Temat: Republika Śląska
Maciej Wołodko:
Czesi i Słowacy dogadali się, że podzielą swój kraj na 2 odrębne. Jedni i drudzy tego chcieli - i szlus.
To nie do konca tak bylo.
Wybory w 1992 r. wypadly tak, ze w Republice Czeskiej (jedna z republik federacji) wygraly partie obywatelskie, natomiast w Republice Slowackiej (druga z republik federacji) wygraly partie nacjonalistyczne (Mečiar). Wtedy stalo sie jasne, ze federacji nie da sie utrzymac. Czesi w wiekszosci nie chcieli rozpadu i domagali sie referendum. Rowniez duza grupa Slowakow nie chciala rozpadu, profederalne byly szczegolnie okolice Koszyc, no i czechoslowaccy Wegrzy na Slowacji nie chcieli rozpadu Czechoslowacji z wiadomych powodow. Owczesny prezydent Czechoslowacji Václav Havel 20 lipca 1992 abdykowal, poniewaz nie jest w stanie zabronic rozpadu, skoro czeska ODS z Václavem Klausem dogadala sie ze slowacka HZDS z Vladimírem Mečiarem na rozwodzie, szczegolnie po tym, co slowacki parlament (Slovenská národní rada) uchwalil 17 lipca deklaracje suwerennosci. (Zrodlo:
http://www.rozhlas.cz/prezident08/prezidentskevolby/_z.... Wiec to Slowacy dazyli do usamodzielnienia, a Czesi po prostu pragmatycznie powiedzieli, no to niech sobie ida. Wielu Czechow uwazalo w ten sposob, ze i tak Slowakow ciagle dofinansowujemy, wiec bedzie lzej.
Noc sylwestrowa nie byla w Czechach wesola, ale teraz uwazam, ze rozpad Czechoslowacji byl dobry, bo gdybysmy na sile trwali razem, to bylyby w federalnym parlamecie permanentne klotnie, a o NATO i UE moglibysmy tylko marzyc.
Ze nie pozostalo zadne panstwo przy nazwie Czechoslowacja, to dzielem umowy miedzy czeskimi i slowackimi reprezentantami politycznymi. Zreszta Czesi i Slowacy nie mieli tak naprawde przez wieki nic wspolnego, Czesi mieli w historii wlasne panstwo, byli czescia Rzeszy Rzymskiej (Praga byla przez 3 wieki siedziba cesarza rzymskiego, od XIV do poczatku XVII wieku), pozniej czescia monarchii Habsburgow, natomiast Slowacja nigdy nie miala wlasnego panstwa (tylko marionetkowe w czasie drugiej wojny swiatowej), byla czescia Wegier (Gorne Wegry) poza Rzesza Rzymska. Z Slowacja na przestrzeni ostatnich 1000 lat nas laczy tylko te ok. 80 lat w XX wieku.