Tomasz Konecki

Tomasz Konecki Starszy Specjalista
- analityk,
Telekomunikacja
Polska

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Chciałbym poruszyć na forum temat świętokrzyskich szlaków.

Poprosiła mnie ostatnio koleżanka abym polecił jej jakiś szlak pieszy, na który mogłaby się wybrać ze znajomymi. I tu miałem dylemat. Niby szlaków u nas dostatek lecz kto po nich chodzi dobrze wie w jakim są stanie.
Po pierwsze - powinno się zrewidować ich przebieg, ponieważ w czasach kiedy były one wytyczane zapewne wiodły przez ciekawe miejsca lecz z biegiem lat miejsca te zarosły, bądź straciły na swej atrakcyjności.
Druga sprawa - to oznaczenia tych szlaków. W ciągu moich wędrówek niejednokrotnie pogubiłem drogę. Szlak był albo nieczytelny albo ktoś ściął drzewo na którym był oznaczony. Podejrzewam że w niektórych przypadkach zrobiono to przez zwykłą złośliwość.
I sprawa trzecia – informator na temat szlaków. Przydałoby się zaktualizować przewodniki, zmodyfikować ich przebieg i zamieszczając mapki terenowe rozpowszechnić je po księgarniach. Fajnym pomysłem byłoby wydawanie cyklicznie jako dodatek do lokalnej prasy wkładki z propozycją takiej weekendowej wycieczki.
Po głębokim namyśle wybrałem mojej znajomej taką dość malowniczą i łatwo dostępna trasę z Chęcin przez Zelejową do Jaskini „Piekło” z powrotem do Chęcin. Ponieważ szlak idący od Chęcin (niebieski) omija Zelejową, zeskanowałem mapę, wytyczyłem trasę flamastrem i udzieliłem wskazówek.
Teraz trochę moich uwag co do tej trasy. Powinno się poprowadzić niebieski szlak do przełęczy na Zelejowej (jak prowadzi fragment czerwonego) i biec powinien granią do skałki wspinaczkowej, dalej nad kamieniołomem i tu nawiązać do istniejącego, niebieskiego. Pomijam już że należałoby się zająć odsłonięciem widoków z grani, które przed laty były dużą atrakcją tego miejsca. Rozciągał się piękny widok na doliną chęcińską i okoliczne pasma, niestety ograniczony teraz przez wyrosłe tu drzewa. Nie wiem co miało na celu wyznaczenie niebieskiego szlaku przez żwirową drogę, która omija grzbiet i uniemożliwia zobaczenia tego uroczego miejsca. Przecież pasmem zelejowskim przebiega szlak geologiczny więc nie widzę przeszkód aby i tamtędy poprowadzić szlak pieszy. Kolejna atrakcja to wspomniana jaskinia. Fajnie by było udostępnić ją do zwiedzania poprzez wydłużenie jej i zabezpieczenie otworu dawnego szybu. Pamiętam jak byłem tam przed wielu laty i jaskinia ta była dwa razy dłuższa. W prasie ostatnio pojawiły się pomysły na udostępnienie jej, odkopanie dawnego szybu i oznaczenie jej poprzez tablice informacyjne ale jak wszystko u nas z powodu braku pieniędzy upadło. Ja dodatkowo do tego miejsca wytyczyłbym szlak przez górę Żakową, na której istnieje cała sieć dawnych chodników i kopalń, pamiątek po wcześniejszych pracach górniczych.
Nie wiem kto powinien się tym zająć. Zwracam się z tym do kogoś z ROT-u tu na forum aby zainteresował się tą sprawą. Powinni się tego podjąć ludzie którzy przemierzają nasz region, pasjonaci, skonsultować to z PTTK-iem i wspólnie coś w tym kierunku zadziałać. Ja również ze swojej strony chętnie pomogę. Sam od wielu lat wędruje po naszym regionie, penetruje nieznane wielu osobom miejsca, które moim zdaniem powinny być udostępnione właśnie przez wytyczenie przez nie nowych szlaków lub zmianę przebiegu obecnych. Prowadzę w necie amatorsko stronę internetową, zapewne niektórzy ją znają ;), na której opisuje moje szlaki i miejsca godne polecenia (http://tomasso.freehost.pl).

Wybaczcie mi zbytnie rozpisanie się ale myślę że temat jest wart dyskusji.Tomasz Konecki edytował(a) ten post dnia 14.07.10 o godzinie 15:15
Paweł Zawadzki

Paweł Zawadzki świętokrzyskie
jakiecudne.pl

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

A wycieczki zorganizowane cotygodniowe są:
np:
http://www.pttkkielce.pl/k,464,Niedzielna_wycieczka_KT...

co tydzień coś jest ;-)

a poza tym napisz do wyborczej że na jakiś zasadach by puszczali to co masz na stornie.Paweł Zawadzki edytował(a) ten post dnia 14.07.10 o godzinie 16:34
Tomasz Konecki

Tomasz Konecki Starszy Specjalista
- analityk,
Telekomunikacja
Polska

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Właśnie tu masz Paweł przykład - nie ma żadnego szlaku prowadzącego do Gagatów Sołtykowskich. Nie pamiętam też aby była tam jakaś tablica przy drodze, dalej nie powiem były informacje. A miejsce fajne, klimatyczne i fajnie byłoby połączyć szlakiem z Niekłaniem.

