Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

11.02.2011 (piątek) godz 17.00 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
projekcja filmu dokumentalnego „Przemilczana tragedia”, przygotowanego przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej poznać losy Górnoślązaków, którzy po wkroczeniu wojsk radzieckich i aparatu komunistycznego zesłani zostali do katorżniczych prac w kopalniach w głębi ZSRR. Wielu z nich na Śląsk już nie wróciło.

Udział w spotkaniu weźmie także Zbigniew Gołasz, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu, który uczestnikom spotkania przybliży realia pierwszych dni po wkroczeniu wojsk radzieckich na Śląsk. Liczymy także, że w spotkaniu wezmą udział członkowie stowarzyszeń związanych z upamiętnianiem tragedii górnośląskiej 1945 roku. Wstęp jak zwykle wolny.
http://www.muzeumgornictwa.pl/index.php?id=436
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Jan F. Lewandowski Narodziny i likwidacja śląskiej autonomii
http://www.alfa.com.pl/slask/201011/s42.htm

i jak się czują konstytucjonaliści?
Michał Jarczyk

Michał Jarczyk j. niemiecki -
szukający pracy,
jakiejkolwiek,
nauczyciel...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Marek Bronisław Herbert 3.12.2010, 20:12
Polacy w zaborze pruskim wielokrotnie występowali zbrojnie przeciw Niemcom.


ustalmy może raz na zawsze, jaki zabór pruski na Śląsku? Nie było tutaj żadnego zaboru, bo Kazimierz Wielki zrzekł się go na korzyść Czechów, którzy po laniu pod Białą Górą w roku 1620 stracili go na rzecz Austrii, a ta potem Prus po tzw wojnie śląskiej, albo siedmioletniej! Przestańcie, bo to się robi mdłe, nie zależnie, od tego. że nawet szef wyraził się pozytywnie o tej wypowiedzi, pewnie nie doczytał, bo była zbyt długa. Jaka germanizacja! Przecież w Austrii i w Niemczech mówią do dzisiaj po niemiecku, więc, nazwy musiały być niemieckie, a od Bismarcka do szkoły marsz! Tutaj wszyscy potem byli piśmienni i potrafili czytać, co o "Kongresówce" nie można powiedzieć, bo analfabetyzm zlikwidowano dopiero w PRL.
Michał Jarczyk

Michał Jarczyk j. niemiecki -
szukający pracy,
jakiejkolwiek,
nauczyciel...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Tomasz W.:
Jan F. Lewandowski Narodziny i likwidacja śląskiej autonomii
http://www.alfa.com.pl/slask/201011/s42.htm

i jak się czują konstytucjonaliści?

coś o Tusku i autonomii, link oczywiście już nie działa, bo bojówki PO, których tutaj również nie brakuje, skutecznie wymazują takie informacje, jak w Orwellu "1984", było i nie ma, czyli jak w ruskim cyrku. Nauczony smutnym przykładem kopiuję sobie teraz takie wypowiedzi, bo w TVN ich nie usłyszymy. O, jednak działa, niesłychane!

http://wiadomosci.onet.pl/forum.html?discId=10708302&t...

