Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

„Daj ut ja pobruczę, a ty pocziwaj” wypowiedziane przez pochodzącego z Czech chłopa Brukałę do swej żony Ślązaczki, zapisał opat Piotr (Niemiec ) z klasztoru cystersów w Henrykowie po łacinie.
i dalej szło już zawsze tak ze śląską literaturą - zawsze była cudza, nie nasza - polska lub niemiecka albo jeszcze inna a nie śląska ;)
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

Tomek, masz rację, nazwa poprzedniego wątku mizerna, ale byłem już srodze zmęczony i nie chciało mi się wymyślać:)

Zaczynamy ponownie.

DOTYCHCZAS W TEMACIE ZNAJDUJĄ SIĘ INFORMACJE O NASTĘPUJĄCYCH ŚLĄSKICH LUDZIACH PIÓRA:

Bienek, Horst (1930-1990)
Eckert, Horst (Janosch) (1931)
Eichendorff, Joseph von (1788-1857)
Kuczok, Wojciech (1972)
Lubosz, Bolesław (1928-2001}
Roździeński, Walenty (ok. 1570-1640)
Wojaczek, Rafał (1945-1971)


WALENTY ROŹDZIEŃSKI

Dariusz Rott

Walenty Roździeński

Walenty Roździeński, kuźnik śląski i poeta, szlachcic siewierski, urodził się ok. 1570 roku we wsi Roździeń (obecnie jedna z dzielnic Katowic – Szopienice). Był synem Jakuba zwanego Bruśkiem, właściciela karczmy w Roździeniu i nie znanem nam z imienia córki Sycha (Zycha) Boguckiego. Pochodziła ona ze starego kuźniczego rodu. Szkołę parafialną ukończył Roździeński prawdopodobnie w sąsiednich Mysłowicach, a w rodzinnej kuźnicy nauczył się zawodu kuźniczego. Po śmierci matki Walenty razem z bratem Janem objęli w użytkowanie jej kuźnię wraz z ciążącymi na niej długami. Były one przyczyną procesów sądowych, jakie Roździeński wytaczał w latach 1591, 1594, 1596 panom mysłowickim. Proces z roku 1596, który wytoczył Roździenski swej pani, Katarzynie Salamonowej przed sądem dominialnym w Pszczynie zakończył się jego przegraną. Sąd nakazał spłacić mu długi solidarnie wraz ze spadkobiercami po nieżyjącym już bracie i 28 czerwca 1596 roku nakazał uwięzić Roździeńskiego. Prawdopodobnie w więzieniu nie przebywał jednak zbyt długo. Po wyjściu z więzienia kierował kuźnicami niweckimi. W 1602 roku toczył spór z Janem Dąbskim najpierw przed sądem starosty siewierskiego, a później przed sądem apelacyjnym w Krakowie. W następnych latach dokonała się stabilizacja życia zawodowego i społecznego Roździenskiego, który uzyskał szlachectwo Księstwa Siewierskiego. Należy przypuszczać, że w latach 1602–1610 pracował nad wierszowanym poematem o hutnikach, przygotowując rękopis do druku. Około 1605–1606 wraz z rodziną przeniósł się do Kozichgłów. Związany był z protestanckim kręgiem skupionym w Koszęcinie wokół Andrzeja Kochcickiego, który był jego mecenasem, utrzymywał bliskie kontakty z kręgiem dworskim w Pilicy, skupionym wokół kasztelana oświęcimskiego Wojciecha Padniewskiego, a także z Krakowem i jego kulturą. W swej bibliotece zgromadził Roździeński spory księgozbiór, o czym dowiadujemy się z akt procesowych. 26 czerwca 1617 roku Roździeński ożenił się po raz drugi z Anną Woszczynianką. Jego syn z pierwszego małżeństwa, Władysław, zapisał się w 1626 roku do Akademii Krakowskiej. Po jej ukończeniu zamieszkał z ojcem i macochą w Kozichgłowach. Ślub wzięli w Kościele Mariackim w Krakowie. Zmarł między 1640 a 1642 rokiem, a jego żona na przełomie lat 1643 i 1644. Miał brata Jana oraz siostry Dorotę i Annę.
W 1612 roku, w oficynie drukarskiej Szymona Kempiniego w Krakowie ukazał się poemat Officina ferraria abo huta i warstat szlachetnego dzieła żelaznego. Roździeński przedstawił w nim dzieje górnictwa i hutnictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku, informował o technikach pracy hutniczej, rodzimym folklorze górniczym i hutniczym (pisał m.in. o skarbnikach i ubożach). Na szczególną uwagę zasługuje końcowy rozdział poematu zatytułowany Własny konterfekt abo wyobrażenie żywota kuźniczego:

Nie wiem, czemu się mojej tak barzo osobie
Dziwujesz? Czy-ć się mój kształt nie podoba tobie?
Podobno, żem to czarny by sadzelnik jaki,
Jestem kuźnik w tym kształcie – jak mię widzisz – taki.

Od ogniać i dymu tak barzo szczyrniało
Na mnie – jako tu oto widzisz – wszystko ciało.
A stąd nie dbam o świetne i o cudne szaty,
Bo się też tu nie zejdą do naszej roboty.

Jestem właśnie jakoby Murzyn uczerniony
Po wszem ciele i ogniem srodze popalony.
Wstąp jeno – obaczysz – tu do nas, jako każdy
Musi się w naszej hucie z ogniem biedzić zawżdy.
[...]

Utwór Roździeńskiego charakteryzuje się oryginalną zawartością treściową oraz ciekawą formą literacką. Tekst Roździeńskiego poprzedzili dwoma epigramatami łacińskimi dwaj poeci z kręgu Andrzeja Kochcickiego Daniel Murovius i Paweł Tvardocus.
Unikatowy egzemplarz utworu został odkryty w 1929 roku przez ks. Leona Formanowicza w zbiorach Biblioteki Kapituły Gnieźnieńskiej. Pierwsze wydania tekstu są zasługą Romana Pollaka (1933 – edycja skrócona, 1936 – pierwsze pełne wydanie, 1948 – kolejne). W 1962 roku ukazało się wydanie jubileuszowe poematu, a w 1976 – edycja angielska.
Poematowi Roździeńskiego poświęcili swoje studia historycy literatury, językoznawcy, folkloryści, badacze dziejów górnictwa i hutnictwa. Postać samego Roździeńskiego i jego dzieło były współcześnie kanwą utworu dramatycznego Jana Kazimierza Zaremby, prozy Jerzego Sikory oraz utworów poetyckich Bolesława Lubosza i Krystiana Pryndy.
O jedynym utworze autorstwa Roździeńskiego Czesław Hernas pisał obrazowo:

Officina ferraria wnosiła do literatury XVII wieku nowy temat: patos i piękno pracy fizycznej i nobilitowała [...] obdartego bohatera, mówiła o pożytku i heroizmie jego pracy. [...] w zbiorowym portrecie proletariuszy tamtych czasów w sczerniałych od ognia bohaterach odkrywała dumę i honor zawodowy, przyznawała im prawo do pełnej godności humanistycznej.

Wybór literatury:

Walenty Roździeński, Officina ferraria abo Huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego, oprac. R. Pollak i in., Wrocław 1966.
Nowe Roździeńsciana. Studia o Walentym Roździeńskim i jego dziele "Officina ferraria", red. A. Jarosz. Wrocław 1985.
Roździeńsciana. Studia o Walentym Roździeńskim autorze "Officina ferraria" z 1612 r., red. S. Rospond. Wrocław 1965.
J. Piaskowski, Walenty Roździeński i jego poemat hutniczy "Officina ferraria", Katowice 1991.
Walenty Roździeński (1570–1641) i jego poemat "Officina Ferraria ábo Hutá y wársztát z kuźniámi szlachetnego dźieła zelaznego", praca zbiorowa, Katowice 2002.

http://skarbiec-slaski.itatis.pl/strony_www/www.sk...


