Marcin Kalembka

Marcin Kalembka high temperature
processes , steel &
non ferrous and
glas...

Temat: Katowice miastem kultury?

Gdyby to ode mnie zależało to ja bym zapytał ja ten problem rozwiązano w Zurychu, Monachium, Genewie, Chamonix, etc. Nie jest oczywiście powiedziane, że to tam działa i że u nas zadziała. Porówanie zresztą uważam bardzo trafne w GW do miasta psich kup jest raczej problemem naszej mentalności. Nawet gdyby wiczyści całe miasto i umiścić woreczki na psie kupy na kazdym rogu w pięknych pojemnikach np. ze stali nierdzewnej hahaha to i tak ludzie będą mieli to w d...
Myślę, że to proces ale trzeba spróbować. Może zapytać socjologów ale na pewno podpatrzeć innych.
Pozdrawiam
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Przekład hiszpańskiego artykułu zamieszczonego w El Periódico de Aragón
http://www.elperiodicodearagon.com/noticias/noticia.as...

Delegacja miasta Katowice, starającego się o tytuł ESK 2016, odwiedziła wczoraj Saragossę, aby poznać projekt i wypracować projekt przyszłej współpracy. Rewitalizacja obszarów miejskich, aktywizacja młodzieży oraz miasto traktowane jako scena artystycznych wydarzeń i forum debaty społecznej to tylko niektóre z punktów wspólnych obu kandydatur. Oba miasta stawiają na projekty związane z „dizajnem, sztukami graficznych, gastronomią” – zauważyła dyrektor projektu Zaragoza 2016, Cesara Falo.

Dyrektor polskiego projektu Marek Zieliński podkreślił, że współpraca dotycząca realizowania wspólnych pomysłów będzie prowadzona bez względu na wynik konkursu w obu państwach. Delegacja Katowic okazywała wielkie zainteresowanie kandydaturą Saragossy, a dyrektor Zieliński podkreślił, że „oba projekty podzielają wspólny sen stworzenia nowego miasta”. Dodał, że jednym z pomysłów, które chcą rozwijać z Saragossą, jest przedszkole artystyczne.

Polacy wykorzystali tę wizytę, aby przyjrzeć się wcielaniu niektórych z programów rozpoczętych przez Ratusz Saragossy, szczególnie program „Estonoesunsolar” (To nie jest tylko podwórko), jak również zwiedzić inne fragmenty miasta. Obie strony są zgodne, że „będzie łatwo dojść do porozumienia”, ponieważ oba projekty opierają się na „europejskiej wspólnocie i promują projekty odnowy kultury”.
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

20 lat temu turyści omijali francuskie Lille z daleka. Teraz zjeżdżają tam z całej Francji, Belgii a nawet z Londynu. Amanda Crabtree i Bruno Dupont, mediatorzy kultury z Artconnexion, którzy przyjechali do Katowic na zaproszenie biura ESK, chcą nam pomóc osiągnąć to samo.
Iwona Sobczyk: Artconnexion zajmuje się między innymi mediacją w dziedzinie kultury. W Polsce nic podobnego nie funkcjonuje. Proszę wyjaśnić, kim w ogóle jest mediator kultury.

Amanda Crabtree, Artconnexion: Mediatorzy działają we Francji od 20 lat. My sami na północy kraju zajmujemy się tym od dekady. Wszystkich mediatorów we Francji jest siedmioro i działają w ramach czterech organizacji. Są specjalistami od sztuki współczesnej pracującymi na przykład w centrach sztuki, ale w swoich działaniach niezależnymi. Do współpracy zapraszają ich lokalne społeczności, które chcą, żeby w ich okolicy powstało dzieło sztuki. Mediator ma za zadanie pomóc im doprowadzić ten pomysł do realizacji, zasugerować artystę i znaleźć środki.

To ważne, od kogo wychodzi inicjatywa?

A.C.: - Bardzo! Inicjatywy władz zazwyczaj realizowane są inaczej - gdzieś w przestrzeni publicznej umieszczane jest dzieło sztuki, a potem wyjaśnia się ludziom, dlaczego się pojawiło i co ma oznaczać. My działamy całkiem odwrotnie.

Podczas wykładu wspominali państwo o projekcie zainicjowanym przez hodowców gołębi, w ramach którego powstał designerski gołębnik promujący ich działalność. Na Śląsku, gdzie hodowców gołębi też nie brakuje, śmiało można by pomysł powtórzyć, tylko pewnie nikomu nie przyszłoby coś podobnego do głowy. W Polsce bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemy społeczne albo urbanistyczne można rozwiązywać także dzięki sztuce. Z państwa słów wynika, że we Francji taka świadomość jest dość dobrze ugruntowana.

