Michał Leśniak

Michał Leśniak Ein Weg, Ein Ziel,
Eine Richtung, Ein
Gefuhl

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

tak krótko - jeżeli słyszałeś, słyszałaś o czymś interesującym, co warto zobaczyć, usłyszeć
podziel się tą wiedzą z innymiMichał Leśniak edytował(a) ten post dnia 20.01.10 o godzinie 17:29

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Wyrwany skrawek nieba. Malarstwo Doroty Lampart

Od 23 stycznia –16 maja 2010 zapraszamy na wystawę malarstwa Doroty Lampart.

Muzeum Etnograficzne im Sewryna Udzieli w Krakowie
ul. Krakowska 46

Więcej na http://www.etnomuzeum.eu/

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

WYSTAWA ALICJA W KRAINIE CZARÓW
gALERIA PAUZA - KRAKÓW ul. Floriańska 18/5

Fundacja Pauza oraz Partnerzy wystawy - Canon Polska i Oskar Bachoń - mają przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej „Alicja w Krainie Czarów”, który odbędzie się w Galerii Pauza w piątek, 8 stycznia
2010, o godzinie 20:00.

W wernisażu wystawy czynny udział wezmą postaci obecne na fotografiach Katarzyny Widmańskiej – zapraszamy do czynnego udziału i dołączenia do nich 
w przebraniach, zarówno podczas wernisażu, jak i późniejszej imprezy w Klubie Pauza!

Widmańska w Krainie Czarów

Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego
z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania. W przypadku zdjęć Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki Widmańska, według wyłącznie sobie znanego klucza, wybrała tylko niektóre. Jednak od doboru postaci zdecydowanie ważniejszy jest niezwykły sposób ich ukazania.

Kobiecość, główny motyw twórczości Katarzyny Widmańskiej, zdaje się w tym przypadku pełnić rolę pryzmatu, przez który artystka patrzy na historię Alicji. Niemal wszyscy bohaterowie
w interpretacji autorki, są kobietami lub przynajmniej dzięki zabiegom artystki dostrzec w nich można wyraźny pierwiastek kobiecości. Zwariowany Kapelusznik, pan Gąsienica, Król Kier i inne postaci zostają tu dodatkowo otoczone aurą zagadkowego niepokoju, dzięki której Alicja w Krainie Czarów nabiera intrygująco drapieżnego charakteru.

Do realizacji projektu artystka przymierzała się od bardzo dawna. Ilustracje do powieści Carrolla miały być tematem jej dyplomu. Jednak rodząca się wówczas miłość Widmańskiej do fotografii zdecydowała, że artystka postanowiła przedstawić historię Alicji za pośrednictwem obiektywu. Przygotowania trwały kilka lat. Z biegiem czasu powstawały kolejne pomysły poszczególnych ujęć i stylizacji. Aż wreszcie, w połowie 2008 roku Widmańska rozpoczęła realizację projektu.

Warto podkreślić, że rola Katarzyny Widmańskiej w realizacji Alicji nie sprowadza się wyłącznie do „naciskania migawki”. Artystka jest autorką wszystkich stylizacji, scenografii i części kostiumów. Nie bez wpływu na to co znajdziemy na wystawie pozostaje również miejsce,
w którym ulokowano plan zdjęciowy. Stary, pozornie zaniedbany, podkrakowski dworek jak za dotknięciem magicznej różdżki zamienia się na fotografiach Widmańskiej w prawdziwą Krainę Czarów.

Sama artystka zaznacza jednak, że na efekt końcowy złożyły się także ogromny zapał
i zaangażowanie uczestniczących w projekcie osób.

Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności.

Tekst Tomasz Żytkowicz

Katarzyna Widmańska absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie. Zajmuje się fotografią portretu, aktu i mody. Inspiracje czerpie z malarstwa i fotografii przełomu XIX i XX wieku. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw
indywidualnych i zbiorowych a także publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.

W ramach wernisażu 8 stycznia odbędzie się Bal Maskowy - zapraszamy w przebraniach już na otwarcie wystawy w Galerii Pauza, a później - do Klubu Pauza, gdzie zaprezentowana zostanie również dokumentacja fotograficzna z powstania "Alicji...".

