Rafał Wolski

Rafał Wolski Ekonomista,
dziennikarz radiowy
i telewizyjny
specjalizuj...

Temat: Mieszkańcy Biesaku wzięli sprawy w swoje ręce

Czy to możliwe, że kielczanie mogą decydować o swoim otoczeniu? Na Biesaku odpowiadają, że tak. Projekt przewiduje przede wszystkim ułożenie nowej nawierzchni ulic, które częściowo zostały utwardzone lub od kilkudziesięciu lat są drogami gruntowymi. Z tego powodu ludzie w czasie opadów brną w błocie lub uszkadzają na nierównościach zawieszenie samochodów. Ale mieszkańcy potrzebują także nowych chodników, przebudowy niebezpiecznego przejazdu przez tory kolejowe, dodatkowych latarni, czy terenów rekreacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży. Sposobem na korki na ulicy Krakowskiej ma być rewitalizacja przystanku PKP-Białogon i umożliwienie mieszkańcom swobodnego dotarcia do niego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.11.17 o godzinie 23:10
Rafał Wolski

Rafał Wolski Ekonomista,
dziennikarz radiowy
i telewizyjny
specjalizuj...

Temat: Mieszkańcy Biesaku wzięli sprawy w swoje ręce

Mapka dojazdu na spotkanie:
Obrazek
Rafał Wolski edytował(a) ten post dnia 09.12.11 o godzinie 21:04
Rafał Wolski

Rafał Wolski Ekonomista,
dziennikarz radiowy
i telewizyjny
specjalizuj...

Temat: Mieszkańcy Biesaku wzięli sprawy w swoje ręce

Około 120 osób podpisało się pod „Projektem Biesak 2016”. To koncepcja modernizacji tej części Kielc przygotowana przez Joannę Winiarską radną Miasta Kielce i Rafała Wolskiego z Fundacji Rozwoju Kielc. Powstała na podstawie ankiet wypełnionych przez mieszkańców kilka miesięcy temu. Opisali oni najważniejsze problemy i sposoby ich rozwiązania.

Projekt Biesak 2016 zakłada położenie nowego asfaltu zamiast obecnej tymczasowej nawierzchni lub budowę nowych jezdni w miejscach, gdzie wytyczone są drogi gruntowe. Mieszkańcy chcą również ograniczyć prędkość samochodów poprzez budowę progów zwalniających. Poza infrastrukturą drogową zależy im przede wszystkim na: oświetleniu wzdłuż torów kolejowych, przebudowie niebezpiecznego przejazdu przez tory, przedłużeniu przynajmniej jednej linii autobusowej, ustawieniu koszy do segregacji śmieci i szybszych interwencjach Straży Miejskiej i Policji w przypadku nielegalnego wyrzucania śmieci do lasu.

Lista postulatów nie jest zamknięta. Joanna Winiarska zaapelowała, aby wszelkie sprawy do załatwienia na Biesaku zgłaszać do niej na piśmie. Jako radna ma większe szanse na pomoc w ich rozwiązaniu. Uczestnicząca w spotkaniu Elżbieta Kozak mieszkanka Białogonu potwierdziła te słowa. Uważa bowiem, że wszelkie sprawy należy prowadzić wielotorowo i za każdym razem pisać pismo do konkretnego urzędu i radnych z danej dzielnicy.

Rafał Wolski zwrócił uwagę, że jako strona reprezentująca mieszkańców przygotowali spójny projekt modernizacyjny, który teraz powinien zostać przeanalizowany przez urzędników. I to do nich będzie należało wdrożenie go w życie. W sprawę włączył się kielecki poseł Artur Gierada. Wyjaśnił, że część ze spraw mieszkańców Biesaku można zrealizować w ramach inicjatyw lokalnych, ale i tak wiele w tej sprawie ma do powiedzenia prezydent Kielc i Rada Miasta. W najbliższym czasie Winiarska, Gierada i Wolski mają przygotować projekt utworzenia w Kielcach dzielnic, które, jako jednostki pomocnicze dają więcej możliwości rozwiązywania problemów społeczności lokalnych.

Biesak jest częścią Kielc położoną między Pakoszem, Rezerwatem Biesak-Białogon, a ulicą Krakowską. W opinii mieszkańców, zaniedbaną częścią Kielc. Przez kilkadziesiąt lat zrobiono niewiele, aby poprawić jakość ich życia. Wielu z nich nie ma gazu i kanalizacji, brakuje chodników, samochody grzęzną w błocie na drodze przy torach kolejowych, a mieszkańcy ze względu na brak oświetlenia obawiają się o swoje bezpieczeństwo idąc tamtędy po zmroku. Na szczęście kilka miesięcy temu Winiarskiej i Wolskiemu udało się wywalczyć remont mostku pod torami kolejowymi.

W przyszłym tygodniu Projekt Biesak 2016 wraz z zebranymi podpisami zostanie złożony w Urzędzie Miasta. Kolejnym krokiem mają być rozmowy z władzami Kielc oraz MZD, ZTM i PKP.



Wyślij zaproszenie do