Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Nie dam rady wszystkich wymienić:
Hugo Ulrich, Moritz Moszkowski, Conrad Ansorge, Carl Maria von Weber, Sylvius Leopold Weiss, Franz Waxman, Witold Szalonek, Henryk Mikolaj Górecki, Krystian Zimerman, Wojciech Kilar, SBB, Kyks, Irek Dudek, Myslovitz, Pogodno, Paktofonika, 100nka, Koala Band, Ausdruck...

Pomożecie?

Zasady:

do jednego postu/wypowiedzi wstawiamy info, klipy, foty tylko jednego twórcy, wykonawcy lub zespołu
wzór poniżej - z Góreckim przesadziłem?

tutaj jest samoobsluga :lol
samemu - wrzucac
- trza ich promowac, przypominac ze sa stad ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 04.12.10 o godzinie 12:36
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...


Obrazek


A ten to Lech Majewski, ten od Angelusa, mój somsiad z Koszutki. Najnowszy film, Psie pole, był w całości kręcony w Katowicach...jestem na bieżąco, w końcu małżonka moja przy nim pracowała.

http://www.dziennikzachodni.pl/kultura/330939,lech-maj...
Wojtek P.

Wojtek P. Przedstawiciel
Farmaceutyczny

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Tomek jo bych tu jeszcze doł do tyj lajery KAT. W koncu Romek Kostrzewski z Tauzena :D

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Pewnie nie znacie-polecam Undergrand z okolic Rybnika...
http://www.youtube.com/watch?v=n7ukG9uAojQ
Łzy też (tyż) z Rybnika
http://www.youtube.com/watch?v=WKWeIYo1pas
Golec uOrkiestra z MilówkiMarek Bronisław Hubert edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 10:04
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8649848,Hen...

Obrazek

Henryk Mikołaj Górecki (ur. 1933 - zm. 12.11.2010) - kompozytor i pedagog. Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Dalej kształcił się w Paryżu. W 1965 roku zaczął pracę w PWSM w Katowicach, a dziesięć lat później został jej rektorem. Kompozycję studiowali u niego m.in. Eugeniusz Knapik, Andrzej Krzanowski, Rafał Augustyn. Henryk Mikołaj Górecki rozpoczynał swoją kompozytorską karierę jako skrajny awangardzista, w kolejnych etapach swej twórczości redukował środki wyrazu i upraszczał język. Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia zwana też Symfonią pieśni żałosnych wykonana po raz pierwszy w 1976 na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Kompozycja ta wypromowana została w latach 90 na amerykańskich listach przebojów dzięki wykonaniu śpiewaczki Dawn Upshaw.
H. M. Górecki został uhonorowany nagrodą Lux ex Silesia w 2003 oraz doktoratami honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=jytXXLFwjmY

On był jak to powiedział Józef Skrzek "prawdziwy"

Samotnik ze Śląska - alfabet Henryka Mikołaja Góreckiego
Przemysław Jedlecki
2010-11-12, ostatnia aktualizacja 2010-11-12 12:37

Henryk Mikołaj Górecki nie udzielał wywiadów, nie lubił jubileuszy, nie patrzył w przeszłość. Nie podobało mu się wydawanie pieniędzy na uroczystości. Gdy widział piękne bukiety kwiatów, zastanawiał się, ile można by za to kupić chleba, strzykawek i pampersów. Przedstawiamy alfabet tego wielkiego artysty

A jak Adolf Dygacz
W trzeciej części III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" (1976 r.) Górecki wykorzystał opracowanie opolskiej melodii ludowej ze zbiorów Adolfa Dygacza. Symfonię kompozytor zadedykował żonie.

B jak Bydgoszcz
Partyturę do dzieła "Miserere" (1981 r.) Górecki opatrzył znaczącą dedykacją: "Bydgoszczy poświęcam". Na Górnym Śląsku mało kto wie, co wydarzyło się w marcu 1981 r. w Bydgoszczy. 19 marca przedstawiciele "Solidarności" wiejskiej byli na rozmowach w Wojewódzkiej Radzie Narodowej. Wszystko zakończyło się rozruchami. Milicjanci zafundowali związkowcom "ścieżki zdrowia".

C jak Czernica
Niewielka miejscowość między Rydułtowami a Rybnikiem. To tu 6 grudnia 1933 r. urodził się Górecki.

D jak debiut
27 lutego 1958 r. odbył się koncert kompozytorski Góreckiego. Był to pierwszy monograficzny koncert studenta uczelni. Wtedy też Górecki zadebiutował na Warszawskiej Jesieni - festiwalu muzyki współczesnej.

D jak duma
- Nigdy tej ziemi się nie wyparłem, nigdy jej nie skrzywdziłem. Jestem dumny, że tutaj są moje korzenie - mówił o Śląsku Górecki, gdy w 1998 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rybnika. Górecki przez trzy lata uczył się w rybnickiej szkole muzycznej. Powtarzał, że z tak wspaniałą atmosferą, jaka panowała w szkole, nigdzie później się nie spotkał. - Nikt sobie czasu i miejsca urodzenia nie wybiera. Otrzymany czas musisz godnie przeżyć, a miejsce szanować i być za nie odpowiedzialny - radził kompozytor.

F jak fortepian
Dorastający Henryk marzył o tym, żeby nauczyć się gry na fortepianie matki. Rodzice zabronili mu zbliżać się do instrumentu, więc grał na nim tylko wtedy, gdy był w domu sam. Dopiero wiele lat później odziedziczył fortepian i zabrał go do Katowic.

G jak Gierek
Pod koniec lat 50. Górecki mieszkał w niewielkim pokoju w kamienicy na ul. Curie-Skłodowskiej w centrum Katowic. Nie cierpiał komunistycznych władz, ale los sprawił, że w tym samym budynku mieszkał Edward Gierek, przyszły I sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

J jak Jadwiga
Jadwiga Rurańska, żona Góreckiego. ślub wzięli w 1959 r. Miesiąc miodowy spędzili w Zakopanem. Wiele lat później zamieszkali na stałe na zboczu Gubałówki.