Organizatorem wystawy jest Fundacja Pauza.
Partnerami wystawy są Canon Polska i Oskar Bachoń.

http://www.pora.pl/krakow/wystawy
Dominika Dąbrowska

Dominika Dąbrowska Personal Real Estate
Agent | Home
Branding |
Inspiracja i...

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

KINO KRYTYKA - Kino Agrafka
12 stycznia - 8 czerwca 2010

"Kino krytyka" to nowy cykl, który startuje w Kinie Agrafka w Krakowie. Pięciu znanych krakowskich krytyków filmowych - Maria Malatyńska ("Gazeta Krakowska", "Kino"), Jerzy Armata ("Gazeta Wyborcza"), Rafał Stanowski ("Dziennik Polski, TVP), Janusz Korosadowicz ("Kino") oraz Bogusław Skowronek (Radio Pryzmat) będą prezentować wybrane przez siebie tytuły.
Będą to filmy szczególnie dla nich ważne, bliskie ich gustom oraz pojmowaniu kina, a zarazem w jakiś sposób przełomowe czy w sposób wyjątkowy wartościowe dla X Muzy. Każde ze spotkań to nie tylko projekcja wybranego tytułu, ale także krótka prelekcja krytyka oraz dyskusja z widzami po seansie. Z jednej strony będzie to autorski, subiektywny wybór, a z drugiej pozwoli na zbliżenie publiczności i krytyków, wymianę poglądów, poznanie dodatkowych kontekstów i obiektywną ocenę dzieła. W każdy z krytyków przedstawi po dwa wybrane przez siebie filmy w czasie dwóch odrębnych spotkań.
Jest to nowatorski pomysł, których dotychczas nie był nigdzie realizowany. Dlatego mamy nadzieję, że znajdzie odzew wśród publiczności, która zna przecież krytyków, - ale pośrednio, z łamów gazet lub programów w telewizji. Nasz cykl będzie szansą na spotkanie osobiście wymienionych osób i rozmowę z nimi, co - wierzymy - będzie dla widza dodatkowym magnesem.

9 lutego /wtorek/, godz. 20.00
Maria Malatyńska przedstawia
FITZCARRALDO | Fitzcarraldo
reż. Werner Herzog, RFN/Peru 1982, 158'

23 lutego /wtorek/, godz. 20.00
Janusz Korosadowicz przedstawia
TATARAK | Tatarak
reż. Andrzej Wajda, Polska 2009, 85'

9 marca /wtorek/, godz. 20.00
Jerzy Armata przedstawia
HAIR | Hair
reż. Milos Forman, USA 1979, 121'
+ HAIR, reż. Marek Piwowski, Polska 1972, 17'
Dokument Marka Piwowskiego jest relacją z IX Konkursu Fryzjerskiego Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni, który odbył się w Warszawie w 1971 roku. Reżyser z charakterystyczną dla siebie ironią filmuje przebieg imprezy.

23 marca /wtorek/, godz. 20.00
Maria Malatyńska przedstawia
UTRACONA CZEŚĆ KATARZYNY BLUM | Die verlorene Ehre der Katharina Blum
reż. Volker Schlöndorff, RFN 1975, 106'

13 kwietnia /wtorek/, godz. 20.00
Rafał Stanowski przedstawia
SIN CITY - MIASTO GRZECHU | Sin City
reż. Robert Rodriquez, Frank Miller, Quentin Tarantino, USA 2005, 124'

27 kwietnia /wtorek/, godz. 20.00
Jerzy Armata przedstawia
TAM, GDZIE ROSNĄ POZIOMKI | Smultronstället
reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 91'

11 maja /wtorek/, godz. 20.00
Bogusław Skowronek przedstawia
POWRÓT | Wozwraszczenije
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2003, 105'

25 maja /wtorek/, godz. 20.00
Janusz Korosadowicz przedstawia
KLIMATY | Iklimler
reż. Nuri Bilge Ceylan, Francja/Turcja 2006, 101'

8 czerwca /wtorek/, godz. 20.00
Bogusław Skowronek przedstawia
MĄŻ FRYZJERKI | Le Mari de la coiffeuse
reż. Patrice Leconte, Francja 1990, 79'
Wszystkie seanse rozpoczynają sie o godz. 20:00
Agnieszka W.

