konto usunięte
Temat: Foto zagadki - gdzie to jest?
Lubelskie Podziemia to ok. 300 metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta.Korytarze i 14 sal rozłożone są na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 m.Trasa powstała w wyniku połączenia części z licznych staromiejskich piwnic. Ich historia sięga początku XVI w. czyli stulecia największej świetności Lublina. Miasto było wtedy jednym ze znaczniejszych centrów handlowych w Polsce, w którym odbywały się jarmarki słynne w całej ówczesnej Europie. Lubelskie piwnice pełniły w tym okresie funkcję składów kupieckich.
Trasa przebiega pod lubelskim Starym Miastem zaczynając się w Lubelskim Trybunale Koronnym, biegnąc pod ulicami Złotą i Archidiakońską, kończy się zaś w jednej z kamienic przy Placu Po Farze.
Na całym przebiegu trasa jest oświetlona.
Tyle Teatr NN, a teraz GwL (Stare Miasto: Podziemia tylko dla dorosłych Grzegorz Józefczuk 2007-09-10, ostatnia aktualizacja 2007-09-10 19:38)
Legenda mówi, że rajcy miejscy albo sędziowie tajnym, podziemnym przejściem opuszczali chwilami budynek Trybunału Koronnego, aby oddawać się bachanaliom w piwnicy kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8, ozdobionej pięknymi, lekko erotyzującymi freskami. Co się tam działo, podpowiada wyobraźnia i owe malowidła niepozostawiające złudzeń, że przed wiekami niektórzy radni nie stronili od wina i pań frywolnych. Te XVI-wieczne freski w piwnicy zwanej winiarnią szczęśliwie przetrwały do naszych czasów, odkryto je ponownie w 1937 roku. Po gruntownym remoncie w latach 90. XX wieku kamienica przy Rynku 8 stała się najciekawszym staromiejskim obiektem, historycznym skarbem - bo obok malowideł w winiarni, w innej sali znajduje się najstarsza panorama Lublina, namalowana zapewne przed 1574 rokiem (w tej sali działa obecnie Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL).
W piwnicach, tam gdzie znajduje się winiarnia, w 1999 roku Anna Skupieńska i Tomasz Wójtowicz otworzyli restaurację Piwnica "Pod Fortuną". Mieli ambitny pomysł reaktywowania "Pod Fortuną" klubu środowisk kulturalnych, co udało się jednak tylko częściowo. Po śmierci Anny Skupieńskiej restauracja zaprzestała działalności. Nie było chętnych na przejęcie piwnic. Władze miasta uznały, że nie powinno być w nich restauracji, bo unikalne freski nie byłyby dostępne dla zwiedzających. Rozwiązanie nasunęło się samo, bo w piwnicach kamienicy Rynek 8 znajduje się jedno z wejść do Trasy Podziemnej. Właśnie zapadła decyzja, że 200 metrów kwadratowych pięknych, położonych na trzech kondygnacjach piwnic dawnej "Fortuny" zostanie przekazanych Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN", do którego należy Trasa Podziemna.
- To będzie nowy, uzupełniający fragment Trasy Podziemnej tylko dla dorosłych, ale funkcjonujący równie jako oddzielna ekspozycja - zapowiada Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka w Bramie Grodzkiej. Wizja zagospodarowania jest prosta: - Te freski są zabytkiem dużej rangi, na ich podstawie przygotujemy wystawę o Lublinie tego okresu - mówi Pietrasiewicz i wyjaśnia, że jego ośrodek wciąż poszukuje nowych form przekazywania historii Lublina, ciekawego i pouczającego opowiadania o mieście, które odeszło w przeszłość. W piwnicach Trasy pojawią się niebawem uplastycznione, przestrzenne powiększenia legendarnych panoram Lublina. Jedna z nich, "Widok Lublina" z 1618 roku Hogenberga będzie obrazem półmetrowej "grubości". Powiększone zostaną też fragmenty fresków z winiarni. Jak na razie Pietrasiewicz nie planuje odtworzenia dawnego wystroju i w winiarni nie zobaczymy beczek z winem i kielichów.