Obrazek


Obrazek
Tomasz Konecki edytował(a) ten post dnia 16.07.10 o godzinie 08:37
Krzysztof Żołądek

Krzysztof Żołądek robię to co lubię i
mi jeszcze za to
płacą

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Zofftopuję nieco, ale Tomku twoich zdjęć nie widać, a i klikanie nic nie daje:

Forbidden
You don't have permission to access /dane/dane/prz5/foto/foto95.jpg on this server
Grzegorz Szczęsny

Grzegorz Szczęsny Project manager, PR
coordinator

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Witam,

Znakowanymi szlakami pieszymi na terenie Gór Świętokrzyskich zajmuje się Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.
W sumie ich łączna długość to blisko 320km. Zgodzę się z przedmówcami, że ich stan pozostawia wiele do życzenia. Wynika to głównie z faktu, iż zmiany ustrojowe źle przyjęły się w organizacji takiej jak PTTK co jednocześnie
odbiło się na kondycji szlaków, które przez kilkanaście lat nie były należycie konserwowane. Inna sprawa, że wsparcie finansowe ze strony Państwa jest symboliczne i były lata, że szlaki odnawiane były ze środków własnych Oddziału.Od kilku lat czynione są starania aby przywrócić ich należyty stan. Ze względu na ograniczone środki finansowe odnawiane jest ok 40-50 km szlaków rocznie co jest kroplą w morzu potrzeb patrząc zwłaszcza na tempo ich dewastacji.
W tym roku w ramach projektu kampania promocyjna i gospodarcza Powiatu Kieleckiego udało pozyskać się środki niezbędne na kompleksową odnowę wszystkich 320 km szlaków. Dodatkowo wyposażone one zostaną w małą infrastrukturę typu tablice informacyjne i drogowskazy z czasami przejść. W wielu miejscach ich przebieg zostanie też zmodyfikowany. Mam nadzieję, że na jesieni kiedy pracę się zakończą "nikt" już nie powie, że za szlaki w świętokrzyskim trzeba się wstydzić.

Nie zgodzę się natomiast, iż na rynku brakuję wydawnictw które w znaczący sposób ułatwiłyby turyście poruszanie się po szlakach. Polecam przewodnik Góry Świętokrzyskie + mapa laminowana wydawnictwa ExpressMap oraz mapy Góry Świętokrzyskie i Okolice Kielc wydawnictwa Compass. Są bardzo łatwo dostępne w całej Polsce a opisany w nich przebieg szlaków w pełni odzwierciedla stan faktyczny.

Jeśli chodzi o zmianę przebiegu szlaku niebieskiego tak aby prowadził on przez grań skalną rezerwatu Góra Zelejowa to opcja ta nie wchodzi w grę. Kilka lat temu monitorowaliśmy już ten pomysł u Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody
i nie ma takiej możliwości. Chodzi o bezpieczeństwo turystów oraz ochronę różnych form krasu powierzchniowego dla których rezerwat ten został utworzony. Jeśli chodzi o odcinek Chęciny - Jaskinia Piekło - Jaskinia Raj i inne atrakcje geologiczne na terenie Gminy Chęciny to zostaną one zagospodarowane do 2012 r. w ramach projektu szlaku Archeo-Geo. Szyb Jaskini Piekło
na pewno będzie udrożniony oraz sztucznie doświetlony a na Zelejowej powstanie platforma widokowa. To oczywiście tylko wybrane elementy z ogólnego projektu.

Szlak do rezerwatu Gagaty Sołtykowskie również nie powstanie ze względu na ochronę pozostawionych tam tropów dinozaurów, które i tak w ciągu minionych lat zostały zdewastowane przez różnych pseudoturystów. Nie wspomnę o wiacie, która już dwa razy została podpalona.

Pozdrawiam
Grzegorz Szczęsny
Zbigniew Piotr Kotarba

Zbigniew Piotr Kotarba Redaktor naczelny,
Pozytywny Portal
Informacyjny
www.pols...

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Witojcie, co do Gagatów Sołtykowskich to jest ciekawa sprawa. Otóż wiele lat temu jako dziennikarz w "Nowym Tygodniku" ten temat analizowałem. Okazało się, że terenem zarządza nadleśnictwo w Stąporkowie i to oni mieli zając się sprawa tablic informacyjnych, parkingu, drogowskazów itd. Kilka miesięcy temu próbowałem się tam znaleźć i po obiecanych elementach infrastruktury nie ma w zasadzie nic. Brak drogowskazu, jest parking i od niego wytyczona ścieżka do rezerwatu.
Wybieram się tam na dniach po raz kolejny, by zrobić materiał dziennikarski na zamówienie. Co zastanę będzie można za jakiś czas poczytać na mojej stronie.
pzdr
Tomasz Konecki

Tomasz Konecki Starszy Specjalista
- analityk,
Telekomunikacja
Polska

Temat: Świętokrzyskie szlaki turystyczne - pomysły na...

Wczoraj wybrałem się ze znajomymi w okolice Jędrzejowa. Postanowiliśmy podjechać między innymi do Nagłowic. Stary dworek, muzeum Mikołaja Reja, klimatyczny park ..... i rozczarowanie. Dojazd słabo oznakowany, droga fatalna, prowizoryczny parking. A na parkingu urocze miejsce na odpoczynek i aby coś zjeść (na stojąco). Normalnie ręce opadają, brud, smród i śmieci opodal rozpadającej się ruiny magazynu. Zero infrastruktury (fotka poniżej)

Obrazek

A sam dworek z zewnątrz fajny ale środek niczym nie powala. Trochę drzeworytów, starych książek i cytatów z dzieł naszego literata w gablotach, dwa manekiny w dawnych strojach i nic ciekawego poza tym. Szkoda, bo w porównaniu do muzeum w Oblęgorku (nawet przed modernizacją) wypada naprawdę blado. Teren parku też nie zachwyca, niepielęgnowane drzewa, brak tabliczek informacyjnych i ogólna bida :)Tomasz Konecki edytował(a) ten post dnia 02.08.10 o godzinie 15:34

Następna dyskusja:

Pomysły na weekend w Kielcach




Wyślij zaproszenie do