Agnieszka W. Dziennikarz
informacyjny / Każdy
grosz przybliża nas
do c...

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

[IMG=
Obrazek
][/IMG]

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Tydzień Kina Hiszpańskiego

KARNET podaje:

20 - 26 marca

Tydzień Kina Hiszpańskiego prezentuje i promuje kinematografię hioszańską w Polsce. To często jedyna szansa na obejrzenie najciekawszych filmów z Półwyspu Iberyjskiego, z których większość nie trafi do polskich kin. W ramach festiwalu prezentowane są najnowsze filmy fabularne, dokumentalne oraz klasyka hiszpańskiej kinematografii.

Imprezę zainauguruje polska premiera filmu Ja, też!, nagrodzonego za kreacje aktorskie na festiwalu w San Sebastian. Jego twórcy, Antonio Naharro i Alvaro Pastor, będą obecni na otwarciu festiwalu. Film trafi do polskich kin 9 kwietnia. Ja, też! to historia 34-letniego Pablo - pierwszego Europejczyka z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie. Właśnie podejmuje pracę i stara się żyć tak jak inni i tak samo jak inni chce kochać. W rolach głównych: Pablo Pineda i Lola Dueñas.

Obok najnowszych tytułów, w programie festiwalu znajdzie się cykl 10-10, prezentujący najciekawsze filmy hiszpańskiej kinematografii z ostatniej dekady (m.in. Piedras, W budowie, Cudowne Candeal, Niebo obraca się, 7 dziewic, Poniedziałki w słońcu czy Mataharis). Cykl trafi do ponad 10 miast w całej Polsce i będzie pokazywany także po zakończeniu głównej edycji festiwalu do połowy maja.Joanna Olek edytował(a) ten post dnia 19.02.10 o godzinie 21:46

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

W zeszłym roku miałam przyjemność organizować wieczorek Japoński. Jedną z atrakcji była ceremonia parzenia herbaty. Ciekawy rytuał, warty zobaczenia.

Japońska ceremonia parzenia herbaty

Spotkania połączone z prezentacją jednego z licznych sposobów parzenia herbaty, pokaz poprzedza prelekcja. Japońska ceremonia parzenia herbaty faktycznie jest Drogą Herbaty chado, którą podąża się całe życie. Nam towarzysza na niej krakowskie bambusy, wśród których skrywa się pawilon herbaciany – dlatego w logo Stowarzyszenia widnieje bambus i dlatego także bambusy patronują spotkaniom.

31 stycznia 2010, 16.00
Pojęcie wabi – istota filozofii i estetyki Drogi Herbaty
Szymon Bogusz

28 lutego 2010, 16.00
Zaparzyć herbatę – ale czym? Utensylia używane podczas spotkania herbacianego
Aleksandra Görlich

28 marca 2010, 16.00
Raku, bizen czy ky?yaki? O różnorodności ceramiki herbacianej
Aleksandra Görlich

25 kwietnia 2010, 16.00
Ulotne piękno chatki krytej strzechą – architektura pawilonów herbacianych
Aleksandra Kulig

30 maja 2010, 16.00
Rola kadzideł podczas spotkania herbacianego
Szymon Bogusz

27 czerwca 2010, 16.00
Wiosna, lato, jesień, zima – cztery pory roku w świecie Drogi Herbaty
Ewa MuchaJoanna Olek edytował(a) ten post dnia 19.02.10 o godzinie 21:50
Karolina S.

Karolina S. Społecznica.

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Jaką sztukę teatralną polecacie Drodzy Znawcy Kultury w Krakowie?:)
Beata D.

Beata D. dyrektor biura,
Biuro Senatorskie
Senatora RP

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Sylwia Krzywy:
Ewelina B.:
Jaką sztukę teatralną polecacie Drodzy Znawcy Kultury w Krakowie?:)
jeżeli chodzi o komedie to polecam "Okno na parlament" w Bagateli. Naprawdę zabawne :)


Ja polecam "Wszystko o kobietach" w Teatrze Ludowym. sztuka zarówno bawi, jak i składnia do refleksji.

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Jeżeli chodzi o sztukę, to ja polecam Szalone nożyczki w Bagateli. Bardzo zabawna sztuka z mała innowacją :)
Paweł W.