"W czasie obrad II Kongresu Kaszubskiego w dniach 12 - 14 czerwca 1992 r w Gdańsku, w Domu Technika przy ul. Rajskiej 6 Donald Tusk, jako wiceprzewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. 13 czerwca wygłosił programowe przemówienie p.t. `Pomorska idea regionalna jako zadanie polityczne'. Przedstawił w nim program pełnej autonomii Pomorza i Kaszub, które powinny zdaniem D.Tuska posiadać własny rząd, własny pieniądz i własne wojsko. Przemówienie to wywołało oburzenie ks. prof. Janusza Pasierba, posłów Alojzego Szablewskięgo i Feliksa Pieczki, a także reprezentantów Wielkopolan i Górno-Ślązaków, oraz wielu innych uczestników kongresu. Poseł Pieczka w odpowiedzi wygłosił pozaprogramowe, piękne, patriotyczne kontr-przemówienie, podkreślając iż oddzielenie Kaszub od Polski byłoby nie tylko przestępstwem wobec polskiej racji stanu, ale i wobec interesu Kaszubów. Przypomniał też zebranym fragment hymnu kaszubskiego, który w języku polskim brzmi:" nie ma Kaszub bez Polonii, a bez ć Kaszub Polski" Oświadczenie uczestnika II Kongresu Kaszubskiego, Andrzeja Marszałkowskiego, przewodniczącego Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego-Organizacja Polityczna Narodu Uwaga: W pisemnym sprawozdaniu z obrad kongresu usunięto program oderwania Pomorza od Polski autorstwa Tuska, lecz wygłoszenie takiego programu potwierdzają uczestnicy kongresu oraz osoba z obsługi biurowej.

"Polskość to nienormalność, polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski, tej ziemi, konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w Krainę mitu. Sama jest mitem". ("Znak", nr 11-12, z 1987 r.).

Wywiad dla "Viva" Tusk powiedział m.in.: "Mam zbyt dużą łatwość pozorowania dobroci. (...) Mam dość naturalną skłonność - może nawet zbyt perfekcyjnie ją wyszlifowałem - unikania sytuacji, które wiążą się z czymś przykrym albo z wysiłkiem (...)"

W wywiadzie udzielonym w 1991 r. mówił: "Bardzo cenię sobie luz. (...) Tak w ogóle to lubię poleniuchować, nie mam manii prześladowczej, że ciągle muszę coś robić. Na przykład lubię leżeć w łóżku i patrzeć bezmyślnie w sufit" (podkr. - J.R.N.) (cyt. za: R. Kalukin op. cit.). Jeszcze w styczniu 1997 r. Tusk szczerze wyznał w wywiadzie dla "Głosu Wybrzeża", pytany, z jakiego powodu najczęściej gryzie go sumienie, odpowiedział: "Z powodu lenistwa".

"Czasem mam ochotę powiedzieć prawdę, ale - to zabrzmi dziwnie - w tej mojej funkcji mówienie prawdy nie jest cnotą. Nie za to biorę pieniądze i nie to powinienem tam robić". To dość osobliwe oświadczenie Donalda Tuska, jako wicemarszałka Sejmu, zawarte z jednym w wywiadów ("Przekrój", nr 15 z 2005 r.)

Nazwany przez Putina `Nasz człowiek w Warszawie' podaje dla mediów: Równie dobrze można by powiedzieć - na to wskazywała atmosfera rozmów - o prezydencie Putinie: "nasz człowiek w Moskwie". Tyle samo by znaczyło - powiedział Tusk w Faktach TVN. (8.02.2008 r.)

To jest taka charakterystyczna cecha rządów Donalda Tuska, poza drożyzną - bezczynność.
Donald Tusk ma "duże umiejętności pozyskiwania sympatii ludzi", niestety ma wstręt do pracy.

Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie politycy!"
A no dlatego, bo wiadomo: kto "karty rozdaje", płyną naciski na inne kraje. To lobbing sprytny i skuteczny - to problem ludzkości odwieczny. Kim jesteś człowieku w dzisiejszym wieku? Masą, lepiszczem, łatą i mięchem armatnim w światowym biznesie, w tym zgiełku dusz `bratnich'?

Podział jest prosty:
Ja biorę, przyjemności radości korzyści.
Ty bierzesz, przykrości, trud pracy i nędzny żywot.
Ale ja cię za to kocham.

W dzieciństwie dostawał lanie, jeśli nie udało mu się w rekordowym czasie wykonać wszystkich domowych czynności. Z tamtych czasów zostało mu coś, co nazywa "wściekłą niechęcią do pracy".
Tusk: nie wiem, jak maturę z matematyki zdałem

Nie jedyny to problem Tuska.

