konto usunięte

Temat: Powrót Poznania nad Wartę?

Ciekawy projekt odtworzenia miejskiego cieku powstał kilka lat temu w Poznaniu. Polegał on na przywróceniu starego koryta Warty w dzielnicy Chwaliszewo.

Kiedyś wyglądało to tak:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Niestety, później Wartę "wyprostowano", a miejsce dawnego jej koryta obecnie wygląda tak:


Obrazek


Obrazek


Nie ma na nim nic bardziej znaczącego niż parking i krzaki służące za "ubikacje" dla lokalnych piesków oraz degustatorów taniego wina.

Zrodziła się jednak idea, by miasto wróciło nad rzekę i opracowano przedstawiony poniżej projekt. Chwaliszewo stałoby się wówczas wyspą znajdującą się pomiędzy dwoma korytami Warty.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Temat ten przewija się od czasu do czasu w lokalnej prasie. Jednym się on bardzo podoba, inni mówią że nie da się tego zrobić ponieważ po rozdzieleniu koryta poziom wody w jednym i drugim będzie zbyt niski. Moim zdaniem nie jest to problem i budowa niewielkiego spiętrzenia na obecnym korycie rozwiązałaby całą sprawę.

Stare zasypane nabrzeża czekają, więc w czym jest problem... czy tylko w kasie? Jak proponowane przeze mnie rozwiązanie ma się do prawideł hydrologii i hydrotechniki?
Justyna R.

Justyna R. Uniwersytet Gdański,
geograf hydrolog,
hydroprojekty
MEW,...

Temat: Powrót Poznania nad Wartę?

Jak dla mnie rewelacja, ale trudno powiedzieć czy to tylko dziennikarska czkawka, czy rzeczywiście popchną ten wózeczek.Trzymam kciuki za poznaniaków. Parę lat temu miałam w rękach pozycję "Poznań. Dzieje miasta wodą pisane" autor: Kaniecki A. i wydaje mi się, że było tam o tym.
Małgorzata Firląg

Małgorzata Firląg budownictwo
hydrotechniczne,
hydrologia,
gospodarka wodna

Temat: Powrót Poznania nad Wartę?

Plany związane z zagospodarowaniem terenu w miejscu starego koryta Warty w m. Chwaliszewo ciągle ulegają zmianie. Ostatni pomysł urbanistów, znajdujący co więcej poparcie władz miejskich, zakłada wybudowanie tam parkingu podziemnego. Więcej na ten temat na stronie: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,7419352,Stare_k....
Powierzchnię nadziemną miałby stanowić system basenów, imitujących rzekę oraz tzw. mała architektura. Pytanie tylko czy takie rozwiązanie, starające się pogodzić potrzeby gospodarcze z aspektami rekreacyjno-krajobrazowymi, jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców? W pamięci wielu Poznaniaków niewątpliwie pozostał obraz uregulowanego starego koryta.
Powstanie w tym miejscu sztucznych basenów owszem może uatrakcyjni krajobraz ale czy włożone koszty inwestycji są współmierne do oczekiwanych efektów? Budowa parkingu w dolinie rzeki, co więcej w miejscu starego koryta to niewątpliwie przedsięwzięcie ryzykowne. Warunki geotechniczne podłoża wskazują w tym miejscu na rozluźnienie gruntu, a przez to wymagać będą kompleksowego odwodnienia.
Oby tylko władze i planiści byli tego świadomi.Małgorzata Pietrak edytował(a) ten post dnia 06.01.10 o godzinie 09:06



Wyślij zaproszenie do