konto usunięte

Temat: Muzeum Łazienki Królewskie - oferta edukacyjna 2011

MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE – OFERTA EDUKACYJNA 2011


Pragniemy zaprezentować Państwu naszą nową ofertę edukacyjną dla przedszkoli, szkół i osób dorosłych. Każdym zajęciom towarzyszą zajęcia kreatywne lub pobudzające twórcze myślenie. Dostosowujemy zajęcia do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Rezerwacji zajęć dla grup zorganizowanych można dokonywać pod adresem: edukacja@lazienki-krolewskie.pl oraz pod numerem telefonu: 225060183. Zapraszamy także do odwiedzania naszej strony internetowej: http://lazienki-krolewskie.pl, gdzie znajdą Państwo informacje na temat imprez okolicznościowych oraz najnowszych projektów edukacyjnych.


PRZEDSZKOLE, KLASY I-III:

Poznaj króla! – Kim jest król? Czym się zajmuje? Jak wygląda dzień powszedni władcy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, wędrując po pełnych tajemnic komnatach łazienkowskiego Pałacu na Wodzie. Patronem naszych poszukiwań będzie ostatni król Polski, a zarazem właściciel Łazienek, Stanisław August Poniatowski.

Francja-elegancja – Po co za czasów króla Stanisława Augusta przyklejano muszki na twarzy? Dlaczego peruki były bardziej popularne niż naturalne włosy? Tego wszystkiego dowiesz się, uczestnicząc w warsztatach dotyczących dawnej mody. Z zajęć wyjdziesz z wiedzą, jak stać się elegantem w dawnym stylu!

Królewski zwierzyniec – Po co pawiom ostrogi? Czy wiewiórki jedzą jajka? Gdzie w Łazienkach można spotkać sarenkę? Zapraszamy niestrudzonych badaczy przyrody do niezwykłego spaceru po parku łazienkowskim, w czasie którego te i inne sekrety związane ze zwierzyńcem króla Stanisława Augusta zostaną ujawnione. Z warsztatów wyjdziecie nie tylko z głowami pełnymi nowych wiadomości, ale również z własnoręcznie wykonaną pamiątką.

Hello Teatr – Jeżeli marzyłeś, by poczuć się jak występujący na scenie aktor, to dziś masz szansę spełnić to marzenie! Podczas warsztatów teatralnych w Starej Pomarańczarni wejdziesz za kulisy niezwykłego teatru króla Stanisława Augusta, zobaczysz osiemnastowieczne machiny teatralne, dowiesz się, gdzie trzymano kostiumy i scenografię. Poczuj magię sceny!

Zostań nadwornym artystą! – Król Stanisław Augusta jako miłośnik sztuki. bardzo chętnie wspierał przyszłych artystów. Podczas zajęć będziesz mógł pod kierunkiem artysty plastyka samodzielnie stworzyć dzieło, które mogłoby się znaleźć w Łazienkach Królewskich. Być może te warsztaty to pierwszy krok do zostania prawdziwym malarzem...

Historia zegara – Jak w dawnych czasach mierzono czas? Jak działa zegar słoneczny? Co się kryje pod tarczą czasomierza? Pełen niezwykłych zegarów Pałac na Wodzie to idealne miejsce do badań nad tymi zagadnieniami. Jeżeli chcesz rozgryźć zagadki czasu, te zajęcia są dla Ciebie. Dzięki nim czas już nigdy Ci nie ucieknie!


SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV-VI:

Czy każdy tato jest królem? – „Król to jest taki król, który jest tatą” - powiedziała pewna dziewczynka. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy król spędza dzień powszedni jak Twój tato, to podczas tych zajęć masz okazję znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie! Podczas lekcji „W świecie Łazienek” będziesz mógł zakręcić pirueta na królewskiej sali balowej, dowiedzieć się, dlaczego król kazał zamienić wanny w kanapy i co Stanisław August czytał w łóżku. Po tych zajęciach sam ocenisz, czy bycie królem to coś dla Ciebie!

Życie codzienne w czasach Stanisława Augusta – Czy wyobrażasz sobie codzienność bez komputera, telefonu czy lodówki? Jeżeli chcesz zasmakować życia za czasów króla Stanisława Augusta, te zajęcia z pewnością wydadzą Ci się atrakcyjne!

Za kulisami teatru – W łazienkowskiej Starej Pomarańczarni znajduje się unikalny w skali polskiej teatr dworski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jego wnętrzu będziesz miał okazję sprawdzić, jak wywołać burzę na scenie, przemówić scenicznym szeptem i odnaleźć budkę suflera. Dowiesz się, że teatr to nie tylko aktorzy!

