konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Czy inżynier w obecnym czasie może być, a nawet powinien być humanista?
Dariusz Wowro

Dariusz Wowro Kierownik Jakości
Industrializacji

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Myślę, że użyteczne byłoby sprecyzowanie co masz na myśli pisząc: humanista, bo różne "rzeczy" ludzie mają na myśli.

Mnie np. kojarzy się on z renesansem, a to epoka nierozłącznie związana z rozwojem nauki i techniki - stąd odpowiedź jest oczywista.
Jednak różne można mieć skojarzenia...ja sam mam kilka.

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Tzn, chodzi o to że w obecnym czasie jest coraz mniej stanowisk czysto techniczno/inżynierskich, a co za tym idzie, inżynier powinien znać najlepiej z dwa języki, być na czasie z zakresu np gospodarki/ekonomii by wdrażać nowinki najbardziej dostosowane dla klienta.(Tu akurat mam na myśli informatyke, ale czy w innych profesjach nie jest podobnie?)Dużo mówi się o popycie na inzynierów, ale patrząc to bardziej na managerów-inżynierów. Chyba że to tylko moje obserwacje.
Czy jest to możliwe że stajemy się coraz bardziej humanistami?A tym samym społeczeństwem humanistów, skoro coraz mniej matematyki w matematyce?
Dariusz Wowro

Dariusz Wowro Kierownik Jakości
Industrializacji

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Nie jestem pewny czy stanowisk czysto technicznych jest faktycznie mniej.

Na pewno rośnie liczba ofert dla jak to napisałeś "managerów-inżynierów" (wrzucając do tego "worka" całą masę innych specjalistów z pogranicza profesji inżynierskiej z innymi...). Myślę, że jednym z głównych czynników jest globalizacja i równoległy wzrost handlu zagranicznego, coraz częściej trzeba trafić z ofertą za granicę, a czasem trzeba ją najpierw wypracować - a do tego trzeba też inżynierów. I to takich co to porozumieją się nie tylko w ojczystym języku, jak i nie tylko z drugim inżynierem, ale "laikiem".

To obserwowalny fakt, ale czy zarazem maleje zapotrzebowanie na "zwykłych" inżynierów? Czy ja wiem, proporcje się zmieniają, ale rozwój techniczny świata raczej zwiększa zapotrzebowanie na inżynierów - generalnie wszystkich - także tych, "typowych" - tak mi się wydaje. Trudno mi jednak to oceniać na bazie własnych obserwacji, bo na rynku pracy istnieję od kilku miesięcy...a to za mało na jakiekolwiek wnioski.

Czy jest to możliwe że stajemy się coraz bardziej humanistami?

No cóż kierunki z puli matematyczno-przyrodniczych wielką popularnością się nie cieszą, jest wylew socjologów, psychologów (dodatkowo często z "dziwnych" uczelni), więc w pewnym sensie tak. Ale to by już trzeba spojrzeć do statystyk.
Ewa K.

Ewa K. Opieka telemedyczna,
eHealth

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Uważam, że w pewnym sensie inżynier powinien być humanistą. A w jakim? Inżynier powinien potrafić poprawnie się wypowiadać i zaprezentować własnego siebie. Często obecnie słyszę, że mniej więcej 20-30 lat temu można było łatwo odgadnąć wykształcenie człowieka po sposobie jego autoreprezentaji. Mówiło się (tak zostałam poinformowana), że inżynier to był człowiek "na poziomie". Poza tym uważam, że każdy człowiek, niezależnie od wykształcenia, nie powinien ograniczać samego siebie. Tzw. wiedza ogólna jest mile widziana w każdym towarzystwie, zarówno na gruncie towarzyskim, jak i zawodowym.

Myślę, że firmy bardziej doceniają "managerów - inżynierów", gdyż na dzień dzisiejszy ta miaszana profesja przynosi znacznie większy dochód.

Z mojej obserwacji biomedycznego rynku inżynierskiego wynika, że praca "typowego inżyniera" jest najciekawsza, ale praca "managera - inżyniera" jest najbardziej opłacalna.
Ryszard Dziwisiński

Ryszard Dziwisiński Kierownik Techniczny
/ Technolog /
Kierownik Projektów
/ ...

