Robotniczym protestem, jak w roku 1976? Łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą, co jest pogwałceniem praw człowieka”. Podczas homilii na Sadkowie Papież rozważał też V przykazanie Dekalogu "Nie zabijaj". "Nasze stulecie jest wiekiem obciążonym śmiercią milionów osób niewinnych (...). Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza jeszcze inny wielki cmentarz: cmentarz nienarodzonych, cmentarz bezbronnych" - mówił.

Budujmy przyszłość ojczyzny

Jan Paweł II przypomniał też swoją wcześniejszą wizytę w Ziemi Radomskiej, jako kardynała. W 1977 r. koronował obraz Matki Bożej w Błotnicy. "Bracia i siostry z Radomia i całej tej ziemi! Budujmy wspólną przyszłość naszej Ojczyzny wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej Mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce, wedle Chrystusowej Ewangelii. (...) Pragnę objąć sercem tych wszystkich, którzy kładli już od zarania dziejów fundamenty duchowej wielkości tej diecezji, tych, którzy zmagali się przez wieki o sprawiedliwość, o prawa Polski do niepodległego bytu. Przebiegam myślą czas zaborów, upokarzającą przemoc carską, czas powstań narodowych i okres II wojny światowej czy też lata powojenne. Pragnę wspomnieć tu w sposób szczególny biskupa Piotra Gołębiowskiego i jego niezłomną postawę w sprawie wierzbickiej, inicjatywy, które podejmował dla ratowania jedności Kościoła. Kiedyś przed laty jako metropolita krakowski dziękowałem mu osobiście za tę prawdziwie pasterską troskę i dziś to podziękowanie ponawiam".

Radość i wdzięczność

Po mszy Ojciec Święty przejechał do Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Młyńskiej. Najpierw udał się na prywatną adorację Najświętszego Sakramentu do dużej kaplicy seminaryjnej, potem w towarzystwie licznych gości spożył posiłek w refektarzu. Odmówił modlitwę, w której między innymi prosił o błogosławieństwo Boże dla sióstr franciszkanek pracujących w seminarium. Po odpoczynku Jan Paweł II spotkał się z alumnami, wykładowcami i gośćmi w dużej auli WSD. Odmówił modlitwę i poświęcił nowy gmach seminarium. "Pragnę wyrazić moją radość i wdzięczność dla waszego biskupa i dla wszystkich, którzy go wspierali w realizacji tego wielkiego i trudnego dzieła" - mówił. Z seminarium papież udał się w kierunku katedry. Przed świątynią poświęcił epitafium bp. Piotra Gołębiowskiego. W katedrze modlił się przed Najświętszym Sakramentem, po wyjściu przez chwilę mówił do zgromadzonych dzieci.

Modlitwa pod pomnikiem

W drodze powrotnej na lotnisko Ojciec Święty zatrzymał się na skrzyżowaniu ul. 25 Czerwca i Żeromskiego, przy pomniku Radomskiego Czerwca. Zatopił się na długie minuty w modlitwie. Głośno wypowiedział słowa modlitwy sprzed kilkuset lat, słowa ks. Piotra Skargi. "Boże, Rządco i Panie Narodów, z ręki i karności Twej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by - Tobie zawsze wierna - chwałę przynosiła Imieniowi Twojemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący, wieczny Boże, wzbudź w nas szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy naszego kraju sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen." Tekst modlitwy został umieszczony na pamiątkowej tablicy przy pomniku.
Wielu samorządowców Ziemi Radomskiej miało ogromny zaszczyt uczestniczyć w uroczystości wręczenia Papieżowi tego tytułu w listopadzie 2004 roku.

http://www.zabytkisakralne.pl/autorzy/zabytki2008/wojc...

Wyślij zaproszenie do