Chłop jest szczery aż do bólu. Jako historyk nie wiedział, co robił jego rodzony dziadek w czasie wojny. Dopiero mając lat powyżej 20 dowiedział się od śp. L. Bądkowskiego, że jest Kaszubem. Jak ten facet w komedii Moliera, który ze zdumieniem dowiedział się, że mówi prozą. Po kilkunastu latach życia z jedną panią "na krechę" i dorobieniu się potomstwa zorientował się biedak (a może ktoś mu powiedział), że to jakby małżeństwo i zalegalizował sprawę w parafii i urzędzie. Teraz z tą matematyką... Cud boski, że pamięta jak się nazywa, chyba ze mu szef kancelarii musi to codziennie rano przypominać.

Niestety Tusk nie jest politykiem, lecz gwiazdorem jak Doda. Rzekomo wielce zasłużony dla sprawy "Solidarności" Donald Tusk, któremu bardzo leży na sercu likwidacja Związków Zawodowych, wydatnie przyczynił się do likwidacji kolebki ?S?.

Narodzie obudź się? dosyć gnębienia, skłócania i uprzywilejowanych matołów u władzy. Po kie licho nam w ogóle taka władzaMichał Jarczyk edytował(a) ten post dnia 11.02.11 o godzinie 09:18
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Michał Jarczyk:
na korzyść Czechów, którzy po laniu pod Białą Górą w roku 1620 stracili go na rzecz Austrii,

Śląsk nawet po 1620 r. (ściślej po 1627 r., bo wtedy przyjęto/narzucono nową konstytucję "Obnovené zřízení zemské") należał do królestwa czeskiego. Oczywiście pod rządami Habsburgów. Habsburgowie jednak byli królami czeskimi od pierwszej połowy XVI wieku (1526), a z Pragi do Wiednia przeprowadzili się na początku wieku XVII jeszcze przed Białą Górą, już w 1612 r.
Michał Jarczyk

Michał Jarczyk j. niemiecki -
szukający pracy,
jakiejkolwiek,
nauczyciel...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Ludek i to je ono! dziękuję
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Zgoda, miejsce niezgody”, w reżyserii Stefana Skrzypczaka, który opowiada historię Górnoślązaków, więźniów obozów koncentracyjnych po II Wojnie Światowej.Po projekcji prelekcję wygłosi Sebastian Rosenbaum z katowickiego IPN.

Katowice-Kostuchna | 18 lutego (piątek) | godz. 18.00
Wstęp wolny

http://www.mdkpoludnie.com/2011/01/zgoda-miejsce-niezg...

i przy okazji:
Niebywałą frajdą dla dzieci stały się organizowane przez filię MDK „Południe” w Zarzeczu „Dni śląskie-lekcje regionalne”, podczas których uczniowie szkół podstawowych zapoznają się z tradycją i obrzędami górnośląskimi. Panie z zespołów ludowych oraz doświadczeni kulturoznawcy w zabawny i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przedstawiają obrzęd kiszenia kapusty, wróżb andrzejkowych, skubania pierza, zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne, prezentują elementy ludowego stroju górnośląskiego. A wszystko to opowiadane śląską godką i okraszone śpiewkami. Projekt świetnie wpisuje się w zajęcia edukacji regionalnej, których tak bardzo brakuje w programach szkolnych. Zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe do współpracy.

http://www.mdkpoludnie.com/kontakt-5/
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Tajemnice Śląska!