J jak jubileusz
- Strasznie nie lubię jubileuszy - oświadczył Górecki dziennikarzom na 70. urodziny. Tłumaczył, że nie jest w stanie uczestniczyć we wszystkich imprezach, organizowanych w różnych miastach Polski, bo terminy wielu z nich pokrywają się. - Wolę imieniny, choć jestem urodzony Ślązak, gdzie obchodzi się urodziny - podkreślał.

O jak Otylia
Otylia, matka Góreckiego, zmarła w dniu drugich urodzin syna. Kilkanaście miesięcy później jego ojciec Roman ożenił się ponownie i Góreccy przenieśli się z Czernicy do Rydułtów.

P jak pieniądze
Pierwsze sukcesy z przełomu lat 50. i 60. niczego nie zmieniły w życiu Góreckiego. Nieraz brakowało mu pieniędzy. Nie było go stać nawet na radio, z trudem udawało mu się odkładać parę groszy, żeby kupować "Ruch Muzyczny" i kolejne partytury. Pierwszy finansowy sukces przyszedł znacznie później - gdy III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" zdobyła międzynarodowe uznanie.

R jak rektor
Od 1965 r. Górecki pracował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. 10 lat później został rektorem uczelni. Zrezygnował w 1979 r. Od dawna nie podobało mu się, że partia stara się kontrolować wszystko, co dzieje się w kraju. Doszło nawet do tego, że podsłuchiwano jego rozmowy telefoniczne i przeglądano korespondencję. W dodatku jego nazwisko pominięto w telewizyjnym dokumencie o historii uczelni. Wkrótce Górecki zerwał kontakty z katowicką uczelnią.

S jak III Symfonia pieśni żałosnych
Na początku lat 90. świat szalał za III Symfonią "Symfonią pieśni żałosnych" na sopran i orkiestrę. Jej wersja w wykonaniu Dawn Upshaw i London Sinfonietty była na pierwszym miejscu na brytyjskiej liście przebojów muzyki klasycznej, a angielskie radio Classic FM na życzenie słuchaczy grało fragmenty utworu Góreckiego na okrągło!

S jak Szabelski
W 1955 r. Górecki został studentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Jego nauczycielem był Bolesław Szabelski. Teczka własnych kompozycji Góreckiego zrobiła na nim wystarczająco dobre wrażenie, żeby wziął go pod swoje skrzydła.

Ś jak Ślązak
- Ślązak jestem z dziada pradziada. Moje korzenie to ta ziemia - wyznał w połowie października 2003 r. Górecki. Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki, chwilę wcześniej wręczył mu nagrodę Lux ex Silesia.

T jak talent
Talent do muzyki odziedziczył po rodzicach. Jego matka grywała na fortepianie, a ojciec pracę na kolei łączył z amatorskim muzykowaniem. Rodzice Góreckiego pobrali się w październiku 1932 r.

W jak wstyd
Górecki mówił, że zawstydza go, kiedy w czasach otaczającej nas zewsząd biedy wydaje się tyle pieniędzy na uroczyste fety [m.in. związane z jego jubileuszami - przyp. red.]. - Jak zobaczę 20 potężnych bukietów kwiatów, to widzę, ile byłoby za to bochenków chleba, strzykawek czy pampersów. To mnie wkurza, mówiąc młodzieżowo - twierdził.

W jak wywiady
Górecki słynął z tego, że programowo nie udzielał wywiadów. Niektórzy nazywali go nawet "samotnikiem ze Śląska". Nie było w tym jednak ani krzty złośliwości.

Na podstawie: książki Adriana Thomasa "Górecki", Kraków 1998, Polskiej Agencji Prasowej i archiwalnych tekstów "Gazety"

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8650963,Sam...
http://www.youtube.com/watch?v=rP_z2Jz1xc0&NR=1


Obrazek

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów Polskich został pochowany w Katowicach. Urna z prochami Henryka Mikołaja Góreckiego spoczęła na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.
Setki osób - bliscy, przyjaciele, przedstawiciele środowisk muzycznych i akademickich, a także rządu i władz lokalnych - pożegnały w środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

W katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla pożegnanie kompozytora rozpoczęło się popołudniowym koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej
Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej oraz chórów z Katowic i Krakowa.

Późniejszej mszy żałobnej przewodniczył kard. Franciszek Macharski. W kazaniu metropolita katowicki abp Damian Zimoń mówił m.in., że muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego była przesłaniem o istnieniu wartości najgłębszych i nieprzemijających.

- Towarzyszyła mu zawsze tęsknota za wartościami najwyższymi. Obdarzony talentem i pracowitością, świadczył o tym, że prawda, dobro i piękno są ze sobą ściśle powiązane - podkreślił abp Zimoń.

http://www.youtube.com/watch?v=vEGT83TdxMcTomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 15:31
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Śląskie Lejdis, czyli śpiewające dziołszki

Obrazek

Śląskie Lejdis (skład: Agnieszka Jabłonka, Monika Chojnicka, Sylwia Grzywa),

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Mateusz Witański:
A gdzie Dżem?
http://www.dzem.com.pl/
http://www.youtube.com/watch?v=d9jVaoJf-7o

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

ANNA Wyszkoni (wcześniej łzy)
http://www.youtube.com/watch?v=mkrGBe8YhUI

Łzy
http://www.youtube.com/watch?v=QDlbFuhMVDo

Zespół został założony w 1996 roku w Pszowie[1], a pierwszy album, Słońce, ukazał się dwa lata później. Nie przyniósł on grupie popularności i nie stał się komercyjnym sukcesem. Dopiero druga płyta, W związku z samotnością, została zauważona przez szerszą publiczność. Zawierała wielkie przeboje "Agnieszka już dawno..." i "Narcyz", które w 2001 roku dotarły do wysokich miejsc w zestawieniu 30 Ton. Należą dziś do najpopularniejszych utworów zespołu.

