Temat: Ankieta n/t płatności kartami
Bartosz P.:
Pani Tatiana zwraca uwagę ale nic nie wnosi do postu kolegi.
Równie dobrze mogła się nie odzywać.
Wnosi bardzo wiele - bo poprawna metodologia ankiety zakłada również poprawność językową. A skoro są błędy - to autor badania może zniechęcić łatwo swoich respondentów. Co właśnie uczynił. Ale widzę też, że ortografia się już poprawiła, więc tym bardziej wypowiedź Tatiany JEST wartościowa.
Badanie to niestety wciąż ma błędy - np. ja nie rozumiem, czym się różni pytanie "Czy jest sieć/sieci sklepów gdzie najczęściej ma Pan/Pani problem z płatnościami kartą?" od pytania "Proszę o wypisanie paru sklepów w których spotykają się Państwo z największym problemem przy płatnościach kartą - niemożnością zapłaty."; jest też problem z używaną liczbą w przypadku czasowników - pytanie "Gdzie Pan/Pani
spotykają się z niemożliwością zapłaty kartą" jest do poprawy.
Następny błąd to nierówne przedziały w przypadku pytania o wiek (ludzi po 45 roku życia wrzucać do jednego przedziału to również dosyć ryzykowne zachowanie - o wiele lepiej jest rozdzielić grupy wiekowe na kilka kategorii a potem je ze sobą ew. połączyć, niż mieć zbitkę różnych osób i nie móc z tym zrobić już ZUPEŁNIE NIC), z kolei pytanie o zamieszkiwaną miejscowość powinno stanowić część metryczkową, a nie być wtrącone w inne pytania.
I błąd bardzo zasadniczy - w części wstępnej określony jest główny temat i cel badania (Piszę pracę na studia n/t produktów bankowych i problematyką w praktyce. W tym dziale, analizuję rynek płatności poprzez karty różnego rodzaju.). Problem w tym, że to badanie wcale nie dotyka problemu kart RÓŻNEGO rodzaju, bo nie ma w nim nawet pytania o to, jakiego rodzaju kartę posiadam, a także w pierwszym poście tego tematu nie jest wyraźnie zaznaczone, że chodzi o osoby z kartami płatniczymi, a nie np. z kartami kredytowymi (którymi przecież też można zapłacić za różne rzeczy).