Nasz program - przygotowywany i prowadzony przez śląskiego konferansjera, dziennikarza i artystę Pawła Poloka - ma w zamiarze ukazywać nieznane aspekty śląskich dziejów - tych dawnych i tych najnowszych. Opisujemy pożary, katastrofy, zapomniane i tuszowane fragmenty dziejów. Dotychczas udało nam się rozwiązać m.in. zagadkę tajemniczej śmierci doktora Rogera z Rud Wielkich, poznać tajemnicę skarbów śląskich cystersów i dowiedzieć się, kto zmusił Ślązaków do ostrzału katedry w Arras podczas I wojny światowej. Jeżeli interesuje Cię pożar rafinerii w Czechowicach, niezbadana dotąd tragedia w zabrzańskiej kopalni czy historia raciborskiego lekarza Adolfa Hitlera - zapraszamy do oglądania naszego programu.

http://www.tajemniceslaska.pl/index.php?id=odcinki
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

W środę 16 marca o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury będzie miała miejsce emisja filmu dokumentalnego pt. „Zgoda-miejsce niezgody”.
Film wyreżyserowany przez Stefana Skrzypczaka to opowieść o historii obozu w Świętochłowicach Zgodzie, który z niemieckiego obozu koncentracyjnego zamienił się w 1945 roku w obóz podlegający polskiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.
Projekcja zostanie poprzedzona krótkim wykładem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp oczywiście bezpłatny.
__________________________________________________________

Muzeum w Rybniku wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Dzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej w latach 1945–1989”, która odbędzie się 4 marca 2011 r. o godz. 9.00 w Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku (ul. Wysoka 15/17).
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

Regionalny Konkurs Wiedzy Historycznej
Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946). Historia i współczesność
(dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych)
_________________________________________________________________________
I. Cel:
1. Pobudzanie i rozwijanie zainteresowania historią Śląska Opolskiego w XIX i XX w. ze szczególnym uwzględnieniem problematyki jenieckiej i dziejów obozów w Lamsdorf/Łambinowicach oraz rozumienie ich różnorakich współczesnych implikacji.
2. Inspirowanie do zajęcia czynnej postawy wobec otaczającej rzeczywistości i kształtowania przyszłości z uwzględnieniem bolesnych doświadczeń przeszłości.
3. Rozwijanie wrażliwości, szacunku, tolerancji i umiejętności prowadzenia dialogu oraz radzenia sobie z uprzedzeniami i stereotypami.

II. Organizatorzy: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

III. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego.

IV. Zakres chronologiczny: II połowa XIX w., XX w. i XXI w.

V. Zakres tematyczny: historia obozów jenieckich w latach 1870–1945 w Lamsdorf i Obozu Pracy w Łambinowicach (1945–1946) oraz Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

VI. Zakres geograficzny: Śląsk Opolski.

VII. Założenia organizacyjne ogólne
1. Udział w konkursie ma charakter dobrowolny.
2. Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesyłać na adres:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
ul. Minorytów 3
45-017 Opole
fax 77/453 78 72
e-mail: p.stanek@cmjw.pl
dopisek: konkurs wiedzy
3. Konkurs rozgrywany jest w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim
a) eliminacje szkolne zostaną przeprowadzone do 18 marca 2011 r.
b) finał wojewódzki odbędzie się 31 marca 2011 r.
4. Etap szkolny organizowany jest przez szkołę, etap wojewódzki – przez Główną Komisję Konkursową.

VIII. Założenia organizacyjne szczegółowe
1. W obydwu etapach od uczestników wymagana jest znajomość historii I i II wojny światowej wg programu nauczania (podręczniki) oraz dziejów obozów jenieckich Lamsdorf (1870–1945), Obozu Pracy w Łambinowicach (1945–1946) i Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach na podstawie dostępnej literatury przedmiotu (wykaz na końcu).
2. Do finału wojewódzkiego kwalifikuje się do 2 uczniów z każdej szkoły, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w eliminacjach szkolnych. W przypadku zespołu szkół, do finału kwalifikuje się do 2 uczniów z każdej szkoły wchodzącej w skład zespołu.
3. Finał wojewódzki odbędzie się w miejscu i terminie wskazanym przez komisję.
4. Zmagania finałowe będą przebiegać dwustopniowo, tj.:
a) w formie pisemnej (czas trwania: 30 min.)
b) ustnej (czas trwania: 10 min – każdy uczestnik). Do części ustnej konkursu zakwalifikowani zostaną zdobywcy największej liczby punktów w części pisemnej.
5. Suma uzyskanych punktów decyduje o zajętym miejscu. W sytuacji remisowej komisja może zadać kolejne pytania w ramach dogrywki.
6. Przewiduje się trzy nagrody dla laureatów (I, II i III stopnia) i jedno wyróżnienie. Uhonorowani zostaną także opiekunowie laureatów.
7. Po konkursie wypełnione testy (i/lub klucz odpowiedzi) udostępniane są do wglądu tylko na terenie muzeum, wyłącznie autorowi pracy i jego opiekunowi.
8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lokalnych środkach masowego przekazu, na stronie internetowej muzeum oraz na łamach „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”.