Trzeci album został wydany w 2002 roku i nosił tytuł Jesteś jaki jesteś. Choć sprzedał się nieco gorzej od poprzedniego, to wylansował takie hity jak "Jestem jaka jestem", "Ja nie lubię nikogo" i "Anastazja".

Rok 2003 przyniósł największy sukces w karierze grupy – singel "Oczy szeroko zamknięte". Piosenka ta stała się jednym z największych hitów roku, a płyta Nie czekaj na jutro dotarła na szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Sukces ten sprawił, że Łzy zaczęły pojawiać się w polskich mediach, które dotychczas były nieprzychylnie nastawione do zespołu[2]. Kolejnymi przebojami zostały "Anka, ot tak" i "Julia, tak na imię mam". Z tym drugim utworem zespół startował do Eurowizji 2004, zajmując w krajowych eliminacjach II miejsce[3].

Łzy wzięły udział w Sopot Festival w 2005 roku, z piosenką "Przepraszam cię". Nagranie to pochodziło z kolejnego albumu, pt. Historie, których nie było. W 2006 roku, w 10. rocznicę istnienia grupy, ukazała się kompilacja The Best of 1996-2006. Zawierała największe przeboje oraz trzy premierowe nagrania, w tym "Gdybyś był". Z tą kompozycją zespół startował w konkursie premier na XLIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

23 i 24 lipca 2010 zespół reprezentował Polskę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn, gdzie zajął 4 miejsce.

17 listopada 2010 zespół poinformował na swojej stronie internetowej, że zakończył współpracę z Anną Wyszkoni oraz z firmą Rock House Entertainment[4].

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Ewa Sonnet :D<-lepiej nie wpisujcie w google :-)

http://www.ewasonnet.pl/
http://www.youtube.com/watch?v=Kg6riJOGdi0
W 2003 zaczęła współpracę jako fotomodelka topless m.in. z agencją Busty Poland oraz miesięcznikiem CKM.

W 2005 została zauważona przez Roberta Jansona, lidera grupy Varius Manx i w czerwcu ukazał się singel ... i RNB, zwiastun płyty debiutanckiej.

W październiku 2006 ukazał się album Nielegalna z muzyką autorstwa Jansona. Na płycie znalazło się jedenaście utworów nagranych w łódzkim studio. Materiał zmiksował Prince Charles Alexander, współpracujący m.in. z Jennifer Lopez, a zremasterował Tom Coyne w nowojorskim Sterling Sound Studio. Teledysk do utworu ...i RNB powstał w 2005, a do Nie zatrzymasz mnie latem 2006.

W 2008 ukazał się drugi album Hypnotiq z piosenką promującą Cry Cry, producentami utworów byli Tommy Ekman, Jud Friedman i Matt Noble.

Brała udział w pierwszej polskiej edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie.

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Monika Brodka
http://www.youtube.com/watch?v=vlh-sFY1vk4
Młodość

Za wiki
Monika Brodka pochodzi z Twardorzeczki, wsi koło Żywca. Wychowała się w góralskiej rodzinie z tradycjami muzycznymi[3][1]. W wieku sześciu lat podjęła lekcje gry na skrzypcach[3]. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w klasie językowej[3].

Działalność artystyczna

W 2003 roku wzięła udział w trzeciej edycji programu Idol i w styczniu 2004 wygrała jego finał zdobywając 69% głosów[4].

27 września tego samego roku ukazała się pierwsza płyta piosenkarki pt. Mini Album vol. 1[5]. Zawierający sześć piosenek minialbum był promowany singlem "Ten"[5]. Druga część debiutu Brodki została wydana 25 października 2004 pt. Mini Album vol. 2[5]. Również 25 października oba minialbumy zostały wydane na jednej płycie zatytułowanej Album. Wydawnictwo zadebiutowało na 8. miejscu listy OLiS w Polsce. W grudniu 2004 otrzymała nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii Estrada[6].

W 2005 roku Monika Brodka została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach Album Roku Pop, Nowa Twarz Fonografii oraz Wokalistka roku[7]. 10 czerwca dzięki piosence "Miałeś być..." wygrała konkurs premier podczas 42. KFPP w Opolu[8]. Została także wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii Debiut oraz nagrodą słuchaczy Jedynki Polskiego Radia[9]. Nagrodą był koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego. 7 września tego samego roku debiut uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 35 000 egzemplarzy[10]. W październiku Brodka nagrała piosenkę "Horoskop" razem z duetem WSZ & CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów, Jeszcze raz.

20 listopada 2006 roku został wydany drugi album wokalistki zatytułowany Moje piosenki. Promowały go single "Znam cię na pamięć", "Miał być ślub" oraz "Za mało wiem". W 2008 roku Brodka nagrała trzy nowe piosenki, "Znowu przyszło mi płakać", "Mam nowy plan" oraz "Piosenka z głowy", na potrzeby serialu BrzydUla emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVN.

20 września 2010 roku ukazał się trzeci album studyjny wokalistki pt. Granda[11]. Muzykę na płytę skomponował Bartosz Dziedzic wraz z Moniką Brodką[12]. Wyjątek stanowi utworu "Hejnał", który przygotował ojciec piosenkarki Jan Brodka oraz Dziedzic, który również wyprodukował wszystkie kompozycje[12]. Słowa do piosenek napisała sama piosenkarka, a także Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno[13]. Wydawnictwo było promowane w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour[14].

