konto usunięte
Temat: War Requiem w 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej,...
motto:Mym tematem jest wojna
i nędza wojny.
W tej nędzy jest poezja...
Wszystko, co dziś może uczynić poeta to ostrzegać...
Wilfred Owen
4 września w ramach projektu An Orchestra Network for Europe na scenie w Galerii Szyb Wilson rozbrzmiało requiem wojenne Benjamina Brittena, dzieło skomponowane w latach 1961/62 na okazję poświęcenia Katedry św. Michała w angielskim Coventry, odbudowanej z ruin po zbombardowaniu w 1940.
War Requiem to protest przeciwko agresji i bezsensownych śmierci, dedykowany czterem żołnierzom poległym w czasie wojny. Libretto z tekstami poety Wilfreda Owena dopełnia fragmenty łacińskiej mszy za zmarłych. Chór chłopięcy symbolizuje świat czysty i wolny od przemocy.
Wystąpili Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej, Orchesrtre de Picardie, Knabenchor der Jenaer Philharmonie; Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent, Berit Walther - dyrygent chóru chłopięcego, Eva Drizgova - sopran, Johannes Kluser - tenor, Jean-Marc Salzmann - baryton oraz Jarosław Wolanin - przygotowanie Chóru Filharmonii Śląskiej.
Przepych instrumentalny, cała skala dźwięków i tempa oraz akustyka szybu kopalnianego dały efekt niesamowity. Wszystkim na widowni zaparło dech, a sala była pełna, kilkaset osób. Tenor wielki artysta, wzrok kierował ku górze, pierś do przodu, szeroko gardło i dreszcz. Sopran - blond gwiazda sceny operowej i uśmiech promienisty; baryton wyglądem przypomniał niemieckiego doktora z serialu, a z tyłu sceny drużyna urwisów chóru chłopięcego.
Koncert rozpoczął się równo o 19.00 i trwał prawie dwie godziny wraz z podziękowaniem i niekończącym się ciągiem oklasków. Imprezie patronował Marszałek Województwa Śląskiego.
Ewelina Nakielska
foto na ekspresja.bloog.pl