Literatura podstawowa
Nowak Edmund, Rezler-Wasielewska Violetta, Przewodnik po terenach poobozowych
w Łambinowicach/Lamsdorf / Guide to the Site of the Former Prison Camps at Łambinowic/Lamsdorf, wyd. 2, Opole 2005;
Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946), pod red. Edmunda Nowaka, Opole 2006;
Rezler-Wasielewska Violetta, Miejsce pamięci w Łambinowicach. Pomniki / The site of Remembrance at Łambinowice. Monuments / Gedenkstätte in Łambinowice. Denkmäler, Opole 2000;
strona internetowa muzeum: http://cmjw.pl

Literatura uzupełniająca
1. Aleksandrowicz Maciej, Hebda Grzegorz, Rezler-Wasielewska Violetta, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Ścieżka historyczno-przyrodnicza, Opole 2006;
2. Banik Joanna, Ciasnocha Roman, Jeńcy wojenni różnych narodowości w obozach jenieckich Lamsdorf w latach II wojny światowej. Przyczynek, „Łambinowicki Rocznik Muzealny” 2005,
t. 28, s. 71–87;
3. Ciasnocha Roman, Powstańcy warszawscy w Stalagu 344 Lamsdorf w świetle najnowszych badań, „Łambinowicki Rocznik Muzealny” 2004, t. 27, s. 49–69;
4. Gieorgij Iwanowicz Daniłow. Szkice portretowe (ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu), pod red. Czesława Wawrzyniaka, Opole 1999;
5. Klasicka Małgorzata, Kobiety-powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej (1944–1945), Opole 2008;
6. Malarstwo jeńców wojennych (ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
w Łambinowicach-Opolu), wstęp i opracowanie: Joanna Filipczyk i Beata Madej, Opole 2007;
7. Nowak Edmund, Łambinowice – miejsce pamięci ze szczególnym historycznym rodowo- dem, ,,Łambinowicki Rocznik Muzealny” 1997, t. 20, s. 13–32;
8. Nowak Edmund, Obozy na Śląsku Opolskim w systemie powojennych obozów w Polsce(1945–1950). Historia i implikacje, Opole 2002;
9. Sawczuk Janusz, Hitlerowskie obozy jenieckie w Łambinowicach w latach 1939–1945, Opole 1974;
10. Szkice z dziejów obozów w Lamsdorf/Łambinowicach. Historia i współczesność, pod red.
Edmunda Nowaka, z. 1, Opole 1998; z. 2, Opole 2000; z. 3, Opole 2007 i z. 4, Opole 2010;
11. Tomczyk Damian, Nieletni żołnierze powstania warszawskiego w hitlerowskim obozie jenieckim w Łambinowicach, Opole 1985.


http://www.cmjw.pl/www/index.php?id=konkurs_wh
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

polemikę nt obozow m.in dla Ślązaków od 1945r prowadzę
http://www.goldenline.pl/forum/2268938/obozy-pracy-prz...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

"Sztuka dawnej kartografii"