Działalność pozamuzyczna

W 2004 roku Monika Brodka gościła w 86. odcinku programu talk-show Kuba Wojewódzki emitowanym wówczas przez telewizję Polsat. W 2006 roku piosenkarka zagrała epizodyczną rolę Kingi w serialu Fala zbrodni emitowanym na antenie telewizji Polsat[3]. Tego samego roku ponownie gościła w programie Kuba Wojewódzki na antenie telewizji TVN. W 2007 roku wystąpiła w dubbingowej roli w filmie animowanym Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcieliła się w postać Karai[15]. W 2010 roku wokalistka wystąpiła gościnnie w programie Wstajesz i wiesz emitowanym przez stację TVN24. Następnie wystąpiła gościnnie w magazynie porannym Dzień Dobry TVN.

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Wojciech Kilar
http://www.youtube.com/watch?v=YrE-CZesQXA&feature=rel...
Urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie w Polsce (obecnie miasto należy do Ukrainy). Jego dom rodzinny znajdował się przy ulicy Sapiehy 59. Ojciec kompozytora był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko, z wielką niechęcią brał lekcje gry na fortepianie u pani Reissówny. Po przymusowym wysiedleniu z ojczystego Lwowa, w 1945 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie.
http://www.youtube.com/watch?v=gkcosqj1CaY&feature=rel...
Jako pianista zadebiutował w 1947 roku na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce. W latach 1947-48 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie, zaś w latach 1948-1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z najwyższym odznaczeniem uzyskał w 1955 roku. W latach 1955-58 był asystentem Woytowicza w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1957 roku uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt. W latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego kształcił się pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.
Kilar zadebiutował w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem polskiego i
europejskiego neoklasycyzmu. Kompozytor sięgał do klasycznych form i gatunków (Mała uwertura, I i II Symfonia, Sonata na róg i fortepian), także do klasycznej melodyki, orkiestry i brzmienia. Czerpał z twórczości Béli Bartóka, Igora Strawińskiego, Dymitra Szostakowicza, Siergieja Prokofjewa. W 1960 roku za odę Béla Bartók in memoriam otrzymał nagrodę fundacji L. Boulanger w Bostonie.

Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem, nawiązywał do serializmu i dodekafonii. Ważne utwory z tego okresu to: oparty na wierszu Rilkego Herbsttag, jazzujący Riff 62, Générique (1963), Diphtongos (1964) na chór mieszany i orkiestrę, dodekafoniczny Springfield Sonnet oraz Training 68 na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian, minimalistyczno-sonorystyczne Upstairs-Downstairs na dwa chóry dziecięce i orkiestrę.

W połowie lat siedemdziesiątych Kilar uprościł swój język muzyczny, zaczął coraz wyraźniej nawiązywać do tradycji, w jego muzyce pojawiły się inspiracje ludowe i religijne. Punktem zwrotnym był Krzesany (1974). Ważne dzieła z tego okresu to: Przygrywka i kolęda (1972) na cztery oboje i smyczki, Bogurodzica (1975) na chór mieszany i orkiestrę, Kościelec 1909 (1976) - poemat symfoniczny napisany na 75-lecie Filharmonii Narodowej, nawiązujący do tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza, Siwa mgła (1979) na baryton i orkiestrę, Exodus (1980), Angelus (1984) na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, Orawa (1986) na orkiestrę kameralną, Preludium chorałowe (1988).

Z okazji przypadającego Jubileuszu 100-lecia Filharmonii Warszawskiej, na zamówienie jej dyrektora Kazimierza Korda, Wojciech Kilar skomponował mszę w intencji pokoju na nowe tysiąclecie: Missa pro pace (A. D. 2000) na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Światowe prawykonanie miało miejsce 12 stycznia 2001 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dzieło przyjęto z wielkim entuzjazmem, stało się tematem książki artystycznej wydanej przez znanego twórcę Jacka Wdzięczaka.

Mimo entuzjazmu części publiczności, te religijne utwory zapoczątkowane przez Angelus, a kontynuowane przez kolejne utwory sakralne, takie jak Missa pro pace, u wielu krytyków wywołały konsternację swoją prostotą, a nawet prymitywizmem (źródłem dodatkowych kontrowersji bywa religijność kompozytora[1]), a Stefan Kisielewski styl ten nazwał socrealizmem liturgicznym, podkreślając jego podobieństwo do panegirycznych kantat "dla mas" pisanych w czasach stalinowskich.

Niekwestiowana jest natomiast pozycja Kilara jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Jego związki z filmem zaczęły się już w 1958, kiedy napisał muzykę do Narciarzy N. Brzozowskiej. Współpracował z wieloma reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion. O ile sukcesy religijnych utworów komponowanych w ostatnich latach właściwie ograniczają się do polskiej publiczności, to międzynarodowym uznaniem i popularnością cieszy się jego muzyka filmowa, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor Drakulą.
Nagrody i odznaczenia [edytuj]

Wojciech Kilar jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. wspomnianą wyżej nagrodę kompozytorską im. L. Boulanger, nagrodę fundacji A. Jurzykowskiego, nagrodę Lux ex Silesia (1995), nagrodę Złotego berła (2000) i Feniksa (2008).

Za muzykę do filmu Pan Tadeusz Kilar otrzymał Złotą Kaczkę oraz Platynową Płytę za 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Za ścieżkę muzyczną do filmu Dracula otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich.
Gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd

W 1998 został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. 16 października 1998 na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. W dowód uznania dla jego twórczości otrzymał 10 marca 1999 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. 9 marca 2001 roku został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jest również członkiem Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego. Od 2006 roku jest Członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Jest patronem szkół muzycznych w Dzierżoniowie, Rzeszowie i szkoły w Wodzisławiu Śląskim). W 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a podczas kampanii przed wyborami do parlamentu w 2007 udzielił wsparcia partii Prawo i Sprawiedliwość. 23 marca 2006 został honorowym obywatelem Katowic, zaś 21 kwietnia 2006 Wodzisławia Śląskiego. Członek Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego.

19 listopada 2008 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, za propagowanie polskiej kultury w kraju i za granicą[2].

8 czerwca 2009, podczas targów Sacroexpo w Kielcach, odebrał z rąk JE arcybiskupa Gianfranco Ravasi medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury[3].

