Paweł
Gorczyca
Managing Director
Poland w Altvater
Gessler - J.A.
Baczewski
Temat: Wreszcie ruszył remont Willi Jakubówki!
Informacja prasowa z dzisiaj:3 marca 2008 rozpoczął się remont zabytkowego budynku położonego przy ulicy Leśnej 19 w Józefowie. Budynek, jako jeden z dwóch położonych w Józefowie, jest wpisany do Rejestru Zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
‘Willa Jakubówka’ została zbudowana około 1906 roku przez rodzinę bogatych warszawskich Żydów – Surę i Jakuba Jakubowiczów. Choć o autorze projektu budynku nie zachowały się żadne dokumenty, to na podstawie analizy porównawczej należy przypuszczać, że budynek został zaprojektowany przez znanego polskiego architekta Józefa Piusa-Dziekońskiego, autora między innymi takich warszawskich budynków jak kościół Najświętszego Zbawiciela przy placu o tej samej nazwie, kościół św. Floriana na Pradze czy cokół pomnika Adama Mickiewicza. Dom wybudowano z cegły pierwszej klasy wypalonej w Cegielni Małachowskiego w Pustelniku i była to w tym okresie jedyna murowana willa letniskowa w okolicy zdominowanej przez charakterystyczne dla linii otwockiej drewniane ‘świdermajry’. Jej unikalność podkreślały bardzo bogate sztukaterie z motywami kwiatowymi, zarówno wewnątrz domu jaki i na jego ceglanych elewacjach oraz bardzo nietypowy układ architektoniczny budynku. Dach domu zdobiły tajemnicze pinakle oraz wielkie wazony z blachy cynkowej.
W okresie międzywojennym willa była miejscem gdzie rodzina Jakubowiczów przyjeżdżała na charakterystyczne dla tego okresu „letniska”. Jako najbardziej reprezentacyjny budynek w okolicy była też miejscem częstych spotkań Żydów odpoczywających w okolicznych pensjonatach, w związku z czym wielu polskich mieszkańców Józefowa uważało Jakubówkę za żydowski dom modlitwy. Opinii tej nie potwierdziła jednak przeprowadzona ekspertyza historyczna. Ciekawostką jest również fakt, że już we wczesnych latach 20-tych, w willi, zgodnie z obowiązującym wtedy prawem, zarejestrowany był odbiornik radiowy.
W czasie drugiej wojny światowej swoją siedzibę w willi miał lokalny oddział Gestapo, natomiast po zajęciu tego terenu przez Rosjan kwaterowali w niej czerwonoarmiści, dzięki czemu willa wojnę przetrwała w bardzo dobrym stanie. Po zakończeniu wojny nieruchomość odziedziczył wnuk państwa Jakubowiczów, Mieczysław Jakubowicz, który jako jedyny spadkobierca cały majątek podzielił i sprzedał.
Niestety, we wczesnym okresie powojennym, pod nieobecność właścicieli, władze komunistyczne podzieliły dom na części i zakwaterowały w nim 8 rodzin. Brak gospodarza, niedbałość administracji domów komunalnych oraz samych lokatorów doprowadziły przez 60 lat do dewastacji willi i niekiedy wręcz do nieodwracalnych szkód. Przykładem może być zniszczenie, na szczęście nie wszystkich, oryginalnych otworów okiennych z profilowanej cegły i z bogatymi gipsowymi elementami dekoracyjnymi. W 1978 roku upadające drzewo uszkodziło północny narożnik budynku oraz część dachu. Dokonano wówczas jedynie prowizorycznej, doraźnej naprawy. Aż skóra cierpnie na myśl, że ten niezwykły, prawie stuletni budynek , został w 1996r. przeznaczony do rozbiórki i tylko interwencja lokatorów u Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, w wyniku której dom został wpisany do rejestru zabytków, uratowała go przed całkowitym zniszczeniem.
W 2007r. nieruchomość została zakupiona przez obecnych właścicieli, którzy niezwłocznie przystąpili do ratowania tego niezwykłego budynku. Celem remontu wykonywanego przez wyspecjalizowaną w rewaloryzacji obiektów zabytkowych warszawską firmę Renova, jest nie tylko przywrócenie funkcjonalności obiektu, ale także jego świetności. Szczęśliwie, pod zainstalowanymi przez byłych lokatorów gipsowo-kartonowymi ściankami i podwieszanymi sufitami zachowały się wzory faset bogato zdobionych dekoracją sztukatorską o motywach roślinnych. Jest szansa na zachowanie oryginalnych rozet w niektórych pokojach oraz pięknych kartuszy, obramień i girland na elewacji budynku.
Nowi właściciele mają nadzieję, że po wielu latach opuszczenia i zapomnienia do Willi Jakubówki powróci życie i radość. Planują stworzyć na parterze domu miejsce, w którym wszyscy chętni, niezależnie od wieku, będą mogli przyjść i „wyżyć się artystycznie” w dziedzinach takich jak malarstwo, kaligrafia, ceramika, balet i teatr. Na drugą połowę roku 2009 planowane jest także uruchomienie w willi kameralnego przedszkola artystycznego.
Więcej o Jakubówce można dowiedzieć się pisząc na willa.jakubowka@gmail.com