Grażyna B.

Grażyna B. Recruitment Expert

Temat: Prośba - badanie

Witam, Jestem studentką socjologii i przeprowadzam krótkie badanie, wśród osób ze Śląska. Czy mogę Was prosić o pomoc i jej wypełnienie? Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki zostaną przedstawione w postaci zbiorczej. Wypełnienie ankiety powinno zająć mniej niż 5 minut. Pytania są ściśle sformułowane, więc nie powinny sprawić trudności. Prosimy o wskazanie odpowiedzi poprzez jej zaznaczenie. Do pytań, w których są odpowiedzi od 1-5, 1 oznacza odpowiedź Zdecydowanie nie, 5 - Zdecydowanie tak. oto link do ankiety: http://moje-ankiety.pl/respond-8034.html Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, oraz przesłanie ankiety dalej. Z góry dziękuję :) Pozdrawiam wszystkich serdecznie i mam nadzieję, że pomożecie :)

konto usunięte

Temat: Prośba - badanie

Wolę zapytać dla pewności, bo nigdy nie wiadomo: czy rzeczywiście chodzi Ci tylko o osoby ze Śląska czy też z woj. śląskiego? Różne rzeczy się czasem słyszy, więc lepiej wiedzieć. ;)
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Prośba - badanie

Z ciekawości zajrzałem do tej ankiety i wydaje mi się nieco dziwna.

Już pierwsze pytanie "Znam historię mojego kraju". Chyba mało kto powie, że nie zna historii swojego kraju. W przypadku reszty pozostaje kwestia, w jakiej interpretacji znają historię swojego kraju. Całe pokolenia uczyły się historii we stylu dobrzy Polacy x źli inni, z reguły Niemcy (choć nie tylko, bo dobry Władysław Łokietek ukrywał się za pajęczynami w grocie pod Ojcowem przed złymi czeskimi rycerzami), biedni x bogaci itp.

Drugie pytanie "Jestem dumny, że jestem Polakiem" jest dziwne w świetle debat w mediach w ostatnich dniach oraz w świetle, że na niektórych innych grupach tę ankietę wprowadzono słowami "Prośba do Ślązaków", sądzę, że przez różne nazwy wątków już są odpowiedzi w pewnym sensie skażone innym kontekstem.
Poza tym nie wiadomo, jak autorka ankiety rozumie słowo "Polak" w tym pytaniu. Bo Polak to 1) obywatel państwa (ale nie wiadomo, jakiej narodowości), 2) członek narodu polskiego. Nie każdy człowiek narodowości polskiej musi być obywatelem Polski, a w Polsce żyją polscy obywatele różnych narodowości (Niemcy, Białorusini, Tatarzy, no i niektórzy deklarują narodowość śląską).
No i jeszcze jedno zastrzeżenie: To pytanie jest skierowane do osób tylko jednego sposobu myślenia. Do tych, którzy myślą w kategoriach narodowych, których jest wprawdzie sporo, ale przecież są osoby, które tak nie myślą lub nie powinni myśleć (bo np. ich ideologia patrzy na ludzi przez pryzmę klas społecznych lub religii itp.).

"Wśród obcokrajowców chętnie opowiadam o swoim pochodzeniu" - hm... brakuje pytania, czy obcokrajowcy chętnie słuchają... :)

"Znam legendy i mity narodowe" - a jakiego narodu? Śląskiego (bo na niektórych grupach pisałaś: "Prośba do Ślązaków"), czy polskiego?

Tak przy okazji powyższego pytania: Czy jest jakaś książka zawierająca najważniejsze legendy i mity narodowe polskie, którą mógłbym sobie przeczytać? A śląskie?

"Znam hymn narodowy mojego kraju" - wyślij tę ankietę do prezesa pewnej partii... :)

"Dbam o poprawność językową języka ojczystego" - 1) który to jest ten "język ojczysty" (polski, śląski, niemiecki – na Opolszczyźnie żyje przecież mniejszość niemiecka)? 2) Co to w ogóle jest "poprawność językowa"? Czy Ci chodzi o słownikową i podręcznikową wersję języka, to znaczy o wersję przez profesorów zubożoną o gwary, o wiele regionalizmów, o potoczne sformułowania, o wyrazy i styl konkretnych warstw społecznych? Innym językiem się posługujesz podczas oficjalnych uroczystości, innym podczas spotkania z przyjaciółmi w knajpie. Oba są poprawne w swoim kontekście i środowisku, bo gdybyś zaczęła tym uroczystym językiem rozmawiać z kumplami późnym wieczorem w knajpie, to narażałabyś się na śmieszność.