10 października 2009 został laureatem specjalnej, jubileuszowej nagrody Totus 2009, przyznawanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ważniejsze dzieła [edytuj]

* Mała uwertura na orkiestrę, 1955
* Symfonia nr 1 na smyczki, 1955
* Oda Béla Bartók in memoriam, 1956
* Symfonia nr 2 Sinfonia Concertante na fortepian i orkiestrę, 1956
* Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę perkusyjną, 1958
* Diphtongos, 1964
* Training 68, 1968
* Upstairs-Downstairs, 1971
* Przygrywka i kolęda na orkiestrę smyczkową i 4 oboje, 1972
* Krzesany na orkiestrę, 1974
* Bogurodzica na chór mieszany i orkiestrę, 1975
* Kościelec 1909 na orkiestrę, 1976
* Siwa mgła na baryton i orkiestrę, 1979

* Exodus na chór mieszany i orkiestrę, 1981
* Victoria na chór mieszany i orkiestrę, 1983
* Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę, 1984
* Orawa na orkiestrę smyczkową, 1986
* Preludium chorałowe na orkiestrę smyczkową, 1988
* Koncert na fortepian i orkiestrę, 1997
* Missa pro pace (A. D. 2000) na gł. solowe,chór mieszany i orkiestrę, 2001
* Symfonia nr 3 September Symphony, 2003 - hołd ofiarom 9/11
* Symfonia nr 4 Sinfonia de motu, 2005 - z okazji Światowego Roku Fizyki
* Ricordanza na orkiestrę smyczkową, 2005
* Magnificat na gł. solowe,chór mieszany i orkiestrę, 2006
* Symfonia nr 5 Adwentowa na chór mieszany i orkiestrę, 2007
* Te Deum na gł. solowe,chór mieszany i orkiestrę, 2008 - z okazji 90. rocznicy Niepodległości Polski

Wybrana filmografia [edytuj]

* Narciarze, 1958
* Lunatycy, 1959
* Nikt nie woła, 1960
* Giuseppe w Warszawie, 1964
* Salto, 1965
* Marysia i Napoleon, 1966
* Sami swoi, 1967
* Westerplatte, 1967
* Człowiek z M-3, 1968
* Lalka, 1968
* Samotność we dwoje, 1968
* Przygody pana Michała, 1969
* Sól ziemi czarnej, 1969
* Struktura kryształu, 1969
* Rejs, 1970
* Perła w koronie, 1971
* Zazdrość i medycyna, 1973
* Hubal , 1973
* Ziemia obiecana, 1974
* Bilans kwartalny, 1975

* Barwy ochronne, 1976
* Smuga cienia, 1976
* Trędowata, 1976
* Rodzina Połanieckich, 1978
* Przypadek, 1981
* Kronika wypadków miłosnych, 1985
* Dracula (Bram Stoker's Dracula), 1992
* Śmierć i dziewczyna
(Death and the Maiden), 1994
* Faustyna, 1994
* Śmierć jak kromka chleba, 1994
* Cwał, 1996
* Portret damy (The Portrait of a Lady), 1996
* Brat naszego Boga, 1997
* Dziewiąte wrota (The Ninth Gate), 1999
* Pan Tadeusz, 1999
* Tydzień z życia mężczyzny, 1999
* Życie jako śmiertelna choroba
przenoszona drogą płciową, 2000
* Suplement, 2001
* Pianista (The Pianist), 2002
http://www.youtube.com/watch?v=itR0-I9idXk
* Zemsta, 2002
* Persona non grata, 2005Marek Bronisław Hubert edytował(a) ten post dnia 03.12.10 o godzinie 19:40
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Hasiok (założony w 1996r)
http://www.youtube.com/watch?v=r-OtAd5bV_M

http://www.hasiok.art.pl/index1.php
http://www.myspace.com/hasiok

Hasiok tworzą:
Muzg - teksty, nieobecność na koncertach; nadworny kompozytor
Robert Binias /Robur/ teksty, wokal

oraz:
Marek Maksim /Max/ klawisze
Marek Kosiński /kOSa/ bas
Piotr Szarafiński/Pyjter/ perkusja, wokal
Bartek Bereska gitara
Michał Stemplowski /Stempel/ gitara, wokal
Dzieje najnowsze
W 2008 roku grupa, jeszcze w starym składzie z Pyjtrem i Baginiakiem otwiera scenę Off imprezy Fryderyki w warszawskiej Fabryce Trzciny. Zdając sobie sprawę, że postępująca komercjalizacja mediów oraz wszechogarniające zidiocenie utrudnia zadanie tak obrazoburczemu zespołowi, Hasiok jednak nie ma zamiaru złożyć broni, wydaje więc nową płytę pt. "Znak niepokoju" - premiera 2 października 2009 r. (wydawca "Box Music").
Na płycie pojawili się znamienici goście: Maciek Maleńczuk, Artur Gadowski. Zmienił się również producent i aranżer, co zaowocowało nowym drapieżnym brzmieniem. Koncerty są esencją energii zawartej w Hasioku, trzeba to zobaczyć na żywo, żeby to poczuć. Tu nie ma żadnej ściemy, zadaniem Hasioka na koncertach, jest totalna destrukcja zastanej rzeczywistości. Czy to się udaje? Zapraszamy na koncerty! Próbka możliwości w dziale "Media" - polecamy zapis koncertu w radiu Roxy FM. Sam zespół nie podejmuje się klasyfikacji swojej muzyki i sądzi że nie jest to możliwe, skoro z jednej strony podpina się go (bardzo niesłusznie) pod hip-hop, z drugiej "Brudy" kandydowały w muzycznej Jedynce do miana najlepszej piosenki poetyckiej, a w krakowskiej Rotundzie określono HASIOKA jako wykonawcę Classic Rock, z trzeciej strony na każdej płycie kto inny komponuje muzykę. Wydaje się, że najlepiej po prostu wziąć do ręki płytę i wrzucić ją do najbliższego odtwarzacza lub wybrać się na jeden z nadchodzących koncertów. Ostrzegamy, że koncertowo HASIOK brzmi nieco ciężej niż na płytach, a zachowania lidera bywają znacznym odstępstwem od normalnego podrygiwania na scenie i mogą sprawiać wrażenie, że traci on zmysły, nie martwmy się jednak o jego zdrowie psychiczne, póki HASIOK gra, reszta też będzie grała.