Legginsy w motylki – Jak szerokie były suknie osiemnastowiecznych elegantek i dlaczego oświeceniowi galanci zamienili kontusze na kamizelki? Jeżeli jesteś pasjonatem mody, na tych warsztatach poznasz jej historię. Współcześni projektanci wiele się od dawnych krawców uczą. Być może, moda osiemnastego wieku zainspiruje i Ciebie do stworzenia własnego projektu...

Zagraj po królewsku! - Trou-Madame, trik-trak, pliszka... Te dziwne nazwy odnoszą się do osiemnastowiecznych gier, w które będziesz mógł zagrać podczas tych zajęć. Przy okazji dowiesz się, jakie inne sposoby spędzania wolnego czasu były popularne w czasach króla Stanisława Augusta, jak się wróżyło z kostek i napiszesz osiemnastowieczny rebus.

Balonem po świecie nauki – Wiek XVIII to czas wielkich odkryć i wynalazków, z których korzystamy do dziś. Twoimi przewodnikami po świecie nauki czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego będą: Trembecki, Okraszewski, Newton oraz Fahrenheit. Wraz z nimi zbudujesz balon na ciepłe powietrze albo skonstruujesz camerę obscurę.

Co łączy Łazienki z łazienką? - Słowa nie zawsze mają tylko jedno znaczenie, połączenia wyrazów mogą zwieść czytelnika... Podczas zajęć dowiesz się, czy rogówka ma rogi, jak napisać własną rymowankę i gdzie w Pałacu na Wodzie znajduje się „ciemny pokój”.

Zostań nadwornym artystą! [opis zajęć powyżej]

Historia zegara [opis zajęć powyżej]

Obiady czwartkowe – Zapraszamy Cię na obiad, który nie jest zwykłym posiłkiem! Stanisławowskie obiady czwartkowe były przede wszystkim ucztą dla ducha i spotkaniem intelektualistów, podczas którego dyskutowano o wszystkim, co ważne. Dlaczego wstęp na nie mieli jedynie mężczyźni? Co pisano na karteczkach podawanych pod stałem? Co oznaczało wniesienie na stół suszonych śliwek? Tego wszystkiego dowiesz się, uczestnicząc w zajęciach.

Photoblog stanisławowski – Dzień zwyczajny nie musi być nudny... zwłaszcza, jeżeli uczestniczymy w codzienności żyjącego prawie trzy stulecia temu króla. Oglądając wnętrza Pałacu na Wodzie, dowiesz się między innymi, dlaczego podczas balów panie musiały zakładać ochraniacze na buciki i czy dama dworu zmieści się w korytarzu dla służby. Po tych zajęciach trudno będzie wrócić do codzienności XXI wieku.


GIMNAZJUM I LICEUM:

Doznaj Oświecenia! – Doznaj Oświecenia! to zajęcia dla tych, którzy lubią rozmawiać o sztuce niebanalnie. Na przykładzie unikalnych XVIII-wiecznych wnętrz Pałacu na Wodzie poznasz najważniejsze idee Oświecenia. W odkrywaniu tajników Oświecenia pomoże Ci intuicja. Będziesz zdziwiony, jak wiele inspiracji czerpie z XVIII wieku sztuka i myśl współczesna!

Warto rozmawiać. Spory polityczne – „Król malowany” czy „światłodawca”? Spory o Stanisława Augusta Poniatowskiego wciąż są żywe. Zapraszamy Cię na wędrówkę po Pałacu na Wodzie, podczas której poznasz ostatniego polskiego króla przede wszystkim jako uwikłanego w sieć skomplikowanych zależności polityka. Czy historia oceniła go słusznie? Warto mieć własne zdanie na ten temat!

Śniadanie mistrzów. Poniatowski zaprasza Kościuszkę – Młody Tadeusz Kościuszko nie myślał o karierze wojskowego. Interesowała go przede wszystkim sztuka. Pewnego dnia prace przyszłego generała wzbudziły entuzjazm króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zapragnął poznać ich autora. Co wynikło z tego spotkania? Tego dowiesz się, uczestnicząc w zajęciach, przedstawiających nie tylko dzieje króla, ale również – dzieje pierwszego powstania narodowego i jego naczelnika.

Król, który lubił czytać w łóżku. W kręgu mecenatu Stanisława Augusta Poniatowskiego – Stanisława August Poniatowski znany był ze swojego zamiłowania do sztuki. W czasie tych zajęć dowiesz się, dlaczego mecenat nie jest sponsoringiem, zapoznasz się z kolekcją króla i jego artystycznymi przedsięwzięciami. Czy wszystkie królewskie inicjatywy przyczyniły się do rozwoju polskiej sztuki? Ocena należy do Ciebie!

