konto usunięte
Temat: "Roślinny surwiwal czyli jak przetrwać w ekstremalnym...
Choć pozornie pustynie i lodowate równiny nie łączy ze sobą zbyt wiele, okazuje się, że sporo żyjących na nich organizmów rozwinęło podobne przystosowania chroniące je przed zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą.Rośliny i zwierzęta zasiedlające pustynie muszą mierzyć się z bardzo niesprzyjającymi warunkami środowiska. Upał, brak wody i cienia, silne wiatry, ubogie w związki mineralne środowisko to tylko część problemów dotykających bezpośrednio gatunki obszarów suchych. Zarówno przedstawiciele flory i fauny przechodzą w stan życia utajonego i wybudzają się tylko w momentach sprzyjających warunków, np. lokalnego opadu deszczu. Inne, zwłaszcza zwierzęta które pozostają aktywne, za swoją porę odżywiania wybierają noc, gdy nie grozi im żar słońca. Dzień spędzają zagrzebane głęboko w piasku, ukryte w norach lub pod kamieniami. Również rośliny stawiają skutecznie czoła trudnym warunkom. Wiele z nich, jak kaktusy i wilczomlecze, zredukowało swoje liście, aby ograniczyć utratę wody. Inne amputują swoje pędy, gdy zagraża im uschnięcie. Niektóre rosną zagrzebane w piachu, przypominając żywe kamienie. Formą obrony są różnego rodzaju włoski i kolce, ograniczające działanie promieni słonecznych.
Strefa tundry charakteryzuje się odmiennymi warunkami. Niskie temperatury, zamarzająca wszędzie woda, krótki okres wegetacyjny, silne wiatry i ostre słońce nie sprzyjają bujnemu rozwojowi życia. Jednak nawet tutaj znalazły się gatunki zdolne do przetrwania. Niski, kępkowaty wzrost, ciemna kora, włoski działające jak futro to tylko kilka z przystosowań roślin do zimnego klimatu. Zwierzęta przybierają zimą maskujące kolory, wykorzystują wymienniki ciepła, aby jak najwolniej się wychładzać. Wiele żyje pod powierzchnią śniegu lub zagrzebane w bezpiecznych miejscach, przesypia najchłodniejszy okres roku.
Pustynie i tundra to obszary z pozoru pozbawione życia. Dokładniej poznane, okazują się nim tętnić, zasiedlone przez setki różnych gatunków roślin i zwierząt. Jak wiele muszą one znieść i jak bardzo muszą się starać, by przetrwać we wrogim środowisku, dowiecie się podczas wykładu.
Prowadzenie: Kornelia i Dariusz Kucharscy
Pojedyncze wejście 20zł