Mniej stare dzieje
Po kilkuletniej przerwie w działalności, spowodowanej koniecznością zarabiania na chleb po ukończeniu nauki, HASIOK na przełomie lat 2oo2 i 2oo3 wydał płytę pt. "Siła Konkretu" i biorąc pod uwagę jej nieujarzmioną treść zawartą w tekstach i muzyce ponownie namieszał odbiorcom w głowach. W ramach promocji "Siły Konkretu" panowie z Hasioka, występują m.in. z U.K. Subs i Kultem oraz na dwóch koncertach w Stodole i oczywiście w lokalnych śląskich klubach takich jak np Leśniczówka.

Stare dzieje
HASIOK znaczy po śląsku śmietnik. Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach na bazie pomysłu zaprezentowania jędrnych tekstów napisanych przez Guru (teraz Muzga) i Robura (wtedy jeszcze zwanego Wulgarem). Wkrótce potem do zarodka zespołu dołączył Marian, jako twórca poruszającej muzyki. HASIOK nigdy nie był i nie chciał być zespołem tzw. głównego nurtu. Związał się kontraktem z firmą płytową "Eska" z Zabrza (kiedyś wydawała KAZIKA i RÓŻE EUROPY), która wydała w 1996 jego debiutancki singiel i płytę "Brudy". Płyta została nagrana wyłącznie pod dyktando zespołu, firma nie miała żadnego wpływu na jej kształt. Wydanie płyty pomimo braku promocji odbiło się echem w Polsce. HASIOKA puszczano zarówno w radiowej Trójce, Jedynce jak i w rozgłośniach komercyjnych, w tym RMF FM oraz wielu innych. Zespół był osobiście dwukrotnie zapraszany do radiowej Trójki, wystąpił też dwukrotnie w TVP 3 Katowice oraz w lokalnych rozgłośniach radiowych (TOP, FLASH, RODŁO i in). Największym chyba zaszczytem dla zespołu była nominacja go do paszportów tygodnika "Polityka" w roku 1996. Zespół był obecny w prasie poprzez recenzje i wywiady w takich gazetach jak: "Playboy", "Polityka", "Brum", "Tylko Rock", "Filipinka" i w wielu innych lokalnych periodykach. HASIOK w 1996 i 1997 roku dał kilkanaście koncertów w klubach i salach w całym kraju, występując m.in. z grupą KALIBER 44 oraz Big Cyc. Do słuchania HASIOKA przyznaje się wielu ludzi w całym kraju a także za granicą, wśród znamienitszych miłośników można wymienić: Maćka Maleńczuka, Marka Wiernika, czy Artura Gadowskiego z IRY.

Obrazek

współczesna muza prawdziwa ;)Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 04.12.10 o godzinie 12:46
Mateusz S.

Mateusz S. TurboCare S.A.

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

http://www.youtube.com/watch?v=TozdvXVJ9p0
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

http://www.youtube.com/watch?v=w3x531U16PQ
Searching For Calm
wokal Michał Maślak
perkusja Bartosz Lichołap

nowa płyta "Celestical Greetings"
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Myslovitz
http://www.myslovitz.pl/news.php

Obrazek


Dyskografia:
http://www.myslovitz.pl/dyskografia.php

Skład:
Artur Rojek (wokal, gitara)
- data urodzenia: 6 maja 1972

Wojtek Powaga (gitara)
- data urodzenia: 18 lutego 1972

Przemek Myszor (gitara, inst. klawiszowe)
- data urodzenia: 13 lipca 1969

Wojtek Kuderski (perkusja)
- data urodzenia: 9 listopada 1972

Jacek Kuderski (gitara basowa, wokal)
- data urodzenia: 28 sierpnia 1970

konto usunięte

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Alternatywny metal z Tarnowskich Gór i zespół MOUGA

http://www.youtube.com/watch?v=i5qtCrT3kxQ
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...


Obrazek

Irek Dudek - rock`n`rollowiec i bluesman, szerokiemu kręgowi odbiorców znany jako Shakin` Dudi. Artysta niepokorny i poszukujący. Wokalista i wirtuoz gry na harmonijce. Showman, dla którego scena jest prawdziwym żywiołem. Irek rozpoczął swoją karierę w bluesowej Apokalipsie. Później był Irjan i Irek Dudek Blues Session. Liczne koncerty, festiwale (w tym Rawa Blues, obecnie największy bluesowy festiwal w Europie, który Dudek organizuje co roku). Wierne grono fanów, których fascynował stylowy, czarny wokal Dudka. W jego bluesowych poszukiwaniach uczestniczyło wielu znanych muzyków: Borysewicz, Apostolis, Błędowski, Urny. Bez niego nie było by Rawa Blues Festival
vel Shakin'Dudi - ale to uproszczenie =>pełny skład tego zespołu:
* Irek Dudek - śpiew
* Darek Dusza - gitara
* Tomasz Pala - fortepian
* Łukasz Sosna - saksofon tenorowy
* Ireneusz Głyk - perkusja
* Bartłomiej Stuchlik - kontrabas
Poza tym przez Shakin Dudi w ostatnich latach przewinęło się wielu wybitnych muzyków, m.in. Krzysztof Głuch, Andrzej Rusek, Christian Broniarz, Alek Korecki, Marek Surzyn, Filip Woźniak i inni.
strona Irka: http://www.irekdudek.pl/
strona Shakin'Dudi: http://www.shakindudi.pl/
strona Big Bandu Dudka: http://dudek.rawablues.com/
strona Rawa Blues Festival: http://www.rawablues.com/pl/Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 14.12.10 o godzinie 15:14
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Krzak
http://www.youtube.com/watch?v=nHTcEJtUme4
jego ludzie: http://www.krzak-band.com/ludzie.html

