Temat: Odkrycie geologiczne - burza mózgów
Ponad 2 godziny trwało w Urzędzie Gminy Zagnańsk pierwsze robocze spotkanie na temat możliwości wykorzystania w promocji i rozwoju gospodarczym śladów tetrapoda. Brali w nim udział, min. pani Justyna Ślewa przewodnicząca Rady Gminy, pan Zbigniew Zagdański wójt Gminy i pan Jacek Kowalczyk prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Jestem bardzo zbudowany szybką reakcją władz Gminy Zagnańsk. We wtorek na specjalnej sesji Rady Gminy radni podjęli decyzję o przystąpieniu do ROT-u, a już w środę zorganizowali spotkanie nt. wykorzystania odkrycia tetrapoda dla rozwoju Gminy.
Podczas tego spotkania kilkunastu zaproszonych gości przedstawiło swoje przemyślenia na w/w temat. Można powiedzieć, że zawiązało się porozumienie dotyczące potrzeby przeprowadzenia działań organizacyjnych przez Gminę. Należy zaoferować pewien produkt, który będzie bazą dla dalszej rozbudowy oferty. Pomysłów konkretnych rozwiązań było kilka, np. budowa tarasu widokowego, czy ścieżki edukacyjnej. Trzeba podjąć również rozmowy z właścicielem części terenu kamieniołomu, z którym należy ustalić kwestie zabezpieczenia pozostałych na miejscu tropów tetrapoda. Ważna jest również kwestia oznakowania okolic Zachełmia. W wielu miejscach mają stanąć brązowe drogowskazy.
Gmina musi pozyskać fundusze na minimum działań związanych z "Projektem Tetrapod", np. droga do Zachełmia. Będzie się starać o środki z Działania 2.3 RPO. Na przygotowanie wniosku nie ma zbyt wiele czasu, ponieważ termin mija 8 lutego. Większość osób była zdania, że mimo krótkiego czasu należy wystąpić o te pieniądze. Pan J.Kowalczyk zasugerował, że wniosek może być "modułowy" i jest możliwość wnoszenia do niego zmian w przyszłości.
Pan Zagdański zadeklarował, że wniosek zostanie złożony. Będą też prowadzone działania promocyjne i PR-owskie dotyczące tetrapoda, oferty Gminy i dalszych przygotowań do rozruchu bazy przy kamieniołomie.
Ja z kolei przekonywałem, że należy wyjść z założenia, że gmina jest jedynie centrum sterowania, organizatorem, a nie twórcą oferty turystycznej. Jest wiele firm, które mogą zainwestować w mniejszej bądź dalszej odległości od znaleziska, a urzędnicy mają im tylko to umożliwić. Przykładem mogą być parkingi przy kamieniołomie. Stawiam dolary wobec orzechów, że kilku okolicznych mieszkańców - widząc turystów - wybuduje własne parkingi. Stąd, nie ma potrzeby, aby robiła to gmina.
Myślę, że dużym sukcesem był brak głosów za wydatkami budżetowymi z budżetu gminy na jakiekolwiek inwestycje związane z ofertą turystyczną.
Z informacji przedstawicielki ROT-u wynika, że jedno z biur podróży już organizuje 3 grupy osób chętnych do odwiedzenia kamieniołomu w Zachełmiu. Skoro więc turyści zaczynają o tym myśleć, należy podjąć część działań tymczasowych. Pozwoli to przyjąć turystów-pionierów. podobno szczątki bazy turystycznej już istnieją. Jest natomiast kilka kwestii organizacyjnych - przewodnicy, foldery, mapa na stronie internetowej. Działania te mają zostać podjęte, ponieważ nie można przespać początkowej fazy zainteresowania. Nieprzygotowanie się do tej fazy może negatywnie wpłynąć na wizerunek oferty turystycznej Zachełmia i gminy Zagnańsk.
Ważne jest również przygotowanie "mapy drogowej" na kolejne miesiące. Pozwoli ona uporządkować wszystkie elementy dotyczące pracy gminy nad przygotowaniem wspomnianej bazy w kamieniołomie i wokół niego, wyznaczy kierunki działań oraz zmobilizuje radnych i urzędników do przyjęcia odpowiednich przepisów upraszczających inwestowanie pieniędzy w gminie.
Pojawiła się jednak wątpliwość, czy wszystkie te mniej i bardziej skomplikowane i różnorodne kwestie będzie można skutecznie koordynować. Przypomniałem, że tydzień temu na konferencji prasowej w RCIT w Kielcach pan marszałek Adam Jarubas zapowiedział powstanie klastra, który będzie łączył w sobie 4 "filary": naukowy, administracyjny, biznesowy i doradczy (fundacje, stowarzyszenia). Miałby on za zadanie koordynację wszystkich tych działań.
Przebieg spotkania i jego efekty są naprawdę zadowalające. Władze gminy stanęły na wysokości zadania. Trzeba mieć nadzieję, że tak będzie dalej i wykorzystać szansę dla gminy i całego województwa, ponieważ inwestycje związane z tetrapodem mogą powstawać tak w Zachełmiu, jak i w Zagnańsku, ale i w Kielcach, czy innych miastach i miejscowościach województwa świętokrzyskiego. To szansa dla całej gospodarki naszego regionu, począwszy od turystyki, poprzez branżę budowlaną, gastronomiczną, hotelarską, a skończywszy na nieruchomościach.
Rafał Wolski
Fundacja Rozwoju Kielc
PS. Czy wiecie, że gmina Zagnańsk posiada 100% obłożenia planami zagospodarowania przestrzennego? To ogromny plus z punktu widzenia prywatnych przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować tam swoje pieniądze.