A.C.: - Projekt związany z działalnością mediatorów jest teraz we Francji szeroko znany i akceptowany. Na początku jednak był eksperymentem. W Polsce też trzeba zacząć od eksperymentu. Zrealizować w ten sposób dwa czy trzy niekoniecznie kosztowne projekty i zobaczyć, jak to wszystko się rozwinie.

Dla gołębiarzy z północy Francji bardzo istotne było, żeby tradycję, którą kultywują, podjęły kolejne pokolenia. Inni ludzie mieli wątpliwości, bo gołębniki kojarzyli z czymś bardzo nieestetycznym. My powiedzieliśmy, że możemy znaleźć projektanta, który zadowoli ich wszystkich, a przy tym stworzy dzieło sztuki. Nasze projekty mają mieć nie tylko aspekt społeczny. To są przedsięwzięcia artystyczne. Mamy pod tym względem bardzo wysokie standardy.

A jak wygląda finansowa strona państwa działalności? Kto płaci za powstanie dzieł sztuki?

A.C.: - Pierwsze pieniądze daje Fondation de France, prywatna instytucja, w ramach której jest prowadzona ta działalność. Środki te przeznaczone są przede wszystkim na projektowanie. Mediator sam szuka pozostałej kwoty - w strukturach państwowych, europejskich, w miastach i u prywatnych sponsorów.

Minimalny koszt naszych projektów to około 10 tys. euro. Najbardziej kosztowny projekt, jaki realizowaliśmy, wyniósł 1,3 mln euro.

Podkreślacie, że bardzo chcecie zrealizować projekt na Górnym Śląsku. Dlaczego?

A.C.: - Ten region jest jak północ Francji 20 lat temu, kiedy Lille jeszcze nie wiedziało, co to turystyka. Teraz mamy turystów z całej Francji i Belgii. Ludzie wpadają z zakupów w Londynie. W zamkniętych kopalniach działają dziś rozmaite instytucje. Dokonała się fantastyczna transformacja, a ludzie zdali sobie sprawę, że sztuka może być jednym z jej narzędzi. Chcielibyśmy uczestniczyć w podobnym procesie tutaj.

Macie już jakiś konkretny plan?

A.C.: - Plan nie do końca zależy od nas. Możemy tu pracować, jeśli ktoś nas do współpracy zaprosi. Odpowiednimi instytucjami są biuro ESK i katowicka Akademia Sztuk Pięknych. Z uczelnią współpracowaliśmy już zresztą przy realizowanym tu trzy lata temu projekcie C.O.A.L.

Sądzą państwo, że na Górnym Śląsku da się powtórzyć sukces Lille?

Bruno Dupont: - Pamiętamy Katowice sprzed trzech lat. Dziś widzimy więcej budynków poddanych renowacji, dostrzegamy rosnące zainteresowanie modernistyczną architekturą, całym wspaniałym architektonicznym dziedzictwem tego regionu. Rewitalizacja to zawsze jest długi i niełatwy proces, ale zmiany już są dostrzegalne.

Źródło: http://cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,9038369,Fra...
Marcin Kalembka

Marcin Kalembka high temperature
processes , steel &
non ferrous and
glas...

Temat: Katowice miastem kultury?

Wszystko pięknie ale :
Madziu czy wiesz jakie jest PKB we Francji per capita? - pytanie nr 1?
Pytanie nr 2 jakie jest w PL?
Pytanie nr 3 ile FR przeznacza z tego na kulturę?
Pytanie nr 4 ile RP daje artystom i temu podobnym :)
Serdeczności
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Marcinie - nie od razu Rzym zbudowano. Jak już tak lecimy po innych krajach... :-)

Miejscowości Lille proces zajął lat 20. Jak Katowice zmienią się za lat 20 to nie wiem, ale jedno wiem na pewno - jeśli nie zajmiemy się tą zmianą już dzisiaj, to nie będzie się czym zachwycać za lat 20 :-) W związku z tym - podejmujemy działania takie jak ostatnio jak spotkanie i wymiana doświadczeń chociażby z Artconnexion, nadchodzące spotkania z Zagłębia Ruhry, warsztaty dla dzieci i młodzieży (także te już za nami jak i nadchodzące), wciąż prowadzone są starania o zdobycie większej ilości środków (UM, Instytucje Marszałkowskie, sponsorzy), a także wyciąganie wniosków z doświadczeń miast w podobnej sytuacji jak Katowice.