KRZAK, będąc zespołem instrumentalnym, najlepiej sprawdzającym się na koncertach, z powodzeniem konkurował z wykonawcami o bardziej komercyjnych inklinacjach i należał bez wątpienia do najpopularniejszych grup rockowych lat '70 i '80 w Polsce. Karierę zespołu podzielić można na cztery etapy:

I. Etap pierwszy - prehistoryczny:
Obejmuje lata 1972-1974, w którym to instrumentalny kwartet - Jan Błędowski (skrzypce), Maciej Radziejewski (gitara), Jacek Gazda (bass) i Wojciech Grabiński (perkusja) nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia (m.in. utwór pt. "Krzak") i zaangażowany został przez Czesława Niemena do nagrania płyty "Aerolit".

II. Etap drugi - właściwy:
Obejmuje lata 1975-1982, w którym to działa najpopularniejszy, nadal instrumentalny, skład zespołu - Jan Błędowski (skrzypce), Jerzy Kawalec (bass), Leszek Winder (gitara) oraz grający od 1979 roku Andrzej Ryszka (perkusja). W 1981 roku po odejściu Błędowskiego trio - Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder - pozyskało stałego współpracownika w osobie gitarzysty Andrzeja Urnego (ex-Dżem), który po roku dołączył do grupy Perfect. W tym okresie zespół nagrał dwie złote płyty: LP "Krzak Blues Rock Band" (1981) i EP "Kawa Blues" (1981) a także long-play "Paczka" (1982) i trzy single.

III. Etap trzeci - eksperymentalny:
Obejmuje lata 1982-1983, w którym to instrumentalne trio Krzak przekształciło się stopniowo w siedmioosobową super-grupę. Grali w niej, obok wymienionej trójki, harmonijkarz, Ryszard Skibiński (ex-Kasa Chorych); gitarzyści Antymos Apostolis (ex-SBB) i Leszek Dranicki (ex-Baszta) oraz wokalista Jorgos Skolias. W tym okresie z zespołem współpracowali okazjonalnie: wokalista Ryszard Riedel (Dżem), skrzypek Krzesimir Dębski (String Connection), trębacz Ziut Gralak (Tie Break) oraz organiści: Wojciech Karolak, Rafał Rękosiewicz i Józef Skrzek. Z tego okresu pochodzi LP "Krzak'i" (1983). KRZAK po raz ostatni wystąpił oficjalnie 21 maja 1983 roku na festiwalu Rock Arena w Poznaniu. Po śmierci Ryszarda Skibińskiego zespół w różnych składach zagrał jeszcze kilka koncertów klubowych w Berlinie Zachodnim i zawiesił działalność na lat przeszło osiemnaście.

IV. Etap czwarty - powrót:
Obejmuje lata 2001-2003, w którym zespół działa ponownie w swoim najsłynniejszym składzie - Jan Błędowski, Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder. Z tego okresu pochodzi płyta: "Live in Waltrop" i "Radio Concert 2002". Po śmierci Jerzego "Kawy" Kawalca (9.09.2003) zespół postanowił się rozwiązać. Jego kontynuacją, w pewnym sensie, była grupa Błędowski-Winder Band.

W 2006 roku grupa Krzak powraca z nową energią w składzie Błędowski - Winder - Ryszka. Na koncertach będą występować z specjalnie zaproszonymi basistami i innymi muzykami. W lutym 2007 roku grają trasę koncertową po Polsce z Krzysztofem Ścierańskim. W planach nowe wydawnictwa, nowe koncerty, nowa muzyka...
Do posłuchania:
http://www.krzak-band.com/mp3.html

Obrazek

P.S ich ostatnim wydawca było Metal Mind Production - dzis dotarła wiadomość że Tomasz odszedł - on juz nic z nimi nie wyda :(
Michał Jarczyk

Michał Jarczyk j. niemiecki -
szukający pracy,
jakiejkolwiek,
nauczyciel...

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Prośba,
czy ktoś może ma, lub wie gdzie szukać i pod jakim tytułem śląskiej wersji tego szlagra? Z góry dziękuję

http://www.youtube.com/watch?v=yWj0yImBwvw

Montag, Dienstag, Mittwoch,
Donnerstag Freitag, Samstag, Sonntag,
jeder Tag vergeh't ohne Ziel.
Fr mich sieht der Sonntag wie Montag aus,
der Alltag ist berall zu Haus,
jeden Tag dasselbe Spiel.
Vielleicht gibt es irgendwo einen Sinn
und irgendwer weiss den Weg dorthin,
wo Liebe wohnt.

Weil Montag, Dienstag, Mittwoch,
Donnerstag Freitag, Samstag, Sonntag,
weil kein Tag ohne Liebe sich lohnt.
Oh-oh-oh-oh-oh-oh wann kommst du?
Oh-oh-oh-oh-oh-oh wann kommst du?
Wenn du geh'n willst, lass ich dich geh'n
woran du glaubst werd' ich verste'hn.

Du kannst fragen, was du nie fragst,
alles sagen, was du nie sagst.
Du kannst trumen, wovon du gern trumst,
und versumen, was du gern versumst.
Wem du treu sein willst, dem sei doch treu,
Wenn du frei sein willst, dann bist du frei.

Oh-oh-oh-oh-oh-oh, wann kommst du?

Vielleicht gibt es...

Oh-oh

More lyrics: http://www.lyricsmode.com/lyrics/d/daliah_lavi/#share
Marek S.

Marek S. W każdym procesie
kluczową rolę
odgrywa człowiek

Temat: Ścisz ta lajera! (zbiorczy na muzykę, film, itp -...