Paweł W. java developer at
https://rozwoj-oprog
ramowania.pl

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Ewelina B.:
Jaką sztukę teatralną polecacie Drodzy Znawcy Kultury w Krakowie?:)

ja polecam "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69", wspolczesna operetka, dobra:)
http://www.opera.krakow.pl/?id=188&sid=22
Karolina S.

Karolina S. Społecznica.

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

ŚCIĄGAWKA NA KWIECIEŃ

a w niej m.in.

1 kwietnia Koncert zespołu Ruins w Kawiarni Naukowej

1 kwietnia Degustacja Piosenek w Lokatorze

2 kwietnia 5. rocznica śmierci Jana Pawła II

Organizatorzy: Archidiecezja Krakowska, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”...

konto usunięte

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Przegląd Nowego kina francuskiego który odbędzie się :
W dniach 11-15 kwietnia 2010 w krakowskim Kinie Pod Baranami. http://kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=790

Będzie można zobaczyć min. nominowanego do Oscara "Proroka" reż.Jacques Audiard.

Zapraszam do dyskusji na forum grupy http://www.goldenline.pl/grupa/kino-europejskie


Obrazek
Asia H.

Asia H. profesjonalny opis

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

dobre pytanie - to odpowiadam ;)

wszystko wokół wystawy z Galerii MCK pt. Dom Miłośnika Sztuki...

W Ołomuńcu na Fischplatzu...
Dzień czesko-morawski w MCK - Rynek Główny 25

Niedziela, 11 kwietnia,
godz. 10.00-20.00 (Galeria MCK 10.00-18.00)

W programie:

oprowadzania po wystawie przez kuratorki, wykłady gości z Ołomuńca, wybitnych znawców sztuki Czech i Moraw oraz pokaz filmu „Postrzyżyny" z udziałem odtwórczyni głównej roli, pani Magdalény Vášáryovej.

Ponadto koncert Filharmoników Krakowskich, warsztaty plastyczne dla dzieci, degustacja potraw kuchni czeskiej i win morawskich. (konieczne wejściówki)

Wstęp wolny

warsztaty plastyczne dla dzieci
o godz. 11.45, 13.45, 15.45
(też bezpłatne ale z zapisami:
[mail]warsztaty@mck.krakow.pl[/mail] ; tel. 12 42 42 812, 811)

pełen program:
http://www.mck.krakow.pl
Asia H.

Asia H. profesjonalny opis

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Asia Hojda - Pepaś:
dobre pytanie - to odpowiadam ;)

wszystko wokół wystawy z Galerii MCK pt. Dom Miłośnika Sztuki...

W Ołomuńcu na Fischplatzu...
Dzień czesko-morawski w MCK - Rynek Główny 25

Niedziela, 11 kwietnia,
godz. 10.00-20.00 (Galeria MCK 10.00-18.00)

W programie:

oprowadzania po wystawie przez kuratorki, wykłady gości z Ołomuńca, wybitnych znawców sztuki Czech i Moraw oraz pokaz filmu „Postrzyżyny" z udziałem odtwórczyni głównej roli, pani Magdalény Vášáryovej.

Ponadto koncert Filharmoników Krakowskich, warsztaty plastyczne dla dzieci, degustacja potraw kuchni czeskiej i win morawskich. (konieczne wejściówki)

Wstęp wolny

warsztaty plastyczne dla dzieci
o godz. 11.45, 13.45, 15.45
(też bezpłatne ale z zapisami:
[mail]warsztaty@mck.krakow.pl[/mail] ; tel. 12 42 42 812, 811)

pełen program:
http://www.mck.krakow.pl

a tu informacje o filmie:
http://postrzyzyny.filmweb.pl/
Izabela Wilczak

Izabela Wilczak Organizacja i
obsługa szkoleń,
www.szkoleniacms.pl

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Ewelina B.:
Jaką sztukę teatralną polecacie Drodzy Znawcy Kultury w Krakowie?:)
"Klimakterium" - Uciecha. Szczerze polecam :)
Asia H.

Asia H. profesjonalny opis

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Asia Hojda - Pepaś:
dobre pytanie - to odpowiadam ;)

wszystko wokół wystawy z Galerii MCK pt. Dom Miłośnika Sztuki...

