Temat: Nie Tylko Schindler - Zaproszenie

25 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie z cyklu „Nie tylko Schindler”. Tematem kwietniowego spotkania będzie wpływ polskich Żydów na tworzące się ówcześnie Państwo Izrael.
Organizatorzy: Fundacja Nowych Ujęć oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Schindlera .

Po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce zaczęła kształtować się nowa rzeczywistość. Zachodzące zmiany nie zawsze sprzyjały spokojnemu ułożeniu sobie życia, dlatego wielu Żydów zdecydowało się na emigrację z Polski, odbyła się ona w 3 falach: w latach 1945-1949, w latach 50. i w 1968 roku.
Izrael chętnie przyjmował Żydów z Polski, już w 1948 r., kiedy powstawała pierwsza placówka dyplomatyczna tego kraju w Warszawie, izraelski minister spraw zagranicznych zapowiedział, że głównym celem misji dyplomatycznej w Polsce jest stworzenie odpowiednich warunków do emigracji.
Sporą część emigrantów stanowiła inteligencja. Do Izraela wyjechało z Polski dużo osób z wyższym wykształceniem, pełniących wcześniej kierownicze stanowiska, artystów, dziennikarzy, naukowców, specjalistów w różnych dziedzinach. Dzięki specjalnym raportom, Izrael od początku posiadał dokładne informacje na temat osób, które mogły być pożyteczne dla nowopowstałego państwa. Taką szczególnie pożądaną grupą byli chociażby lekarze, czy rolnicy. Większość imigrantów, przybyłych po II wojnie do Izraela (w latach 1948 – 1951 było to łącznie 700 tys. osób) nie miało dobrego wykształcenia. Imigranci, którzy w latach 50. przyjeżdżali tam z Europy byli zatem niezwykle cenni.

Naszym gościem będzie dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki UJ, autorka jedynej na świecie pracy doktorskiej poświęconej tzw. „aliji gomułkowskiej”.
Dr Węgrzyn opowie nam o problemach, z którymi musieli zmierzyć się Żydzi z Polski jako nowi mieszkańcy Izraela i o tym jak ogromny wpływ wywarli oni na to młode państwo.

Spotkaniu w Fabryce Schindlera oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na ul. Lipowej 4 , jak zawsze, będzie towarzyszył seans filmowy – tym razem zobaczymy dokument w reżyserii Agnieszki Trojak zatytułowany „Emigranci”.

********

„Nie tylko Schindler” to cykl bezpłatnych spotkań filmowych organizowanych przez Fundację Nowych Ujęć oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Schindlera. Spotkania są poświęcone mało znanym bohaterom z okresu II wojny światowej i zagadnieniom kulturalno – społecznym współczesnego Izraela. W ramach cyklu będzie można zobaczyć filmy, posłuchać wykładów i spotkać się z twórcami.