Jakbym miała codziennie patrzeć na PKB w Polsce, to pewnie bym się do grobu doprowadziła ;-)
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

...i choć polskie PKB nie nastraja optymizmem, to katowickie PKB - wcale nie wygląda tak tragicznie...

Dane z raportu PwC (http://www.pwc.com/pl/pl/wielkie-miasta-polski/raport_...:


Obrazek



Obrazek
Marcin Kalembka

Marcin Kalembka high temperature
processes , steel &
non ferrous and
glas...

Temat: Katowice miastem kultury?

Dwa linki Madziu :)
Nie wiem który bardziej optymistyczny...
Jeden o kupach drugi o PKB.
Zwórć uwagę ile Niemcy i Frnacuzi mają na głowę a ja Ci podpowiem że na kulturę wydają 6 % a my 0,2% ? Jakoś tak
A propso kup.No comments :)

Serdeczności

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Unii_Europejskiej

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9060636,Wys...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Katowice miastem kultury?

(...) Z prof. Tadeuszem Sławkiem, doradcą prezydenta ds. ESK, rozmawia Justyna Przybytek

Jak przebiega praca nad zaleceniami Komisji Selekcyjnej?
Pracujemy nad wnioskami, które dotyczą konkretnie naszej aplikacji. Dotyczą dwóch obszarów. Pierwszy dotyczy przebudowy struktury biura ESK. Krótko mówiąc przygotowywana jest taka formuła prawna, która uwolni biuro z podległości Centrum Kultury Katowice. Sądzę, że w lutym ta sprawa zostanie zamknięta.

http://www.dziennikzachodni.pl/slask/365690,mekka-kult...

ciekaw bardzo jestem tej "formuły prawnej"

stronę wcześniej w tym temacie piszę dlaczegoTomasz W. edytował(a) ten post dnia 07.02.11 o godzinie 00:23
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Marcinie - ale to chyba raczej oczywiste, że Francja w tej chwili jest bogatsza niż Polska, nie? Ale jest także jasne, że nie powinno to demotywować i powinniśmy coś robić z tym faktem.

Tomku - o co konkretnie pytasz? Na poprzedniej stronie poruszaliśmy kilka tematów. Doprecyzujesz?
Marcin Kalembka

Marcin Kalembka high temperature
processes , steel &
non ferrous and
glas...

Temat: Katowice miastem kultury?

Magdalena U.:
Marcinie - ale to chyba raczej oczywiste, że Francja w tej chwili jest bogatsza niż Polska, nie? Ale jest także jasne, że nie powinno to demotywować i powinniśmy coś robić z tym faktem.
Podziwiam, Twój optymizm Madziu.
Rządzący sięgają do naszych kieszeni o to aby zalepaić dziurę budżetową, której od lat nikt nie chce zacerować! Nie będę tu pisał o elementach dziury :) Ostatnia w kolejce będzie tzw. kultura zaraz przed nauką.
Jak umrę ze mną moje dzieci wtedy może na Warszawskiej w Katowicach będzie Brodway.
A propos wiesz ile w NY jest teatrów? :) Czyli ile jednoczesnie wystawia się sztuk?
Zagadka
Pozdrawiam
Marcin
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

A Ty ciągle o tych negatywnych stronach życia... :-))))

A ja wcale nie jestem pewna, czy chciałabym Brodway'u w Kato... ale to inny temat ;-)
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Zespół kierowany przez Tomasza Koniora skończył pracę nad projektem nowej siedziby NOSPR-u. Gotowy jest też projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Władze Katowic zaczynają szukać generalnych wykonawców obu inwestycji.

Ponad dwa lata temu Konior Studio wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowej siedziby NOSPR-u. Przez ten czas projektanci nie próżnowali. Zgodnie z wolą konkursowego jury przepracowali pomysł na elewację budynku. Zaproponowali, żeby była z cegły, a głównym motywem monumentalne, nieregularnie wypełnione szkłem pionowe nacięcia o krawędziach pomalowanych na czerwono jak w śląskim familoku. Bardzo długo pracowali nad akustyką głównej największej w Polsce sali koncertowej z widownią na 1,8 tysięcy miejsc. Niemal cudem udało się podjąć współpracę z Nagata Acoustic, jednym z najlepszych, najbardziej doświadczonych i przez to najbardziej rozchwytywanych zespołów akustyków na świecie. Przy ich pomocy stworzono w skali 1:10 model akustyczny sali koncertowej, dokładnie odzwierciedlający proporcje i rodzaj użytych materiałów. W Polsce to przedsięwzięcie bez precedensu.