Obrazek



Obrazek



Obrazek


I na okrasę:


Obrazek
Lubosz Danielewski edytował(a) ten post dnia 08.12.10 o godzinie 01:23
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

HORST BIENEK

Dzieciństwo spędził w robotniczej części Gliwic. W 1945 został wysiedlony do Niemiec (decyzję o opuszczeniu Gliwic podjął samodzielnie, ponieważ zakazano używania języka niemieckiego i przestała wychodzić niemieckojęzyczna prasa) i znalazł się w radzieckiej strefie okupacyjnej. Pobierał nauki u Bertolda Brechta w Berlinie Wschodnim.

W 1951 został aresztowany przez NKWD, pod zarzutem działania przeciwko polityce kulturalnej NRD i skazany na dwadzieścia pięć lat ciężkiej pracy w Workucie (ZSRR). W 1955 na podstawie amnestii został zwolniony i osiadł się w RFN, gdzie pracował jako redaktor radiowy, lektor i reżyser teatralny.

Gliwice odwiedził w 1987, czterdzieści dwa lata po ich opuszczaniu, przy okazji realizacji filmu biograficznego. Uważał się za niemieckojęzycznego Ślązaka i wyraził opinię, za którą został skrytykowany, jakoby Niemcy sami spowodowali utratę Śląska, popierając politykę Adolfa Hitlera.

W swoich pierwszych pracach zajmował się doświadczeniami okresu łagrowego. Później swoją literacką twórczość związał z Gliwicami i Śląskiem. Najwyżej cenionym dziełem Bienka jest gliwicka tetralogia: Pierwsza polka, Wrześniowe światło, Czas bez dzwonów oraz Ziemia i ogień.

Akcja wspomnianych powieści toczy się w Gliwicach w okresie II wojny światowej, a w losach bohaterów odnaleźć można liczne wątki autobiograficzne. Zmarł na AIDS 7 grudnia 1990 w Monachium.

Horst Bienek jest także wydawcą albumu zdjęć przedwojennego Śląska Album śląski (Schlesischer Bilderbogen (Siedler, Berlin, 1986) oraz autorem eseju poświęconego tej pracy. Autorką zdjęć jest Ursula Ebell-Schwager.

Jego nazwiskiem nazwano ulicę w Gliwicach, a na rodzinnym domu w Gliwicach Zatorzu (niem. Stadtwald) umieszczono pamiątkową tablicę.

Twórczość:

* Cela (Die Zelle, 1968)
* Pierwsza polka (Die erste Polka, 1975), (powieść została sfilmowana przez Klausa Emmericha)
* Wrześniowe światło (Septemberlicht, 1977)
* Czas bez dzwonów (Zeit ohne Glocken, 1979)
* Ziemia i ogień (Erde und Feuer, 1982)
* Gliwickie dzieciństwo (Gleiwitzer Kindheit, 1976)
* Opis pewnej prowincji (Beschreibung einer Provinz, 1983)
* Zamek Königswald (Königswald oder Die Letzte Geschichte, 1984)
* Podróż do krainy dzieciństwa (Reise in die Kindheit, 1988)
* Brzozy i wielkie piece. Dzieciństwo na Górnym Śląsku (Birken und Hochöfen. Eine Kindheit in Oberschlesien, 1990).

http://redakcja.newsweek.pl/Tekst/Polityka-Polska/...
http://horstbienek.haus.pl/
http://wiedzanieboli.blogspot.com/2010/07/horst-bienek...
http://portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/kim...


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Lubosz Danielewski edytował(a) ten post dnia 03.12.10 o godzinie 11:35
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...


