Temat: LEKARZ RODZINNY NFZ
Poradnia lekarza rodzinnego NFZWażne informacje:
Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń zamieszkałym/przebywającym na terytorium Polski kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Świadczenia udzielane są w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie, poradni lub przychodni), a w przypadkach uzasadnionych medycznie, także w domu pacjenta (również w domu pomocy społecznej). Obejmują także profilaktyczną opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowaną przez pielęgniarkę/higienistkę w środowisku nauczania i wychowania.
Funkcjonowanie POZ (za wyjątkiem świadczeń profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania oraz świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ) oparte jest na prawie do imiennego wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Wyboru dokonujesz poprzez złożenie pisemnej deklaracji u lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej przez Ciebie przychodni.
Każdy ubezpieczony ma prawo wolnego wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), położnej pielęgniarki środowiskowej-rodzinnej, tylko i wyłącznie spośród tych, którzy mają podpisaną umowę z NFZ.
Wyboru takiego dokonuje się poprzez złożenie deklaracji wyboru (druki w rejestracji przychodni)
Nie ma konieczności uprzedniego wypisywania się z przychodni, do której pacjent należał dotychczas
Jednostka podstawowej opieki zdrowotnej (dawniej: zakład opieki zdrowotnej) to podmiot leczniczy sprawujący kompleksową opiekę nad osobami, które zadeklarowały chęć korzystania z usług pracującego w niej lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty
Funkcjonowanie POZ (za wyjątkiem świadczeń profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania oraz świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ) oparte jest na prawie do imiennego wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Wyboru dokonujesz poprzez złożenie pisemnej deklaracji u lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej przez Ciebie przychodni.
Zmiany lekarza można dokonywać bez konsekwencji 2 razy w roku.
Zmiana lekarza rodzinnego
Każdy ubezpieczony może wybrać lekarza, pielęgniarkę, położną POZ, nie obowiązuje rejonizacja. Aby zapisać się do nowego lekarza POZ wystarczy przy pierwszej wizycie złożyć deklarację na druku dostępnym u świadczeniodawcy. Ubezpieczony ma prawo zmiany lekarza, pielęgniarki, położnej POZ bezpłatnie trzy razy w roku. Świadczeniodawca, u którego byliśmy wcześniej zapisani, jest zobowiązany do wydania na wniosek pacjenta kopii dokumentacji medycznej.
Podstawowa opieka zdrowotna to powszechnie dostępna, część systemu opieki zdrowotnej.
Świadczenia zdrowotne w POZ udzielane są najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, ale również w przypadkach uzasadnionych medycznie, w domu pacjenta lub miejscu jego przebywania.
Podstawowa opieka zdrowotna poprzez działania ukierunkowane na profilaktykę i promocję zdrowia, diagnostykę schorzeń, ale także na leczenie, zapobieganie i ograniczanie niepełnosprawności, ma decydujący wpływ na stan zdrowia pacjenta i jego rodziny
http://pure-clinic.pl/oferta/poradnia-lekarska-pure-cl...
https://www.facebook.com/PureClinicStomatologLublin/pho...
lekarz rodzinny NFZ Lublin, przychodnia POZ Lublin, lekarz rodzinny bez kolejek Lublin