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Czy inżynier w obecnym czasie może być humanistą?
- Hm… To jakby pytać, czy inżynier może być inteligentem czy tylko wykształciuchem (patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wykszta%C5%82ciuch). Myślę, że powinien się przynajmniej starać.
Jarosław Przemysław S.

Jarosław Przemysław S. Senior RF
Engineering Design
Expert and Project
Manager, ...

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Inżynier też człowiek a nie robocik (chociaż czasami można zwątpić) więc jest wrażliwy na otoczenie w stopniu zależnym od jego cech charakteru a nie od podejścia technicznego. Uogólniając bo do tego można temat sprowadzić czy umysł ścisły jest też/może być humanistą. W jakimś stopniu tak. Jedno drugiego nie wyklucza. Bywa często tak, że jest bardziej wrażliwy od niejednego przykładowo humanisty-polonisty. Jest mała różnica między bardziej humanista a bardziej umysł ścisły...w drugą stronę to nie działa tzn. humanisty nie nauczysz matematyki.
Sławomir C.

Sławomir C. inżynier budownictwa

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Jarosław Przemysław S.:
...w drugą stronę to nie działa tzn. humanisty nie
nauczysz matematyki.

no nie wiem
znam rasową artystkę (i to taką z międzynarodową karierą) której hobby to fizyka kwantowa, podczytuje sobie najnowsze artykuły jakie znajdzie.
pzdr
Ryszard Dziwisiński

Ryszard Dziwisiński Kierownik Techniczny
/ Technolog /
Kierownik Projektów
/ ...

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Ależ oczywiście, że w drugą stronę to działa. To w większym stopniu kwestia zainteresowań niż uzdolnień. Jeśli nie ma (czy aby na pewno?) wśród nas ludzi renesansu, to nie dlatego, że gatunek uwstecznił się w ewolucji intelektu, lecz model społeczeństwa stawia głównie na specjalizację.Ryszard D. edytował(a) ten post dnia 20.10.07 o godzinie 14:46

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

co do inżyniera-humanisty pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.

z doświadczenia wiem, ze obecnie 2 języki obce stają się na chwilę obecną standardem - w mojej firmie wymagany jest angielski oraz (przynajmniej) gotowość nauki kolejnego języka. Po prostu nie ma bata...

Jeżeli chodzi o język literacki również ważne jest to, aby umieć się wysławiać w sposób nie tylko zrozumiały dla innych, ale także interesujący. Podczas prezentacji projektu w którym odbiorca zostanie przytłoczony terminami fachowymi przeciętna wytrzymałość odbiorców wynosi okolo 5-10 minut zanim nastąpi "system overload... reset...reset...reset...". Pozytywną cechą jest równiez umiejętność zastosowania odpowiednich porównań. gdybym podczas prezentacji mojej analizy ryzyka zaczął sypać łaciną, to podejrzewam, ze widownia padłaby dosyć szybko.

inna sprawa to to, że musiałem kiedyś wyjaśniać, dlaczego z dwojga złego wolałbym się zatruć salmonellą niż clostridium botulinum... I dlaczego wino ciężko jest przeterminować. Po prostu nie każdy z widzów siedział tak głęboko w temacie...

do cech "humanistycznych" zaliczamy równiez zdolności interpersonalne. Nie oszukujmy się - szanse na zostanie kierownikiem projektu są większe, jeżeli ma się pojęcie o zarządzaniu personelem, ekonomii i kierunkach pokrewnych. Łatwiej się wtedy dogadać nie tylko z podwładnymi, ale także zrozumiec o co chodzi tym z rachunkowości.

potem jeszcze coś dopiszę...

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Mój rektor często powtarzał:"inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem" :)

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

też dobre :]
Bolesław Gauze

Bolesław Gauze Nu, pagadi !

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Popieram. Z drugiej strony - nie bądźmy "technokratami". Tworzymy coś w ostatecznym rozrachunku dla ludzi.