Obrazek

Krzysztof Karwat zaprosił dwóch wybitnych znawców górnośląskiej kartografii: dr. Piotra Greinera – historyka i dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Henryka Wańka – malarza, pisarza i eseistę. Obaj poprowadzą nas po meandrach historii naszego regionu.
14 marca o 19.30 w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkanie w ramach cyklu Górny Śląsk- świat najmniejszy.Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 15.03.11 o godzinie 14:44
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki


Obrazek

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9372620,Gor...Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 04.04.11 o godzinie 16:38
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

O duszę Górnoślązaków. Propaganda z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku - prowadzący Zbigniew Gołasz
Czwartkowe spotkania w Muzeum Miejskim w Zabrzu 24.03.2011, godz. 17.30, Galeria Café Silesia. Podczas spotkania będzie losowany bilet wstępu dla dwóch osób, ufundowany przez Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
wstep 2 zl
http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/pl/aktualnosci.php

_____________________________________________________

"O Śląsk/ Für Schlesien" - Wystawa z okazji 90. rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku
15.03.2011 - 05.05.2011 Galeria Café Silesia
Muzeum Miejskie w Zabrzu
http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/pl/wystawy.phpTomasz W. edytował(a) ten post dnia 15.03.11 o godzinie 15:28
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

http://www.muzeumslaskie.pl/wystawy-wystawy-czasowe-bi...

Życie codzienne w województwie śląskim 1922–1939 [18 marca – 22 maja]
Wystawa przybliży zwiedzającemu różnorodne elementy życia codziennego mieszkańców Śląska w okresie międzywojennym. Dzięki eksponatom zgromadzonym przez Dział Historii Muzeum Śląskiego a także specjalnym nabytkom będziemy mogli zobaczyć jak wyglądała ówczesna rzeczywistość – inaczej niż przez pryzmat ważnych, uwiecznionych w podręcznikach wydarzeń historycznych. Zwiedzający będzie miał szansę odbyć podróż, w trakcie której lepiej pozna własną przeszłość

byłem wczoraj na otwarciu - naprawde warto zobaczyć!!!

2 kwietnia 2011 godz. 14.00
Wstęp: 4,5 zł.
Oprowadzanie w mowie śląskiej po wystawie „Życie codzienne na Górnym Śląsku w dwudziestoleciu międzywojennym” – Leon Sładek (Tôwarzistwa Piastowaniô Ślónskiyj Môwy DANGA). Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 18.03.11 o godzinie 14:44
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

http://slask.naszemiasto.pl/artykul/826174,spor-o-hist...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/386895,co-ty-wi...
16.04.2011 w Dzienniku Zachodnim test historyczny

organizatorzy quizu Migalski (PJN) i Stowarzyszenie Projekt Śląsk (wspolpracujacy np z IPN przy organizacji konferencji ktora sie odbyla w sali Sejmu Slaskiego)

szykuje sie wojna na quizy historyczne?
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki


Obrazek


mapa jak to wtedy ma inna orientacje niz obecne
- nie jest PN-PD
tylko Wsch-Zach ;)
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

19 kwietnia 2011 godz. 18
wstęp wolny

Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej - blaski i cienie
Prowadzenie: dr hab. prof. Zygmunt Woźniczka ( Uniwersytet Śląski w Katowicach )
Muzeum Śląskie w Katowicach

spotkanie towarzyszące wystawie
Życie codzienne w województwie śląskim 1922–1939 [18 marca – 22 maja]
http://www.muzeumslaskie.pl/zycie-codzienne-w-wojewodz...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Historia i tożsamość - Górny Śląsk przez wieki

"Wojciech Korfanty - fakty i mity"
Miejsce: MDK "Południe" w Katowicach
Godzina: 6 maja 2011 18:00
gościem będzie Jan F. Lewandowski- ubiegłoroczny laureat nagrody im. księdza Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” za popularnonaukową biografię poświęconą temu górnośląskiemu politykowi



Wyślij zaproszenie do