"Uważam, że celebrowanie ważnych rocznic narodowych jest istotnym elementem funkcjonowania społeczeństwa" - brakuje pytania o sposób celebrowania, bo sądzę, że w tym szkopuł. No i znowu nasuwa się pytanie, która rocznica jest "ważna", a która nie jest ważna. No i którego narodu... Dla Łemków jest pewnie ważna rocznica operacji Wisła, ale czy dla mieszkańców dajmy na to Łodzi?

Odpowiedzi z tak zbudowanej ankiety można interpretować w różny sposób, często wręcz całkowicie odmienny. Chyba że ankieta jest zbudowana bardzo sprytnie, gdzie większość pytań to tylko kamuflaż, a interesuje Cię tak naprawdę tylko jedno lub dwa pytania ukryte w gąszczu innych.

konto usunięte

Temat: Prośba - badanie

Śląsk to teraz również fragment Czech. I o jaki Śląsk chodzi? Górny , Dolny może jakiś szeroko rozumiany Śląsk (pogranicze obecnej Polski, Niemiec i Czech). W granicach z którego roku? Wg jakiego kryterium ?

Ankieta typu: udowodnij tezę. W ten sam deseń można zapytać o to samo Białorusinów. Nawet Łukaszenka mówi , że Polska i Białoruś to to samo :-)).

Temat: Prośba - badanie

done
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Prośba - badanie

Natalia N.:
Wolę zapytać dla pewności, bo nigdy nie wiadomo: czy rzeczywiście chodzi Ci tylko o osoby ze Śląska czy też z woj. śląskiego?

Dobre pytanie, Grażyna wkleiła prośbę o wypełnienie ankiety też na grupy związane z Opolem oraz na grupy dolnośląskie. W Polsce jednak często bywa tak, że Śląsk to domyślnie tylko Górny Śląsk.

konto usunięte

Temat: Prośba - badanie

Luděk V.: Polsce jednak często bywa tak, że Śląsk to domyślnie tylko Górny Śląsk.
Oraz, że Zagłębie Dąbrowskie to również część Śląska. Choć widzę, że Grażyna na szczęście nie wklejała linka do grup dla Dąbrowy, Sosnowca itd.
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Prośba - badanie

Chyba tam brakuje jeszcze pytania, od ilu pokoleń żyje rodzina respondenta na Śląsku (Dolny, Górny), bo co innego powiedzmy Katowice, Chorzów, co innego Wałbrzych, Legnica. No i ciekaw jestem, co Grażyna zrobi z odpowiedziami z powiatu zgorzeleckiego, który wprawdzie jest częścią obecnego województwa dolnośląskiego, ale historycznie to Łużyce, a Kłodzko to historycznie kraina czeska... :)Luděk V. edytował(a) ten post dnia 05.04.11 o godzinie 09:46
Grażyna B.

Grażyna B. Recruitment Expert

Temat: Prośba - badanie

widzę, że wywołałam dyskusję :)
postaram się odpowiedzieć na poruszone tu kwestie. Otóż ankieta skierowana jest do osób ze Śląska znajdującego się w obecnych granicach Polski. Jeśli chodzi o dobór miast itd, jest to dobór losowy (wykonany określoną metodą). Pisząc prośba od Ślązaków, miałam na myśli osoby właśnie pochodzące z tych terenów, zamieszkujące obecnie, bądź nie w danym mieście. Polak jako członek narodu polskiego (ktoś może utożsamiać się do bycia bardziej Niemcem, Czechem,etc- można określić się w odpowiedniej skali). legendy i mity narodu (jako całości PL),rocznice narodowe (ogólnie przyjęte w naszym kraju rocznice wydarzeń historycznych, również związanych z danym regionem).

p.s. Ankieta ma charakter pilotażowy, także dziękuję za wszystkie uwagi. :)



Wyślij zaproszenie do