Magdalena Miłosława Miłoń Ogarniacz
Temat: 27.03 godz 18 KRAKOWIACZEK CI JA..., 2012, reż. Tomasz...
Zapraszam na kolejne spotkanie filmowe:- film Tomasza Magierskiego KRAKOWIACZEK CI JA... opowiadający o podróży Yorama Grossa, nazywanego "australijskim Disneyem", do rodzinnego Krakowa. Gościem specjalnym będzie WOJCIECH SZCZUDŁO, producent filmu.KRAKOWIACZEK CI JA..., 2012, reż. Tomasz Magierski
27 marca 2014
godz. 18.00
ul. Lipowa 4. Kraków
Wprowadzenie: Wojciech Szczudło (Kalejdoskop Film)
Marcowe spotkanie z cyklu „Nie tylko Schindler” zostało poświęcone wyjątkowemu filmowi Tomasza Margańskiego. „Krakowiaczek Ci ja...” opowiada o życiu i pracy mistrza australijskiego kina animowanego, urodzonego w 1926 roku w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich autora. Twórcza pasja, potrzeba dawania świadectwa oraz pozostawienia po sobie śladu w ludzkiej pamięci, miłość do kina, ogromne przywiązanie do rodzinnego miasta, a wreszcie doświadczenie emigracji (Gross wyjechał z Polski do Izraela w 1950 roku, w 1968 roku wyruszył zaś do Australii) kształtowały zarówno artystyczne, jak i życiowe wybory filmowca.
gość specjalny: WOJCIECH SZCZUDŁO
producent, współzałożyciel działającego od 1988 roku Studia Filmowego Kalejdoskop. Utworzeniu „Kalejdoskopu” przyświecała idea niezależności, zarówno w finansowaniu produkcji filmowej, jak i w wyborze tematyki podejmowanej przez reżyserów związanych ze Studio. I choć dziś „Kalejdoskop” to jeden z najważniejszych ośrodków producenckich w Polsce, laureat ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, to Studio nadal przede wszystkim wspiera twórców niezależnych i odważnych, takich jak Małgorzata Imielska („Powiedz mi, dlaczego?”), Kinga Dębska („Hel”), Krzysztof Miklaszewski („Apteka pod Orłem”) czy też Tomasz Margański, twórca filmu pokazywanego w marcu w ramach projektu „Nie tylko Schindler”. „Kalejdoskop” realizuje filmy dokumentalne i fabularne, krótkometrażowe i pełnometrażowe, animowane, edukacyjne, historyczne i przyrodnicze, seriale telewizyjne i programy publicystyczne.
Wstęp wolny.
Program filmowy trwa 76 minut.
Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.
Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.
http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/
https://www.facebook.com/nietylkoschindler