Vlepka warszawska – Stanisław August Poniatowski zwracał dużą uwagę na realizm obrazów powstających w kręgu dworskim, zwłaszcza tych o tematyce historycznej. Pilnie rejestrowano także stanisławowską współczesność. Zapraszamy Cię do bardzo uważnego śledzenia historii zapisanej w obrazach z kolekcji Stanisława Augusta. Bo Historia to coś więcej niż słowa...

Uprising 2.0. Gra miejska – Co się wydarzyło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku? Jeżeli to, co przeczytałeś o powstaniu listopadowym w książce do historii, wciąż pozostawia niedosyt, zagraj w naszą grę miejską. Jako członek sprzysiężenia podchorążych poczujesz na własnej skórze atmosferę tamtych wydarzeń...

Obiady czwartkowe [opis zajęć powyżej]

Photoblog stanisławowski [opis zajęć powyżej]

Lubię to! Życie intymne w wieku Oświecenia – „Bogdaj przebywać w osiemnastym wieku!”... Czy kiedykolwiek poznawaliście przeszłość, wędrując w ciemnościach tylko przy świetle latarki? W niezwykłej scenerii Białego Domu, w atmosferze mroku i tajemnicy, macie szansę przeżyć spotkanie z codziennością XVIII wieku. Jeżeli bałeś się o coś zapytać w świetle dnia, to teraz masz szansę poznać odpowiedź na nurtujące Cię pytania...

Przestrzeń jako tekst kultury – Kiedy Stanisław Wokulski spotkał Izabelę Łęcką... dalszy ciąg tej historii jest powszechnie znany. Niewielu jednak pamięta, że jedną z przestrzeni, w której rozwijało się uczucie kupca galanteryjnego do pięknej arystokratki, był urokliwy park łazienkowski. Wszystkich zainteresowanych skomplikowanymi związkami literatury, sztuki i historii zapraszamy na spacer po Łazienkach widzianych przez pryzmat tekstów kultury odkrytych oraz wartych odkrycia.

Zsampluj sztukę – Styl stanisławowski i sztuka klasycyzmu. Klasyczny, antyczny, klasycystyczny... Historia sztuki nie musi być trudna. Do udziału w zajęciach na temat stylu stanisławowskiego i sztuki klasycyzmu zapraszamy wszystkich tych, dla których sztuka jest nie tylko doznaniem, ale również wyzwaniem. Nowocześnie o klasycyzmie – to wcale nie jest paradoks!

Magiel towarzyski XVIII wieku – W świecie wszechobecnej plotki zdarza nam się tęsknić za tajemnicą i anonimowością. Czy podróż w czasie rozwiązałaby ten problem? Niestety, musimy Cię rozczarować! Plotka jest tak stara jak sama ludzkość... Jeżeli jednak rozpiera Cię ciekawość, jak wyglądało życie towarzyskie Warszawy Stanisława Augusta, zapraszamy Cię na zajęcia do Pałacu na Wodzie, w którego wnętrzach kryje się wiele sekretów.


GRY TERENOWE DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH:

Mija Czas – Zegar to precyzja działania i przemyślana logicznie struktura. Z tego powodu król Stanisław August bardzo sobie cenił mechanizm czasomierza. Jeżeli i Ty masz ścisły umysł, zapraszamy Cię do gry w tropienie zagadek czasu na terenie parku łazienkowskiego.

Płynie woda – Łazienki od XVII w. były miejscem, któremu patronowali olimpijscy bogowie. W centralnej sali Łaźni marszałka Lubomirskiego znajdowała się nawet grota z fontanną. Twoim zadaniem jest odnalezienie i naszkicowanie ujęć wodnych znajdujących się w parku łazienkowskim.

Tam, gdzie lwy – Ubi leones – tak starożytni Rzymianie oznaczali na swoich mapach miejsca jeszcze nieodkryte i im nieznane. Tropiąc łazienkowskie lwy, poznasz różne odległe zakątki parku i odkryjesz na nowo miejsca szczególnie często uczęszczane.

Rusz głową – W XVIII wieku Stanisław August na terenie swojej letniej rezydencji stawiał pomniki sławnym Polakom. Ideę tę kontynuowano przez stulecia. Jeżeli chcesz poznać zaklęte w kamień postaci bohaterów, ta gra z pewnością jest dla Ciebie. Twoim zadaniem jest ruszyć głową... nie tylko własną.

Temat: Muzeum Łazienki Królewskie - oferta edukacyjna 2011

Premiera Wrońca w reżyserii Jana Peszka http://www.mini-kultura.pl/465-premierowy_spektakl_o_t...

Następna dyskusja:

Sobota w gdańskim muzeum?




Wyślij zaproszenie do