Prace nad projektem siedziby NOSPR-u dobiegły końca. - Teraz przed nami większe wyzwanie. Czas, by skonfrontować z rzeczywistością to, co sobie wymarzyliśmy - mówi Tomasz Konior.

Projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego skończyli też JEMS Architekci. Oba gmachy będą sąsiadować ze sobą. Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji katowickiego magistratu, zapewnia, że projektanci nie będą musieli długo czekać na realizację swoich wizji. - Przetarg na wybór generalnego wykonawcy MCK zamierzamy ogłosić na dniach. NOSPR planujemy na luty - zapowiada naczelnik.

Na razie wybrano firmę, która stworzy ostateczny projekt i zbuduje pieszo-rowerową kładkę łączącą - nad ulicą Olimpijską - planowane gmachy. Zajmie się tym spółka Ayesa Polska. Kładka to nowy element założenia. Od początku było wiadomo, że musi powstać, ale nie uczyniono jej elementem żadnego z konkursów. Długo więc była tylko luźnym szkicem. W końcu miasto powierzyło stworzenie koncepcji kładki pracowni Konior Studio.

- Wielokrotnie konsultowaliśmy koncepcję z JEMS Architekci. Wszystkim nam zależało, żeby kładka była ciekawym akcentem wizerunku tego miejsca - mówi Konior.

Żelbetowa kładka będzie biegła od MCK i spływała dwoma łagodnymi łukami na plac przed NOSPR-em, w kierunku jego ogrodów. Płynna forma ma nawiązywać do zielonej części założenia i stanowić kontrapunkt dla geometrycznej elewacji budynku. Jej balustrady również będą wykonane z żelbetu. Dynamizmu mają im dodać skośne nacięcia.

Niewykluczone, że wielkiej sali koncertowej będziemy się mogli przyjrzeć, jeszcze zanim powstanie w ostatecznej formie. Jej model, zbudowany przy udziale japońskich akustyków, nadal stoi tam, gdzie powstał - w wielkiej hali w Aleksandrowie Łódzkim. - Jest pomysł, żeby go sprowadzić do Katowic. Mógłby promować nie tylko NOSPR, ale również starania Katowic o tytuł ESK 2016 - mówi Konior.

W Europie do tej pory powstały tylko trzy takie modele: w Kopenhadze, Hamburgu i Paryżu. Nasz jest czwarty, więc odpowiednio wypromowany naprawdę mógłby stać się atrakcją i powodem do dumy dla miasta. Sprawa jednak wymaga zaangażowania i pomysłu. Modelu nie da się postawić gdziekolwiek. Choćby z tej racji, że rozmiarami przypomina domek jednorodzinny. - W Hamburgu taki model jest eksponowany w specjalnym pawilonie. Byłoby idealnie, gdybyśmy w Katowicach to powtórzyli - dodaje Konior.

Więcej... http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,88313,9024022,Cza...
Marzena G.

Marzena G. HR Director, Tauron
Wytwarzanie

Temat: Katowice miastem kultury?

A można to miasto po prostu posprzątać??? Bez specjalnych projektów? Zwłaszcza w niedzielę rano????
Na Dworcowej - przy wlocie do "wizytówki" miasta (Mariacka i Mieleckiego)- straszą kontenery na śmieci.
Do 2016 trochę czasu, więc budujmy kulturę od porządku. Niech będzie prosto, ale CZYSTO!
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Katowice miastem kultury?

Marzena G.:
A można to miasto po prostu posprzątać??? Bez specjalnych projektów? Zwłaszcza w niedzielę rano????
Na Dworcowej - przy wlocie do "wizytówki" miasta (Mariacka i Mieleckiego)- straszą kontenery na śmieci.
Do 2016 trochę czasu, więc budujmy kulturę od porządku. Niech będzie prosto, ale CZYSTO!
Marzeno - pies pewnej nastolatki sra sobie centralnie na chodniczek
- ja sie pytam woreczek masz?
a ona na mnie patrzy jakbym wysiadl ze spodka i byl zielony jak kosmita z komiksow w latach 50tych
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Marzena G.:
A można to miasto po prostu posprzątać??? Bez specjalnych projektów? Zwłaszcza w niedzielę rano????

Pewnie można, pewnie też zależy to od UM i służb porządkowych... ;-) I tu jest, nomen omen, PIES pogrzebany... ;-)
Marcin Kalembka

Marcin Kalembka high temperature
processes , steel &
non ferrous and
glas...