Obrazek

Janosch to artystyczny fenomen, najpopularniejszy ilustrator i autor książek dla dzieci w Europie, grafik, malarz i pisarz. Urodził się w 1931 roku na Górnym Śląsku w robotniczym bieda-domu, familoku. W swoich powieściach i wspomnieniach Janosach wielokrotnie wraca na górnośląskie, wielokulturowe pogranicze. Tu powstał jego świat wrażeń i wspomnień, korzenie jego fantazji. Rzeczywistością Janoscha stał się świat bajki, który realizował się twórczo w opowiadaniach o dziwnych zdarzeniach i ich ilustracjach. Jego cykl przygód Misia i Tygryska stał się popularny na całym świecie. Przenosi nas w krainę zabawy z gronie przyjaciół.
http://www.janosch.de/content/intro.php

Obrazek


w tym roku była wystawa jego prac w Katowicach:
http://www.rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=272
(poszukam fotek z niej - oczywiscie bylem z dzieciakami)

Cegła z Gazety - Nagroda im. Janoscha - nagroda dla najwybitniejszych to pamiątka po rozebranym familoku w którym mieszkał w Zabrzu

Cholonek jest grany i doceniany http://www.korez.art.pl/nowa/spektakle.php?id_spektakl=4Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 04.12.10 o godzinie 11:23
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

RAFAŁ WOJACZEK

Urodził się w Mikołowie i wywodził się ze znanej i poważanej w mieście rodziny. Jego ojciec był nauczycielem gimnazjalnym, matka zaś pracowała w wydawnictwie. Uczył się w liceach ogólnokształcących w Mikołowie, Katowicach-Ligocie i Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wkrótce je przerwał i w 1964 przeprowadził się do Wrocławia. Pracował m.in. jako dyspozytor MPO. W 1965 debiutował w "Poezji". W 1969 ukazał się jego debiutancki tom "Sezon", znakomicie przyjęty przez krytyków. W czasie pobytu we Wrocławiu stopniowo pogrążał się w alkoholizmie i depresji, prowokował otoczenie i wszczynał bójki, wielokrotnie podejmował próby samobójcze. Leczył się przez pewien czas w szpitalu psychiatrycznym (co opisał w krótkiej prozie Sanatorium). W 1970 ukazał się jego drugi zbiór wierszy "Inna bajka". W 1971 zmarł śmiercią samobójczą po przedawkowaniu różnych leków, m.in. valium. Osierocił córkę Dagmarę. Grób poety znajduje się na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu w 4. polu. W 2000 w tej samej mogile pochowano brata Rafała Wojaczka Andrzeja, wrocławskiego aktora.

W 1999 powstał film w reżyserii Lecha Majewskiego Wojaczek, w roli tytułowej wystąpił poeta Krzysztof Siwczyk.

http://instytutmikolowski.pl
http://www.wojaczek.art.pl/
http://wojaczek.kulturalna.com/


Obrazek


Główne tematy jego poezji to śmierć, miłość, fascynacja kobiecością i cielesnością (zazwyczaj ujętą w estetyce turpistycznej). Erotyzm i seksualność łączą się częstokroć ze śmiercią. Podmiot liryczny jego wierszy mówi najczęściej o bólu, ma poczucie odrębności, buntuje się przeciwko obłudzie świata i społeczeństwa, z drugiej strony uparcie penetruje mroczne zakątki ludzkiej duszy, bada swoje lęki, niepokoje, obsesje. Język jego poezji jest zazwyczaj bardzo naturalistyczny i brutalny, wypełniony somatyzmami i wulgaryzmami. Z drugiej strony pod dosadną warstwą językową często przemycał Wojaczek głęboki liryzm i pragnienie czułości. Fragmenty jego poezji w swoich sztukach wykorzystywało wielu artystów.


Obrazek
Lubosz Danielewski edytował(a) ten post dnia 07.12.10 o godzinie 23:15
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

WOJCIECH KUCZOK

Wojciech Kuczok (ur. 18 października 1972 w Chorzowie) prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy. Absolwent III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Wcześniej uczęszczał do I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, skąd został karnie wydalony. Ukończył Uniwersytet Śląski. Współpracownik Tygodnika Powszechnego, Res Publiki Nowej i miesięcznika Kino; doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 90. przynależał do grupy poetyckiej Na Dziko. Autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike w 2004, a także Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.

