Tomasz
Konecki
Starszy Specjalista
- analityk,
Telekomunikacja
Polska
Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...
Chciałbym poruszyć na forum temat świętokrzyskich szlaków.Poprosiła mnie ostatnio koleżanka abym polecił jej jakiś szlak pieszy, na który mogłaby się wybrać ze znajomymi. I tu miałem dylemat. Niby szlaków u nas dostatek lecz kto po nich chodzi dobrze wie w jakim są stanie.
Po pierwsze - powinno się zrewidować ich przebieg, ponieważ w czasach kiedy były one wytyczane zapewne wiodły przez ciekawe miejsca lecz z biegiem lat miejsca te zarosły, bądź straciły na swej atrakcyjności.
Druga sprawa - to oznaczenia tych szlaków. W ciągu moich wędrówek niejednokrotnie pogubiłem drogę. Szlak był albo nieczytelny albo ktoś ściął drzewo na którym był oznaczony. Podejrzewam że w niektórych przypadkach zrobiono to przez zwykłą złośliwość.
I sprawa trzecia – informator na temat szlaków. Przydałoby się zaktualizować przewodniki, zmodyfikować ich przebieg i zamieszczając mapki terenowe rozpowszechnić je po księgarniach. Fajnym pomysłem byłoby wydawanie cyklicznie jako dodatek do lokalnej prasy wkładki z propozycją takiej weekendowej wycieczki.
Po głębokim namyśle wybrałem mojej znajomej taką dość malowniczą i łatwo dostępna trasę z Chęcin przez Zelejową do Jaskini „Piekło” z powrotem do Chęcin. Ponieważ szlak idący od Chęcin (niebieski) omija Zelejową, zeskanowałem mapę, wytyczyłem trasę flamastrem i udzieliłem wskazówek.
Teraz trochę moich uwag co do tej trasy. Powinno się poprowadzić niebieski szlak do przełęczy na Zelejowej (jak prowadzi fragment czerwonego) i biec powinien granią do skałki wspinaczkowej, dalej nad kamieniołomem i tu nawiązać do istniejącego, niebieskiego. Pomijam już że należałoby się zająć odsłonięciem widoków z grani, które przed laty były dużą atrakcją tego miejsca. Rozciągał się piękny widok na doliną chęcińską i okoliczne pasma, niestety ograniczony teraz przez wyrosłe tu drzewa. Nie wiem co miało na celu wyznaczenie niebieskiego szlaku przez żwirową drogę, która omija grzbiet i uniemożliwia zobaczenia tego uroczego miejsca. Przecież pasmem zelejowskim przebiega szlak geologiczny więc nie widzę przeszkód aby i tamtędy poprowadzić szlak pieszy. Kolejna atrakcja to wspomniana jaskinia. Fajnie by było udostępnić ją do zwiedzania poprzez wydłużenie jej i zabezpieczenie otworu dawnego szybu. Pamiętam jak byłem tam przed wielu laty i jaskinia ta była dwa razy dłuższa. W prasie ostatnio pojawiły się pomysły na udostępnienie jej, odkopanie dawnego szybu i oznaczenie jej poprzez tablice informacyjne ale jak wszystko u nas z powodu braku pieniędzy upadło. Ja dodatkowo do tego miejsca wytyczyłbym szlak przez górę Żakową, na której istnieje cała sieć dawnych chodników i kopalń, pamiątek po wcześniejszych pracach górniczych.
Nie wiem kto powinien się tym zająć. Zwracam się z tym do kogoś z ROT-u tu na forum aby zainteresował się tą sprawą. Powinni się tego podjąć ludzie którzy przemierzają nasz region, pasjonaci, skonsultować to z PTTK-iem i wspólnie coś w tym kierunku zadziałać. Ja również ze swojej strony chętnie pomogę. Sam od wielu lat wędruje po naszym regionie, penetruje nieznane wielu osobom miejsca, które moim zdaniem powinny być udostępnione właśnie przez wytyczenie przez nie nowych szlaków lub zmianę przebiegu obecnych. Prowadzę w necie amatorsko stronę internetową, zapewne niektórzy ją znają ;), na której opisuje moje szlaki i miejsca godne polecenia (http://tomasso.freehost.pl).
Wybaczcie mi zbytnie rozpisanie się ale myślę że temat jest wart dyskusji.Tomasz Konecki edytował(a) ten post dnia 14.07.10 o godzinie 15:15