Temat: Zaproszenie na Obiady Czwartkowe
Mirosław Surga:
Widze, ze Pan doskonale jest zorientowany! ;-) Moze jakies konkrety, bo takie nieprecyzyjne zarzuty to sa malo wiarygodne ;)
Naprawdę trzeba pisać takie "oczywiste oczywistości"??? Dobrze, to może o czymś mniej oczywistym o czym jest mało szumu. Otóż ostatnio, w cieniu szumu medialnego poświęconego kryzysowi gazowemu i kryzysowi finansowemu, media bardzo niewiele miejsca poświęciły tematyce cen energii elektrycznych. Poniekąd można media zrozumieć bo problem bezpośrednio dotyka wyłącznie podmioty gospodarcze. To oczywiście krótkowzroczne spojrzenie bo wzrost cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw oznacza wzrost cen produktów i usług a zatem odczują go wszyscy konsumenci. Wzrost ten wynika z dwóch czynników i powoli dochodzimy do sedna sprawy. Pierwszy czynnik, nieunikniony, to uwolnienie cen energii elektrycznej dla podmiotów gospodarczych spod kontroli URE. To trzeba było zrobić, a z czasem również rynek energii dla konsumentów indywidualnych przestanie korzystać z ochrony URE czyli taryf zatwierdzanych urzędowo na rzecz wolnego handlu energią elektryczną. Drugi aspekt to konkurencja na rynku wytwórców (a może raczej wydobywców) surowców energetycznych), producentów energii i firm przesyłających oraz sprzedających energię. nawet dziecko zapewne zdaje sobie sprawe że konkurencja w tych trzech segmentach będzie prowadziła do zmniejszania cen na każdym etapie i w efekcie dostarczania tańszej energii. Tymczasem co nam zafundował PiS? Otóż PiS za swoich rządów doprowadził do konsolidacji tego rynku. Szkodnictwo? Oczywiste. I powoli dochodzimy co ma do tego polityczna prostytucja posła Gosiewskiego i jego kolegów. Otóz zdaniem pana Gosiewskiego i jego kolegów owa konsolidacja to .......... wielki sukces ekipy PiS'owskiej.
Jeśli chcesz więcej to poczytaj jak PiS zniszczyło nadzór bankowy w kraju. To tez temat który jest mało medialny i ciężko się sprzedaje, do tego wymaga trochę wiedzy ekonomicznej, ale doprawdy warto. A potem zobacz co o tym mówi PiS.
Krzysztof
P.S. Poniżej kilka cytatów dla zrozumienia problematyki.
Konsolidacja pionowa była jednym z elementów realizacji rządowego Programu dla elektroenergetyki przyjętego przez Radę Ministrów 28 marca 2006 r.(...) Zdaniem przedstawicieli ówczesnego rządu konsolidacja nie doprowadziła ani do ograniczenia warunków konkurencji na rynku, ani do wzrostu cen energii elektrycznej.
Niestety, statystyki są nieubłagane. Koszty wytworzenia 1 MWh wzrosły, nie powiększyły się również nowe moce wytwórcze, a cena energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych wzrosła o ponad 30 proc. Wymienione cztery grupy energetyczne utworzyły strukturę oligopolistyczną, co daje się we znaki zwłaszcza odbiorcom przemysłowym.
Przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej coraz boleśniej odczuwają skutki konsolidacji pionowej przedsiębiorstw z sektora energetycznego w postaci znacznego zachwiania warunków konkurencji na rynku energii w Polsce.