Dariusz Rojek

Dariusz Rojek Passion for
excellence...

Temat: KE przeznaczy więcej pieniędzy na rozwój inteligentnych...

Komisja Europejska zwiększa finansowanie i łączy działania trzech komisji, by rozwinąć program tzw. inteligentnych miast, efektywnie korzystających z technologii i energii. Efektem mają być modelowe projekty realizowane przez konsorcja przemysłowe i miasta.
Wczoraj w Brukseli unijni komisarze ds. transportu, agendy cyfrowej i energii ogłosili "innowacyjne partnerstwo na rzecz inteligentnych miast" - czyli takich, które łączą różne technologie i dzięki temu funkcjonują bardziej efektywnie.

Ciche, ekologiczne i korzystające z technologii cyfrowych autobusy, technologie satelitarne ułatwiające kierowanie ruchem drogowym, energooszczędne domy, nowe źródła energii, mniejszy hałas i
zanieczyszczenie powietrza - tak mają wg. KE wyglądać tzw. inteligentne miasta.
Od 2013 roku KE zacznie zwiększać do 365 mln euro (z 81 mln w tym roku) fundusze na projekty z trzech dziedzin: energii, transportu i technologii cyfrowych. O te środki ubiegać się będą mogły konsorcja przemysłowe z tych trzech sektorów, w partnerstwie z co najmniej dwoma miastami.
Komisja chce by miasta współpracowały ściśle ze sobą przy realizacji projektów.

Projekty mogą się skupiać np. na większym wykorzystaniu energii odnawialnej (z biomasy, energii słonecznej itd.) do ogrzewania i chłodzenia budynków, a w transporcie miejskim - do rozwoju napędu elektrycznego lub użycia wodoru jako paliwa. Technologie informatyczne mogą posłużyć do dokładniejszego i szybszego mierzenia produkcji i zużycia energii oraz wody, a także do planowania i zarządzania przepływami energii, ciepła i światła w aglomeracjach.

Na pełną skalę program ruszy w 2014 roku, ale wcześniej sfinansowana będzie pierwsza, ograniczona grupa projektów. KE powoła grupę doradczą, zrzeszającą burmistrzów miast, przedstawicieli przemysłu i instytucji publicznych, która zacznie pracę po wakacjach.
KE przekonuje, że w przyszłych projektach będą mogły uczestniczyć nie tylko wielkie, ale też średnie i małe miasta, zwłaszcza że te ostatnie są często położone w rejonach przygranicznych, jak np. partnerstwo holenderskiego Eindhoven, niemieckiego Akwizgranu i belgijskiego Leuven.

Inicjatywa KE ma przyczynić się do podniesienia jakości życia w miastach, obecnie 68 % mieszkańców UE żyje w miastach, a odsetek ten będzie rósł. Miasta odpowiadają za 70 % zużywanej energii, co przekłada się na 75 % emisji CO2, a źródłem 1/4 emisji tego gazu w Unii jest transport miejski.

Ciekawe czy władze miast Silesii, z tego skorzystają, bo jest to program w sam raz dla naszej metropolii...