Jarosław Waśkiewicz

Jarosław Waśkiewicz Biznesnafali.pl
Markajestkobieta.pl
Jaroslawwaskiewicz.c
om

Temat: PwC: raport na temat wielkich miast Polski - Trójmiasto -...

Trudno o jednoznaczną receptę na problemy rozwojowe Trójmiasta. Trójmiasto stanowi swoistą zagadkę. Teoretycznie mogłoby walczyć o drugą-trzecią pozycję wśród polskich metropolii, jednak takie ambicje byłyby dziś zdecydowanie przedwczesne w stosunku do realnych możliwości.

Obrazek


Aglomeracja, która ma wszelkie podstawy by się zdecydowanie odróżniać od innych, w większości analizowanych w badaniu przypadków znajduje się blisko wartości średnich dla 11 miast. Na średnim poziomie uplasowała się gospodarka, infrastruktura (choć trzeba tu oczywiście odnotować wyraźny postęp – obecną i oczekiwaną wkrótce poprawę połączeń drogowych i kolejowych, modernizację lotniska i portów morskich w Gdyni i w Gdańsku), kapitał ludzki, funkcjonowanie instytucji publicznych, wizerunek, atrakcyjność inwestycyjna.

Zaskakująco nisko wypadają w badaniu trzy obszary. Po pierwsze, służba zdrowia. Po drugie, poczucie bezpieczeństwa. Po trzecie – i może nawet najboleśniejsze – miejsce na akademickiej mapie Polski. Coraz bardziej widać, że niedostatki w tych trzech dziedzinach, a zwłaszcza ograniczona liczba studentów i dostępność absolwentów, mogą bezpośrednio wpływa na perspektywy rozwojowe tej metropolii.

Najmocniejsze strony Trójmiasta:
* Równomiernie rozwinięte kapitały
* Wysoka aktywność społeczna
* Wykorzystywanie nowych sposobów finansowania inwestycji miejskich

Główne wyzwania dla Trójmiasta:
* Stworzenie efektywnej współpracy we wszystkich obszarach pomiędzy
miastami wchodzącymi w skład aglomeracji – Gdynią, Sopotem i Gdańskiem
* Rozwój bazy akademickiej
* Poprawa funkcjonowania służby zdrowia
* Poprawa w zakresie poczucia bezpieczeństwa


Obrazek


Trudno o jednoznaczną receptę na problemy rozwojowe Trójmiasta. Wydaje się jednak, że w grę wchodzą trzy główne rekomendacje. Po pierwsze, wzmocnienie współpracy pomiędzy trzema miastami, gdyż inaczej trudno będzie o sukces, a nawet szybki – ale nieskoordynowany - wzrost kapitałów nie będzie się dostatecznie efektywnie przenosić na rozwój gospodarczy.

Wychodząc właśnie od potrzeby ściślejszej współpracy miast w ramach aglomeracji trójmiejskiej, w tym roku zdecydowaliśmy się ująć ich potencjał w ramach jednego, wspólnego raportu obejmującego Trójmiasto jako całość. Po drugie, poświęcenie większej uwagi problemom jakości życia mieszkańców, a zwłaszcza funkcjonowania służby zdrowia i edukacji. I po trzecie, potrzeba większych wysiłków na rzecz rozwoju instytucji akademickich aglomeracji, gdyż pod tym względem Trójmiasto pozostaje wyraźnie w tyle za konkurentami.

Pełny Raport
http://biznesnafali.pl/component/content/article/19-tr...