Prywatnie kibic Ruchu Chorzów, a także speleolog, odkrywca (wspólnie z synem) jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim.

Bibliografia

* Opowieści samowite, 1996
* Larmo, 1998
* Zbiór opowiadań Opowieści słychane, 1999
* Zbiór opowiadań Szkieleciarki, 2002
* Gnój, 2003
* Widmokrąg, 2004
* Opowieści przebrane, 2005
* To piekielne kino, 2006
* Senność, 2008

http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_kuczok_wo...
http://www.iik.pl/biografie.php/38


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Lubosz Danielewski edytował(a) ten post dnia 07.12.10 o godzinie 17:04
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

JOSEPH VON EICHENDORFF

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 r. w Łubowicach koło Raciborza, zm. 26 listopada 1857 r. w Nysie) - znaczący śląski poeta niemieckojęzyzny epoki romantyzmu.


Obrazek


Rodzice należeli do katolickiej szlachty niemieckiej, ojciec był pruskim oficerem, który nabył od swego teścia majątek ziemski zapewniający w miarę dostatnie bytowanie wielodzietnej rodzinie. Jego ojciec, posiadający oprócz tego majątki ziemskie na Morawach, jednak nie potrafił w ciężkich czasach wojen napoleońskich, częściowo również w wyniku własnej niefrasobliwości, efektywnie gospodarzyć i już w roku 1801 majątek popadł w trudności finansowe, aż ostatecznie został zlicytowany i w 1822 roku po śmierci matki utracony.

Po okresie nauki domowej (jak to było wówczas w zwyczaju) w 1801 Józef wraz ze swym o dwa lata starszym bratem Wilhelmem został wysłany do katolickiego gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, gdzie po trzech latach uzyskał maturę.

1805 do 1808 bracia studiowali prawo w Halle i następnie w Heidelbergu, gdzie Eichendorff poznał wybitnych romantyków, do których zaliczali się Clemens Brentano i Achim von Arnim. Po krótkiej podróży do Paryża i Wiednia bracia wrócili do majątku rodzinnego.

Wkrótce okazało się, że pomimo ich wysiłków majątek nie zapewnia im środków do życia i wobec tego musieli rozejrzeć się za pracą. Udali się do Wiednia, gdzie 1812 złożyli egzamin państwowy referendarza, uprawniający do podjęcia służby państwowej na stanowiskach urzędniczych. Tam też Eichendorff poznał i zaprzyjaźnił się z Fryderykiem Schlegelem i jego żoną Dorotą.
Od 1816 służba w pruskiej administracji państwowej.


Obrazek


W 1911 roku postawiono jego pomnik na szczycie Kobylicy koło Prudnika. Od 1956 r. Towarzystwo Literatury i Sztuki "Wschód" – krąg pisarzy znany jako Wangener Kreis przyznaje Nagrodę Literacką im. Eichendorffa.

25 listopada 2007 praprawnuk Josepha von Eichendorffa, baron Georg von Eichendorff wziął udział w uroczystych obchodach 150. rocznicy śmierci poety w Nysie.

http://www.powiat.nysa.pl/files/editor/Eichendorff.pdf
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/874/bs08www.pdf
http://gutenberg.spiegel.de/?id=19&autor=Eichendorff,%...


Obrazek
Lubosz Danielewski edytował(a) ten post dnia 07.12.10 o godzinie 23:50
Lubosz Danielewski

Lubosz Danielewski Redaktor artystyczny
(i jak na takiego
przystało -
bezpła...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...

BOLESŁAW LUBOSZ


Obrazek


Bolesław Lubosz (ur. 11 stycznia 1928 w Tarnowskich Górach, zm. 7 września 2001 w Katowicach) - polski poeta, prozaik, eseista, satyryk oraz tłumacz literatury niemieckiej i łużyckiej, Honorowy Obywatel Miasta Tarnowskie Góry.


