Pioter Czuba

Pioter Czuba informatyk/grafik

Temat: Wyjazd do Groningen

Witam rodaków z Holandii , niedługo wybieram się do Groningen jednak przydałoby się mi parę wskazówek odnośnie kilku spraw. 1) Czym według was najlepiej dostać się do tego miasteczka (linie lotnicze , autokar ?) czy wogóle jest możliwy przelot samolotem ? Jeżeli tak to jakie linie byście polecali ? 2) Czy pracując przez holenderską agencję zatrudnienia mam ubezpieczenie ? 3) Czy trudno jest wynająć mieszkanie (nie pokój) jedno pokojowe z toaletą dla pary ? 4)Ile średnio wydajecie na zakupy tygodniowo i gdzie według was najlepiej je robić (Lidl ? Jumbo ? jakiś inny sklep ? )? 5) Czy w supermarketach dogadam się po angielsku z obsługą na stoisku np mięsnym itp ? 6) Co potrzebne jest do założenia konta bankowego w Holandii i czy jest to konieczne jeżeli mam np konto polskie w ING czy wtedy mogę podać te konto pracodawcy i bez problemu będę mógł odbierać pieniądze w holenderskim bankomacie ? 7) Czym najczęściej płacicie za zakupy (karta , gotówka) co według was bardziej się opłaca ? 8) Jak ze standardem życia czy pracując np na produkcji można się utrzymać i coś odłożyć ? Wszystkim osobom zainteresowanym moimi wypocinami z góry dziękuję za odpowiedź :)
Malgorzata D.

Malgorzata D. tłumacz przysięgły
języka
holenderskiego
POLNET, taal, ad...

Temat: Wyjazd do Groningen

PIOTER CZUBA:
Witam rodaków z Holandii , niedługo wybieram się do Groningen jednak przydałoby się mi parę wskazówek odnośnie kilku spraw. 1) Czym według was najlepiej dostać się do tego miasteczka (linie lotnicze , autokar ?) czy wogóle jest możliwy przelot samolotem ? Jeżeli tak to jakie linie byście polecali ?

Witaj! Postaram się odpowiedzieć Ci na pytania jako zakorzeniona mieszkanka Groningen.

Groningen to NIE MIASTECZKO w holenderskim pojęciu!!!:) Jest to miasto uniwersyteckie, liczące obecnie w graniacach 180 tys. mieszkańców, co na Holandię nie jest aż tak skromnym pojęciem. A że studenckie, to i wiele się dzieje.

Dojazd: wylot z Polski do Amsterdamu, tam przesiadka na samolot do Eelde (port lotniczy pod G., choć to akurat bardzo wygórowne pojęcie:) lub pociąg;

Możesz też poszukać w Polsce firmy przewozowe, jeżdżące do Groningen. Jest ich dość sporo. Niektóre nie jeżdzą do G., ale za małą dopłatą dojadą, a i odbiorą Cię z domu. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Bilet w dwie strony w granicach 300-400 zł.

2) Czy pracując przez holenderską agencję zatrudnienia mam ubezpieczenie ?

Jakiego typu ubezpieczenie?

3) Czy trudno jest wynająć mieszkanie (nie pokój) jedno pokojowe z toaletą dla pary ?

Może być trudno ze względu na .. studentów. Zasadniczo w NL nie ma pojęcia mieszkania jednopokojowego. Najmniejsze (rozumiejąc lub nie :) Twoje pytanie to mieszkanie dwupokojowe, czyli pokój dzienny i sypialnia (oczywiście do tego kuchnia i łazienka). Można powiedzieć tak - wszystko jest teoretycznie możliwe, choć zależne od ceny. Tego typu mieszkania są zasadniczo tzw. mieszkaniami socjalnymi, które 'nabywa się' systemem punktów przyznawanych przez odpowiednie instancje gminne. Pozostaje więc wolny sektor, który operuje już innymi cenami.

4)Ile średnio wydajecie na zakupy tygodniowo i gdzie według was najlepiej
je robić (Lidl ? Jumbo ? jakiś inny sklep ? )?

Tego nie potrafię Ci powiedzieć, bo wydaję osobiście na pięcioosobową rodzinę + dokarmianie przyjaciół dzieci:)

W chwili obecnej trwa 'wojna' supermarketów, więc ceny są mocno konkurencyjne. Jumbo jest bardzo ok. Lidl też, jeżeli kupować się tam będzie rzeczy 'niejadalne'. Ma też bardzo dobrą opinię co do warzyw/owoców. Mleka raczej tam nie kupuję:) AH jest dla mnie sklepem, w którym nabywam świeże wyroby.
Poza tym, polecam zakupy na rynku (w centrum miasta). Można tam za dużo mniejsze pieniądze nabyć owoce/warzywa/mięso/ryby/przyprawy i wszelką egotykę. Chętnie oprowadzę!

5) Czy w supermarketach dogadam się po angielsku z obsługą na stoisku np> mięsnym itp ?

Bez problemu. Może nawet nie będzie potrzebne, bo wszystko popakowne/poporcjowane:)

6) Co potrzebne jest do założenia konta bankowego w Holandii i czy jest to konieczne jeżeli mam np konto polskie w ING czy wtedy mogę podać te konto pracodawcy i bez problemu będę mógł odbierać pieniądze w holenderskim bankomacie ?

Polskie konto nie wystarczy. Musi być holenderskie. Przy podjęciu pracy dostaniesz tzw. BSN nummer (NIP). Rozumiem (choć mogę nie w pełni być na bieżąco) bank obecnie tego wymaga + adres w Holandii. Poza tym, pobieranie pieniędzy (bezproblemowo) z polskiego konta w NL dość znacznie obciąży Twój budżet = z reguły najniższa stawka przeliczeniowa + koszty opercji bankowych.

7) Czym najczęściej płacicie za zakupy (karta , gotówka) co według was bardziej się opłaca ?

Nie zuważyłam zasadniczej różnicy, pod warunkiem, że karta związana jest z holenderskim bankiem.

8) Jak ze standardem życia czy pracując np na produkcji można się utrzymać
i coś odłożyć ?

To zależy od własnych wymagań. Prawo gwarantuje minimalną stawkę za godzinę.
Poniżej nie powinno się tego nigdy akceptować.
Jeżeli dostaniesz minimalne wynagrodzenie zgodnie z prawem, ale będziesz w weekendy ostro balował, kupował tylko i wyłącznie markowe rzeczy, 'stołował się na mieście', to może być krucho. A jeśli nie, to inna sprawa.
Poza tym - po podjęciu pracy - można zawsze spojrzeć na przysługujące Ci dodatki.
Z głowy tego nie powiem, bo to sprawa trochę 'szyta na miarę'.

Wszystkim osobom zainteresowanym moimi wypocinami z
góry dziękuję za odpowiedź :)

Ależ bardzo proszę! Jeżeli masz inne (bardziej osobiste pytania) zapraszam na priva.

Następna dyskusja:

GRONINGEN




Wyślij zaproszenie do