Temat: Inwestycje w Gorzowie
W lokalnej prasie pojawiło się więcej szczegółów, potwierdzają się zarobki, rozbudowa infrastruktury drogowej ...
" Wielką fabrykę monitorów postawi w Gorzowie TPV Technology. To największy inwestor zagraniczny w Lubuskiem i w tym roku największy w Polsce. W piątek kupił ziemię pod zakład. Zatrudni przede wszystkim Polaków, a pierwszy monitor wyjedzie z fabryki 16 marca 2008 r.
Po ponad roku negocjacji w piątek przedstawiciele tajwańskiego koncernu TPV Technology podpisali z dyrekcją Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej akt notarialny zakupu 33 ha gruntu w Gorzowie i uzyskali pozwolenie na działalność gospodarczą. Do grudnia na gruntach przy ul. Myśliborskiej mają stanąć budynki i hale fabryki monitorów ciekłokrystalicznych, a pierwszy telewizor wyprodukowany w Gorzowie przez TVP Technology ma zjechać z taśmy produkcyjnej już 16 marca 2008 r.
Fabryka ma produkować ponad 6 mln sztuk monitorów rocznie. Pracę znajdzie w niej min. 1,2 tys. stałych pracowników.
Inwestor poinformował, że razem z pracownikami sezonowymi może zatrudnić nawet do 3 tys. osób. - Nabór zaczniemy za 2-3 miesiące, gdy tylko utworzymy biuro rekrutacyjne - zapowiada Paweł Salski, koordynator tajwańskiej inwestycji, a wiceprezes koncernu Jeffrey Liao zadeklarował, że firma nie będzie nawet próbowała znaleźć pracowników za najniższe wynagrodzenie i zależy mu na tym, żeby koncern był postrzegany jako dobry pracodawca.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta", osobom zatrudnionym przy produkcji tajwański pracodawca ma płacić ok. 2 tys. zł miesięcznie brutto.
Koncern zadeklarował, że zainwestuje pod Gorzowem ponad 41 mln euro, a potem ewentualną rozbudowę fabryki kosztem kolejnych 30 mln euro.
Do miasta ciągną już kooperanci firmy, która proponuje im miejsce na swojej działce. Dla jednego z nich to i tak za mało, więc KSSSE już rozmawia z gorzowskim magistratem o wykupieniu i włączeniu do strefy 17 ha terenu przyległego do działki TPV Technology. - Na razie mamy deklarację kooperantów koncernu, którzy zatrudniliby kolejny tysiąc pracowników. Tak duża inwestycja wygeneruje także nowe miejsca pracy w usługach, co sprawi, że bezrobocie w Gorzowie i okolicy znacznie padnie - mówi Krzysztof Dołganow, prezes KSSSE. - Przez ostatnie lata w gorzowskiej strefie 11 firm zainwestowało 33 mln euro i utworzyło 968 miejsc pracy. To będzie wstrząs dla rynku pracy - dodaje.
Wiceprezes Liao zapowiedział, że specjaliści z Tajwanu będą zatrudnieni w Gorzowie tylko przy rozruchu fabryki i po przeszkoleniu. Docelowo 95 proc. załogi, w tym także kadry zarządzającej, ma być z Polski.
TPV to dla regionu prestiżowy inwestor, co podkreślił wiceprezes Liao: - Nie tylko inwestuje w Gorzowie dla własnych korzyści, ale także podniesie poziom ekonomiczny mieszkańców i wpłynie na rozwój regionu.
TPV dostarcza ekrany LCD m.in. dla: Sony, Delia, Philipsa, HP, Fujitsu-Siemensa, Sharpa czy NEC. Produkuje także pod własnymi markami: AOC, Envision i Amark. W ubiegłym roku sprzedał 43 mln telewizorów za 5,6 mld euro i opanował prawie 28 proc. światowego rynku monitorów ciekłokrystalicznych. Grupa posiada 6 fabryk zlokalizowanych w Chinach i Brazylii i zatrudnia łącznie ponad 25,5 tys. pracowników.
Spośród czterech potencjalnych lokalizacji dla nowej fabryki Tajwańczycy wybrali Polskę, konkretnie Gorzów, bo ta inwestycja otwiera dla koncernu rynek europejski, a lokalizacja blisko zachodniej granicy rozwiązuje problemy komunikacyjne i transportowe.
W Polsce TPV dołączy do grupy renomowanych producentów, którzy swoje fabryki już tu budują. W pierwszej połowie tego roku pod Wrocławiem ruszy z produkcją LG Philips, w sierpniu ekrany LCD zacznie wytwarzać Toshiba. Wkrótce w Nowej Soli zacznie się produkcja telewizorów koncernu Funai. A i to nie wszystko, bo moduły LCD już produkuje pod Toruniem Sharp, a w Mławie swoją fabrykę powiększa LG Electronics.
Z informacji, które przeciekły do mediów, wynika, że dla gorzowskiej inwestycji TPV uzyskało wsparcie rządu - 2 tys. euro do każdego nowego etatu. Budżetowi państwa to i tak się opłaci, bo Tajwańczycy będą odprowadzać fiskusowi kilkadziesiąt milionów złotych rocznie podatku VAT.
Dwa dni temu gorzowski samorząd zwolnił inwestora na 12 lat z płacenia lokalnych podatków i do końca roku doprowadzi do fabryki media oraz zbuduje drogi, a także zainwestuje w nowy układ komunikacyjny w tej części miasta. Chodzi m.in. o skomunikowanie terenu zakładu z gorzowską obwodnicą i budowę dwóch nowych skrzyżowań - rond."