Obrazek


Ukończył filologię polską i niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1950 na łamach "Dziennika Zachodniego" jako poeta. W latach 1958-1974 był kierownikiem literackim teatrów w Bielsku-Białej, Sosnowcu i Częstochowie. W latach 1974-1982 był zastępcą redaktora naczelnego Wydawnictwa "Śląsk". W latach 1970-1983 był redaktorem dwutygodnika "Poglądy" (Katowice), a w 1982 - zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1983-1990 był redaktorem tygodnika "Panorama". Prowadził równocześnie wykłady na Uniwersytecie Śląskim.

http://www.montes.pl/montes22/montes_17.htm
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: „Lux ex Silesia” Biblioteka piórem i węglem pisana...


Obrazek

Krzysztof Karwat
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. S. Batorego w Chorzowie (1977) i kulturoznawstwa ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Śląskim (1981).
W latach studenckich animator życia kulturalnego, współorganizator imprez literackich, m.in. ogólnopolskich meetingów poetyckich w chorzowskim Regionalnym Ośrodku Studenckim „Kocynder”.
Debiut w almanachu „Studenckie grupy i kluby poetyckie” (Warszawa, 1979).

Dziennikarz Redakcji Widowisk Teatralnych Telewizji Katowice (1981-1982), nauczyciel języka polskiego (w stanie wojennym). Etatowy krytyk i publicysta katowickich gazet i czasopism: obu edycji tygodnika „Tak i Nie”, kwartalnika „Tak i Nie - Śląsk”, „Dziennika Śląskiego”, „Dziennika Zachodniego” (1985-2004), szef działu kultury miesięcznika „Śląsk” (1995-2010). Kierownik literacki Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1988-1991). Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” (od 1993), „Gazety Wyborczej” (od 2005) i „Polski Dziennika Zachodniego” (od 2010).

Artykuły publicystyczne, eseje, reportaże, felietony, wywiady, recenzje teatralne i literackie oraz wiersze zamieścił w dziesiątkach tytułów prasowych, także w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech.
Wydał m.in.: „Powtórka z polskiego” (Katowice, 1986),
„Dowód osobisty” (Katowice, 1990),
„Ten przeklęty Śląsk” (Katowice, 1996),
„Jak hanys z gorolem. Rozważania o Górnym Śląsku” (Katowice, 1999), „Ślad” (Katowice, 2001),
„Marcel Kochańczyk. 17 lat z Teatrem Rozrywki” (Chorzów, 2010).

Opracował krytyczną edycję dzieł Stanisława Bieniasza: „»Stary portfel« i inne utwory dramatyczne” (Gliwice - Katowice, 2003) oraz „»Górny Śląsk - świat najmniejszy«. Szkice - publicystyka - proza” (Gliwice - Opole, 2004).
W Teatrze Rozrywki w Chorzowie jest twórcą cyklu paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych organizowanych pod hasłem „Górny Śląsk – świat najmniejszy” (od 2005).
Wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Wydziału Zamiejscowego w Katowicach.

Wyróżniony m.in.: nagrodą Polskiej Akademii Nauk za prace poświęcone teatrowi studenckiemu (1981), Nagrodą PROBUS - „dla najlepszego dziennikarza regionu Górnego Śląska” (1997), Nagrodą Prezydenta Miasta Bytom w Dziedzinie Kultury (2000), Nagrodą im. Wojciecha Korfantego (2001), Nagrodą Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury (2005), Nagrodą Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego „Śląski Szmaragd” (2005), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005), Nagrodą Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury (2008), Nagrodą im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” (2008), Medalem im. Mariana Mikuty „Zasłużonemu dla kultury teatralnej” (2010).Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 14.03.11 o godzinie 22:47

Następna dyskusja:

Reklamki, promocje, szkolen...




Wyślij zaproszenie do