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Ja podpisuje sie pod tym co powiedzial moj szef zatrudniajac mnie: inzynier, szczegolnie pracujacy w R&D, musi byc tez troche artysta, w koncu jest to praca tworcza.
Katarzyna Stróżańska

Katarzyna Stróżańska Program Manager -
Land Systems and
Robotics

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Witam,

Czy może być humanistą? Może, byle nie opisywał wyników badań w raporcie wyniosłym, literackim językiem lub trzynastozgłoskowcem...
Moim zdaniem każdy inżynier wręcz powienien być chociaż w jakimś stopniu humanistą, by umiał się poprawnie wysłowić, unikać błędów ortograficznych itd.
Dokładnie tak samo powinno to działać w drugą stronę. W sensie takim, że humanista też czasem musi coś obliczyć. Ponadto jeżelli wg nowej matury uczniowie muszą zdawać zarówno polski jak i matematykę, to oznacza, że podstawową wiedzę w każdym zakresie powinni posiadać. Sporadycznie się zdarzają 100-procentowi humaniści lub inżynierowie. Raczej każda z grup przejawia większośc pewnych cech...
Ale to tylko moje zdanie,
pozdrawiam!
Karolina Malicka

Karolina Malicka Inspektor Budowlany

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Mam brata który studiuje historie a jest calkiem niezlym matematykiem i uwielbia astronomie.


p.s. to mój brat bliźniak:)Karolina Malicka edytował(a) ten post dnia 26.01.08 o godzinie 01:15

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

wg mnie każdy człowiek powinien mieć trochę z inżyniera i trochę z humanisty. wtedy nie dość, ze będzie "konkretny" (metodyczne i kreatywne podejście do problemów), ale i poradzi sobie z ubraniem tej wiedzy w odpowiednia, przystępna i jasna formę.
to jeśli chodzi o cześć zawodowa życia, bo jeśli rozpatrywać prywatną to tu humaniści bija nas na głowę. nie ma co ukryć, ale odsetek nudziarzy wśród inżynierów jest zatrważająco wysoki :D
Michal S.

Michal S. inżynier
budownictwa

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Powinien a nawet musi byc humanista.
W moim przypadku to co projektuje czy buduje - robie to dla ludzi. Oni beda mieszkac i korzystac z efektow mojej pracy. Musze wiec byc humanista!

konto usunięte

Temat: Czy inżynier może być humanistą?

Sebastian M.:
Tzn, chodzi o to że w obecnym czasie jest coraz mniej stanowisk czysto techniczno/inżynierskich, a co za tym idzie, inżynier powinien znać najlepiej z dwa języki, być na czasie z zakresu np gospodarki/ekonomii by wdrażać nowinki najbardziej dostosowane dla klienta.(Tu akurat mam na myśli informatyke, ale czy w innych profesjach nie jest podobnie?)Dużo mówi się o popycie na inzynierów, ale patrząc to bardziej na managerów-inżynierów. Chyba że to tylko moje obserwacje.
Czy jest to możliwe że stajemy się coraz bardziej humanistami?A tym samym społeczeństwem humanistów, skoro coraz mniej matematyki w matematyce?


Jeśli stanowisk czysto technicznych naprawdę jest/będzie mniej, to znaczy że mamy/będziemy mieli duży problem. Dlaczego? Bo cały postęp naszego świata zależny jest od nauk ścisłych.
Jeśli faktycznie mamy coraz mniej stricte technicznych stanowisk w naszym kraju, a więcej managersko-technicznych, czy techniczno handlowych to znaczy że za nas myślą inni, że stajemy się jedynie krajem taniej produkcji i zbytu, a nie jak byśmy sobie życzyli prężnie rozwijającą się i innowacyjną gospodarką.

Jest natomiast inna kwestia, czy inżynier zajmujący się zagadnieniami czysto technicznymi może być również humanistą?
Jasne że może i powinien. Nie jestem natomiast zupełnie przekonany, a wręcz całkowicie się nie zgadzam że znajomość dwóch języków jest warunkiem koniecznym żeby być dobrym inżynierem, bo to są zupełnie różne sprawy. A to że rynek tego wymaga to też jest inna bajka. Choć osobiście nie jestem całkowicie pewny co do takich wymagań i do ich sensu.

Czy w "najbardziej technicznych" zawodach inżynierskich takich jak projektant, konstruktor, technolog, inżynier działu badawczo rozwojowego itd, czyli tych zawodach z pierwszej linii frontu, najbliższych całej istocie sprawy "predyspozycje i umiejętności czysto humanistyczne" mogą odgrywać istotną rolę?
Przecież to właśnie Ci ludzie z pierwszej linii frontu myślą, rozwiązują problemy, i tworzą rzeczy z których wszyscy później korzystamy. Dla mnie sprawa wydaje się oczywista.Łukasz Seremak edytował(a) ten post dnia 15.07.12 o godzinie 23:46

Szczepan J.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do