Tomasz W.:
Hasiok (założony w 1996r)

http://www.hasiok.art.pl/index1.php
http://www.myspace.com/hasiok

Hasiok tworzą:
Muzg - teksty, nieobecność na koncertach; nadworny kompozytor
Robert Binias /Robur/ teksty, wokal

oraz:
Marek Maksim /Max/ klawisze
Marek Kosiński /kOSa/ bas
Piotr Szarafiński/Pyjter/ perkusja, wokal
Bartek Bereska gitara
Michał Stemplowski /Stempel/ gitara, wokal
Dzieje najnowsze
W 2008 roku grupa, jeszcze w starym składzie z Pyjtrem i Baginiakiem otwiera scenę Off imprezy Fryderyki w warszawskiej Fabryce Trzciny. Zdając sobie sprawę, że postępująca komercjalizacja mediów oraz wszechogarniające zidiocenie utrudnia zadanie tak obrazoburczemu zespołowi, Hasiok jednak nie ma zamiaru złożyć broni, wydaje więc nową płytę pt. "Znak niepokoju" - premiera 2 października 2009 r. (wydawca "Box Music").
Na płycie pojawili się znamienici goście: Maciek Maleńczuk, Artur Gadowski. Zmienił się również producent i aranżer, co zaowocowało nowym drapieżnym brzmieniem. Koncerty są esencją energii zawartej w Hasioku, trzeba to zobaczyć na żywo, żeby to poczuć. Tu nie ma żadnej ściemy, zadaniem Hasioka na koncertach, jest totalna destrukcja zastanej rzeczywistości. Czy to się udaje? Zapraszamy na koncerty! Próbka możliwości w dziale "Media" - polecamy zapis koncertu w radiu Roxy FM. Sam zespół nie podejmuje się klasyfikacji swojej muzyki i sądzi że nie jest to możliwe, skoro z jednej strony podpina się go (bardzo niesłusznie) pod hip-hop, z drugiej "Brudy" kandydowały w muzycznej Jedynce do miana najlepszej piosenki poetyckiej, a w krakowskiej Rotundzie określono HASIOKA jako wykonawcę Classic Rock, z trzeciej strony na każdej płycie kto inny komponuje muzykę. Wydaje się, że najlepiej po prostu wziąć do ręki płytę i wrzucić ją do najbliższego odtwarzacza lub wybrać się na jeden z nadchodzących koncertów. Ostrzegamy, że koncertowo HASIOK brzmi nieco ciężej niż na płytach, a zachowania lidera bywają znacznym odstępstwem od normalnego podrygiwania na scenie i mogą sprawiać wrażenie, że traci on zmysły, nie martwmy się jednak o jego zdrowie psychiczne, póki HASIOK gra, reszta też będzie grała.

Mniej stare dzieje
Po kilkuletniej przerwie w działalności, spowodowanej koniecznością zarabiania na chleb po ukończeniu nauki, HASIOK na przełomie lat 2oo2 i 2oo3 wydał płytę pt. "Siła Konkretu" i biorąc pod uwagę jej nieujarzmioną treść zawartą w tekstach i muzyce ponownie namieszał odbiorcom w głowach. W ramach promocji "Siły Konkretu" panowie z Hasioka, występują m.in. z U.K. Subs i Kultem oraz na dwóch koncertach w Stodole i oczywiście w lokalnych śląskich klubach takich jak np Leśniczówka.

Stare dzieje
HASIOK znaczy po śląsku śmietnik. Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach na bazie pomysłu zaprezentowania jędrnych tekstów napisanych przez Guru (teraz Muzga) i Robura (wtedy jeszcze zwanego Wulgarem). Wkrótce potem do zarodka zespołu dołączył Marian, jako twórca poruszającej muzyki. HASIOK nigdy nie był i nie chciał być zespołem tzw. głównego nurtu. Związał się kontraktem z firmą płytową "Eska" z Zabrza (kiedyś wydawała KAZIKA i RÓŻE EUROPY), która wydała w 1996 jego debiutancki singiel i płytę "Brudy". Płyta została nagrana wyłącznie pod dyktando zespołu, firma nie miała żadnego wpływu na jej kształt. Wydanie płyty pomimo braku promocji odbiło się echem w Polsce. HASIOKA puszczano zarówno w radiowej Trójce, Jedynce jak i w rozgłośniach komercyjnych, w tym RMF FM oraz wielu innych. Zespół był osobiście dwukrotnie zapraszany do radiowej Trójki, wystąpił też dwukrotnie w TVP 3 Katowice oraz w lokalnych rozgłośniach radiowych (TOP, FLASH, RODŁO i in). Największym chyba zaszczytem dla zespołu była nominacja go do paszportów tygodnika "Polityka" w roku 1996. Zespół był obecny w prasie poprzez recenzje i wywiady w takich gazetach jak: "Playboy", "Polityka", "Brum", "Tylko Rock", "Filipinka" i w wielu innych lokalnych periodykach. HASIOK w 1996 i 1997 roku dał kilkanaście koncertów w klubach i salach w całym kraju, występując m.in. z grupą KALIBER 44 oraz Big Cyc. Do słuchania HASIOKA przyznaje się wielu ludzi w całym kraju a także za granicą, wśród znamienitszych miłośników można wymienić: Maćka Maleńczuka, Marka Wiernika, czy Artura Gadowskiego z IRY.
współczesna muza prawdziwa ;)

Robur rządzi, bez dwu zdań... każdemu, kto lubi trochę mocniejsze brzmienie i bardzo niekonwencjonalne koncerty polecam wywody Hasioka na żywo :)
A tu sam Robur... cały on :)

Obrazek

taki lekki off-top...Marek Stabach edytował(a) ten post dnia 19.12.10 o godzinie 11:07

Następna dyskusja:

Reklamki, promocje, szkolen...




Wyślij zaproszenie do