W Ołomuńcu na Fischplatzu...
Dzień czesko-morawski w MCK - Rynek Główny 25

Niedziela, 11 kwietnia,
godz. 10.00-20.00 (Galeria MCK 10.00-18.00)

W programie:

oprowadzania po wystawie przez kuratorki, wykłady gości z Ołomuńca, wybitnych znawców sztuki Czech i Moraw oraz pokaz filmu „Postrzyżyny" z udziałem odtwórczyni głównej roli, pani Magdalény Vášáryovej.

Ponadto koncert Filharmoników Krakowskich, warsztaty plastyczne dla dzieci, degustacja potraw kuchni czeskiej i win morawskich. (konieczne wejściówki)

Wstęp wolny

warsztaty plastyczne dla dzieci
o godz. 11.45, 13.45, 15.45
(też bezpłatne ale z zapisami:
[mail]warsztaty@mck.krakow.pl[/mail] ; tel. 12 42 42 812, 811)

pełen program:
http://www.mck.krakow.pl

a to od kolezanki prowadzacej nabor na warsztaty ;)

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci w trakcie dnia czesko-morawskiego w MCK

11 kwietnia (niedziela) wstęp wolny
Warsztaty plastyczne pt. „Magia secesyjnych witraży”

Sztuka secesyjna, bogato reprezentowana na wystawie prezentowanej w Galerii MCK Dom Miłośnika Sztuki. Kultura artystyczna Czech i Moraw 1870-1930, jest pełna fantazyjnych zawijasów i „esów-floresów” inspirowanych formami natury. W połączeniu z intensywnymi barwami szklanych tafli tworzą one przepiękną sztukę witrażu. Na proponowanych przez MCK zajęciach dzieci dowiedzą się co to jest witraż, gdzie go można spotkać i jak za pomocą kolorowych folii i kartonu wyczarować własne witraże które mogą się potem stać ozdobą domowych okien.

Warsztaty w MCK będą odbywać się w niewielkich 10-osobowych grupach.
Do wyboru trzy godziny: 11.45, 13.45 i 15.45. Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat.

Liczba miejsc ograniczona, prosimy o rezerwację terminu.
tel. 012 4242 811, 812 lub warsztaty@mck.krakow.pl
od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 16.00.
więcej informacji oraz program Dnia Otwartego w MCK na: http://mck.krakow.pl
miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków
Paweł R.

Paweł R. Diabeł wie wszystko,
nie wie tylko gdzie
kobiety ostrzą s...

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków


Obrazek

Gwiazdami tegorocznej wiosennej trasy będą IRA i Carrion. Eska Rock Tour 2010 - to 10 koncertów w całym kraju.

11 kwietnia (niedziela) - Kraków (Studio)

Bilety:
Ticketpro
EventimPaweł R. edytował(a) ten post dnia 08.04.10 o godzinie 22:52
Dominika Dąbrowska

Dominika Dąbrowska Personal Real Estate
Agent | Home
Branding |
Inspiracja i...

Temat: Co? Gdzie? Kiedy? - Kulturalny Kraków

Państwa Ameryki Łacińskiej od Meksyku po Ziemię Ognistą zamieszkiwane są przez przedstawicieli rozmaitych ras. W wielu krajach takich jak Meksyk, Salwador i Chile można spotkać wielu Metysów (potomków ludności tubylczej). W Kostaryce natomiast ponad 80% stanowi ludność biała. Z kolei Antyle zasiedlone zostały przez ludność czarną (przybyłą z Afryki). O ludności rdzennej możemy mówić jedynie w nielicznych krajach. Autochtoniczni mieszkańcy Ameryki Łacińskiej kontynuujący tradycję, obyczaje dot. ubioru czy jedzenia, posługujący się tradycyjnymi językami żyją m.in. w Gwatemali, Ekwadorze, Peru i Boliwia.

O ludności tych i innych krajów Ameryki Łacińskiej już 19 kwietnia będzię opowiadał Mikołaj Gruszczyński – z pochodzenia Góral, z zamiłowania grotołaz, poliglota oraz pilot wycieczek a przede wszystkim fascynat kultury i dziedzictwa Inków.


Obrazek

Następna dyskusja:

Co? Gdzie? Kiedy?




Wyślij zaproszenie do