Temat: Katowice miastem kultury?

Marzena G.:
A można to miasto po prostu posprzątać??? Bez specjalnych projektów? Zwłaszcza w niedzielę rano????
Na Dworcowej - przy wlocie do "wizytówki" miasta (Mariacka i Mieleckiego)- straszą kontenery na śmieci.
Do 2016 trochę czasu, więc budujmy kulturę od porządku. Niech będzie prosto, ale CZYSTO!

No nareszcie jakiś rozsądny głos.
Gratuluję!
Czy możesz mnie wesprzeć bo ja tu jak stary dziad do obrazów gadam!!!
Pozdr
Marcin
Ewa Słodczyk

Ewa Słodczyk Hotel Centuria
Wellness&SPA

Temat: Katowice miastem kultury?

Magdalena U.:
Zespół kierowany przez Tomasza Koniora skończył pracę nad projektem nowej siedziby NOSPR-u. Gotowy jest też projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Władze Katowic zaczynają szukać generalnych wykonawców obu inwestycji.

i pewnie będą szukać kolejne dwa lata niestety, przetargi, protesty.. Ot polska rzeczywistość.
Spodek też można by oddać w zarządzanie firmie zewnętrznej wcześniej niż dopiero wspólnie z MCK, które nie wiadomo kiedy powstanie, bo plany planami - z realizacją zawsze gorzej. Tymczasem duże imprezy i znani artyści zdążą zapomnieć już o stolicy naszego województwa.
Nie mam nic przeciwko Rybnikowi ale już sam koncert B.Adamsa właśnie tam dobitnie świadczy o pozycji Spodka w kraju.
Nie przemawia do mnie argument oddania Spodka w zarządzanie dopiero wespół z MCK. Nie sądzę by do tego czasu MOSiR z jego Dyrektorem na czele zaczęli osiągać nagle znaczące sukcesy w wykorzystaniu tego obiektu i będzie jak z Gdańską Halą Olivią - "kiermasz od wahadełka do gwiazd"Ewa Słodczyk edytował(a) ten post dnia 12.02.11 o godzinie 13:41
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

Ewa Słodczyk:
Nie mam nic przeciwko Rybnikowi ale już sam koncert B.Adamsa właśnie tam dobitnie świadczy o pozycji Spodka w kraju.

Jeden Bryan Adams jeszcze wiosny nie czyni. W Spodku dzieje się co roku zdecydowanie więcej niż jeden taki koncert... Więc to chyba jednak zbyt pochopny wniosek moim zdaniem. Rybnik nie ma takiego miejsca, które byłoby kojarzone zarówno z koncertów jak i wydarzeń sportowych przez Polaków, Czechów, Słowaków. Spodek swoją renomę ma i to międzynarodową.
Choć oczywiście co do formy własności i tego, czy to Spodkowi służy czy nie - mam podobne przypuszczenia na ten moment, czyli że szybsze oddanie go zewnętrznej firmie pewnie by pomogło.
Ewa Słodczyk

Ewa Słodczyk Hotel Centuria
Wellness&SPA

Temat: Katowice miastem kultury?

Droga Magdo, jeden Bryan Adams owszem i nie, ale czym może pochwalić się Spodek za 2010 poza Cohenem, Jarrem, Deep Purple i Kornem podczas Metal Hammer Festival?
The Australian Pink Floyd Show nie liczę.

Naprawdę uważasz, że te powyższe koncerty wyczerpują potencjał odremontowanego za wielkie pieniądze, pieniądze podatników obiektu??

Nikt nie kwestionuje renomy - bardziej fakt, że od dłuższego czasu niewiele dobrego się w Spodku dzieje a MOSiR sobie po prostu nie radzi. Bo i kto miałby sobie poradzić z zarządzaniem Spodkiem - dyrektor Wąsala?Ewa Słodczyk edytował(a) ten post dnia 12.02.11 o godzinie 20:06
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Katowice miastem kultury?

A te wymienione przez Ciebie imprezy + niewymienione imprezy sportowe to mało? Czemu nie liczysz TAPF, Rawy Blues, Metra, Mayday'a?

Jak dla mnie szklanka jest do połowy pełna - dzieje się i może dziać się więcej. Póki co czekam aż coś się zmieni, mając nadzieję, że zmieni się na lepsze (bo samo przejście w ręce zewnętrznej firmy jeszcze tak naprawdę niewiele daje - musi to być firma rozsądna, z polotem i energią).

Następna dyskusja:

KATOWICE - Europejska Stoli...




Wyślij zaproszenie do